Rokotukset

Kiinaan

Onko kellään kokemuksia Kiinan reissusta ja siihen liittyvistä rokotuksista? Olen menossa 10 päiväksi Shanghaihin ja viiten muuhun kaupunkiin noin 400 km säteellä Shanghaista joulukuun lopussa. Asun Hollannisa ja täällä suositellaan ottamaan rokotus Hepatiitti A:ta vastaan sekä DTP rokotus (drifteria,tetanus, polio). Olen ennen myös reissannut Tunisiaan ilman rokotuksia, johon oli samat suositukset ja kuullut, että ystävä oli Thaimaassa myös ilman. Nyt kuulin, että rokotukset todella kannattaa ottaa, mutta onko riski niin suuri?? Rokotukset täällä ovat todella kalliita enkä niitä ennenkään ole ottanut, mutta sen takia en tietenkään halua sairastua, jos riski on paljon suurempi kuin esim. Tunisiassa.

4

1368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkailija maija

      Nykyään suositellaan A-hepatiitti rokotusta jopa euroopassa matkailleville.
      Itselläni on sekä A- että B-hepatiittirokotus voimassa. Samoin pidän voimassa polio- ja jäykkäkouristusrokotukset.

    • Antti.

      Hae ainakin Havrix A-hepaa vastaan, ei mieletön sijoitus jos sillä taudin välttää. Muuta ei ole itellä ollut, enkä myöskään ole sairastellut.

    • aa-aa

      "Nyt kuulin, että rokotukset todella kannattaa ottaa, mutta onko riski niin suuri??"

      Just joo, mitenköhän olet säilynyt hengissä siellä Hollannissa ilman rokotuksia?? Joillakin taitaa olla sellainen käsitys että kun astuu maansa rajojen ulkopuolelle niin kuolee hetkessä ellei ole kaikkia mahdollisia rokotuksia.

      Hepatiitti A:n välttää kuin pesee kädet ja katsoo mitä syö.

      Kun uusin rokotuksia Suomessa niin täällä sanottiin ettei poliorokotusta enää anneta ellei ole jotain erityssyytä siihen.

      Drifteria tetanus on tietysti hyvä olla kaikkialla (myös Suomessa ja Hollannissa) mutta jos kerran matkustat Shanghaihin, niin sinulla on 10x todennäköisyys jäädä siellä auton alle kuin saada joku ylläolevista taudeista.

      • Kannattaa ottaa ja uusia se sitten, olikohan se puolen vuoden päästä. Ei maksa niin paljon, ettei voisi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      282
      26796
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      47
      2265
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      199
      1596
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      150
      1518
    5. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      32
      1264
    6. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      33
      1124
    7. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      998
    8. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      922
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      85
      838
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      82
      796
    Aihe