ilmiannon tehneen nimen,sille josta ilmianto on tehty?Eihän tässä oo mitään järkee jos noin on?Nyt siis vaikka mitä näkisin en takuulla ilmoittele mihinkään.
sanooko poliisi tosiaan
uskomatonta.
5732
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
näin?
että väärä ilmiantokin on rikos. No kaikki ilmiannot eivät ole vääriä mutta sekin mahdollisuus on aina olemassa. Siinä perustelu mikä järki ilmoittajan sanomisella olisi ainakin osassa tapauksia.
Mutta valitettavasti poliislle voi nykyään tehdä vaikka väärän ilmiannon eikä poliisi kuitenkaan kerro kuka ilmiannon teki. Poliisi voi näet poliisilain §44 perusteella olla kertomatta sille kerrottun vihjetiedon antajan henkilöllisyyden.
Jos kiinnostaa niin seuraavassa linkki eoa:n päätökseen joka valottaa asiaa.
http://www.oikeusasiamies.fi/Resource.phx/pubman/templates/2.htx?id=97
Huom!! Alimmaisilla riveillä linkki koko tekstiin.
että joutuu paskapuheistaan vastuuseen.
Sinun tapauksessahan tarinan piti olla totta, mutta kumma kiire sinulle tuli piilon. Pysypä siellä.
niin paskaa kun ei ole puhuttu,poliisikin tietää kyseinen henkilö vain kertoi että ilmoittejan nimi kerrotaan hänelle olivat poliisit luvanneet.Että kyse ei ole väärästä ilmiannosta.
naapurini rattijuoppoudesta, ruotsalainen poliisi kertoi välittömästi, että minä olin soittanut.
En ihmettele yhtään, että Ruotsissa poliiseja tapetaan.