Onko kellään kokemuksia Kiinan reissusta ja siihen liittyvistä rokotuksista? Olen menossa 10 päiväksi Shanghaihin ja viiten muuhun kaupunkiin noin 400 km säteellä Shanghaista joulukuun lopussa. Asun Hollannisa ja täällä suositellaan ottamaan rokotus Hepatiitti A:ta vastaan sekä DTP rokotus (drifteria,tetanus, polio). Olen ennen myös reissannut Tunisiaan ilman rokotuksia, johon oli samat suositukset ja kuullut, että ystävä oli Thaimaassa myös ilman. Nyt kuulin, että rokotukset todella kannattaa ottaa, mutta onko riski niin suuri?? Rokotukset täällä ovat todella kalliita enkä niitä ennenkään ole ottanut, mutta sen takia en tietenkään halua sairastua, jos riski on paljon suurempi kuin esim. Tunisiassa.
Rokotukset
4
1326
Vastaukset
- matkailija maija
Nykyään suositellaan A-hepatiitti rokotusta jopa euroopassa matkailleville.
Itselläni on sekä A- että B-hepatiittirokotus voimassa. Samoin pidän voimassa polio- ja jäykkäkouristusrokotukset. - Antti.
Hae ainakin Havrix A-hepaa vastaan, ei mieletön sijoitus jos sillä taudin välttää. Muuta ei ole itellä ollut, enkä myöskään ole sairastellut.
- aa-aa
"Nyt kuulin, että rokotukset todella kannattaa ottaa, mutta onko riski niin suuri??"
Just joo, mitenköhän olet säilynyt hengissä siellä Hollannissa ilman rokotuksia?? Joillakin taitaa olla sellainen käsitys että kun astuu maansa rajojen ulkopuolelle niin kuolee hetkessä ellei ole kaikkia mahdollisia rokotuksia.
Hepatiitti A:n välttää kuin pesee kädet ja katsoo mitä syö.
Kun uusin rokotuksia Suomessa niin täällä sanottiin ettei poliorokotusta enää anneta ellei ole jotain erityssyytä siihen.
Drifteria tetanus on tietysti hyvä olla kaikkialla (myös Suomessa ja Hollannissa) mutta jos kerran matkustat Shanghaihin, niin sinulla on 10x todennäköisyys jäädä siellä auton alle kuin saada joku ylläolevista taudeista.Kannattaa ottaa ja uusia se sitten, olikohan se puolen vuoden päästä. Ei maksa niin paljon, ettei voisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2174198Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692695Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932401- 472333
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua331572Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5321350Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em951316- 571310
- 761281
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251186