Laittakaa jumalauta nuo koirienomistajat asumaan samaan taloon piskiensä kanssa! Tuntuu todella järjettömältä, että kokonainen kerrostalo joutuu kärsimään yhden ihmisen rakin takia!
En myöskään ymmärrä mitä helvettiä näiden 'eläinrakkaiden' ihmisten päissä liikkuu, on todella rakkautta vangita piski pieneen asuntoon ulvomaan 12/7. Ainakin minusta tuo vaikuttaa rääkkäykseltä.
Nämä niin sanotut 'eläinrakkaat' lue= 'itsekeskeiset paskat' sopisi mitä mainiommin samaan taloon, sillä juuri he ymmärtävät niin hyvin, että mitä eroahdistusta kenenkin koira potee.
Tosin itse ole ajatellut myös ottaa koiran, koska yleensä nämä koiranomistajat ovat ainoita jotka saavat nauttia talon hiljaisuudesta, ei mitenkään ITSEKESKEISTÄ.
Sitten vielä pieni tiedoite, koirat eivät ajattele, he rakastavat isäntäänsä juuri yhtä paljon kuin hirvikärpäset! Tarjoaahan myös hirvi tuolle hurmaavalle eläimelle ruoan, lämmön ja kaiken tarpeellisen.
Yrittäkää nyt jumalauta koiraihmiset edes ajatella sitä tilannetta, että te kun tulette kotiin lässyttämään sille pikku paskiaiselle, että mitä se rekku on täällä päivän tehnyt, niin samaan aikaan ainakin puolet talon asukkaista kiehuu raivosta sen haisevan otuksen takia.
Valitettavaa sanoa, sillä itse myös pidän koirista, mutta jos minulle tarjottaisiin tilanetta, että saan kaataa naapurin koiran päälle bensaa ja tuikata sen tuleen, niin tekisin sen 100% varmuudella. Tosin kohta ei edes tarvitse tarjota sitä tilannetta.
Nooh.. Toivottavasti näin kuun vaihteessa moni taas saa nelijalkaisia naapureita =)..
Kiitos vähän helpotti..
En myöskään ymmärrä mitä helvettiä näiden 'eläinrakkaiden' ihmisten päissä liikkuu, on todella rakkautta vangita piski pieneen asuntoon ulvomaan 12/7. Ainakin minusta tuo vaikuttaa rääkkäykseltä.
Nämä niin sanotut 'eläinrakkaat' lue= 'itsekeskeiset paskat' sopisi mitä mainiommin samaan taloon, sillä juuri he ymmärtävät niin hyvin, että mitä eroahdistusta kenenkin koira potee.
Tosin itse ole ajatellut myös ottaa koiran, koska yleensä nämä koiranomistajat ovat ainoita jotka saavat nauttia talon hiljaisuudesta, ei mitenkään ITSEKESKEISTÄ.
Sitten vielä pieni tiedoite, koirat eivät ajattele, he rakastavat isäntäänsä juuri yhtä paljon kuin hirvikärpäset! Tarjoaahan myös hirvi tuolle hurmaavalle eläimelle ruoan, lämmön ja kaiken tarpeellisen.
Yrittäkää nyt jumalauta koiraihmiset edes ajatella sitä tilannetta, että te kun tulette kotiin lässyttämään sille pikku paskiaiselle, että mitä se rekku on täällä päivän tehnyt, niin samaan aikaan ainakin puolet talon asukkaista kiehuu raivosta sen haisevan otuksen takia.
Valitettavaa sanoa, sillä itse myös pidän koirista, mutta jos minulle tarjottaisiin tilanetta, että saan kaataa naapurin koiran päälle bensaa ja tuikata sen tuleen, niin tekisin sen 100% varmuudella. Tosin kohta ei edes tarvitse tarjota sitä tilannetta.
Nooh.. Toivottavasti näin kuun vaihteessa moni taas saa nelijalkaisia naapureita =)..
Kiitos vähän helpotti..
Vastaukset 39
Vanhimmat
Virtuaalinen mentaali oksennus
...........
täysin eri mieltä.....
No se on lähinnä sun ongelmas
Koirat ei tosiaankaan kuulu kerrostaloon, päivät pitkät koirat ulvoo, alkaa heti kun omistajat poistuvat asunnosta.
Kerrostalo asumisen ihanuus, päivällä räksyttää koira ja yöllä parkuu naapurin vastasyntynyt koliikki vauva.
Koliikki vauvan itku on pientä verrattuna esim. koiran jatkuvaan 9 tunnin ulvomiskonserttiin. Koliikki menee sitä paitsi ohi, haukkuminen ja ulvonta voi kestää vuosia. Sellaista koirarotua joka sopisi kerrostaloon ei ole olemassa.
Tää on niin totta, koirien pito kerrostaloissa pitäisi kieltää lailla. Ja kaupungissa koiria pitäville pitäisi säätää joku haittamaksu esim 1000 egee/vuosi, hillitsi vähän noitten paskaelukoitten hankkimista.
Kerrostalojen järjestyssäännöt ovat päässeet pahasti ajan saatossa vanhenemaan. Nykyään on paljon ihmisiä joiden nukkuma-aika on päivä eikä yö. Siksi järjestyssääntöjä olisi tarpeellista yksityiskohtaistaa muutenkin kuin koirien osalta. Esimerkiksi kaikki jatkuva meteli, mihin voidaan laskea koiran haukunta/ulvominen, musiikin kuuntelu, soittaminen ym. tulisi selkeästi aikarajoittaa esim. 1½ tuntiin per vuorokausi. Kukaan ei ole kotonaan velvollinen kuuntelemaan naapurin tuottamaa meteliä tuota pidempään. Perussääntönä voitaisiin pitää sitä, että musiikki, haukunta ym. joka on selkeästi kuultavissa porraskäytävässä on häiritsevää.
Nykyisillä säännöillä voi kuka tahansa valvottaa vuorotyössä käyvää naapuria mielensä mukaan.
mainitsematta:)..elämää siperian aikaan..
talossa ei koiria ole, eikä haittaakaan niistä. Ja varmasti samat asiat olis mielessä jos tääl koiria olis.
Tosin nuo naapurin pennut vois melkein laskea koiriksi. Äijä on tainnut saada elämänsä ensimmäisen vuokrakämpän ja meno on sen mukaista. Väh.2krt viikossa yksiö täynnä kavereita, nukkuvat käytävässä, meluavat klo 06.30 asti aamuyöhön ja sotkevat väliparvekkeen röökeillään ja pulloillaan ja siivoamisesta ei todellakaan ole tietoakaan.
Ei se muuten haittaa mut olis vklna jo klo 00.00 jälkeen hiljaa kun ihmiset käy nukkumaan. Tai jos tuun ite kuppilasta aamuyöllä niin en haluais potkia jotain äijää pois miun oven edestä. Sitten kun iteki joskus tulee röökil käytyy välipartsil ni ois se vähä mielekkäämpään kun ei tartteis talloo paskassa. Petivaatteiden tuulettamista ja puistelua ei sinne voi edes kuvitella, sen verran törkeen näkönen se on.
Muuten hyvä taloyhtiö ja kukaan ei tunnu valittavan mistään vaik joskus iteki musiikkii puoleen yöhön kuunnellu.
Tässä tapauksessa ei Asuntopalvelu, mutta sama tilanne. Kuulostaa niin tutulta, tämän syksyn "uutuus", itsellä ei aiempaa kokemusta... Olen niin samaa mieltä kuin olla voi, ja pidän koirista myös. Naapurin hauva on ilmeisesti nyt "lomilla", odotan "innolla" kotiinpaluuta ja yöunien menetystä jälleen ja "rattoisia" päiviä.... Onnittelut vuorotyöläisille ja muille...! Eroahdistushan se tässäkin tapauksessa syynä...
..siinä taas oikein naurettava asia, kyllä se eroahdistus on siellä koiran omistajien/entisten omistajien päässä. Onhan se tietysti koiralle suuri muutos kun joutuu olemaan paljon entistä enemmän yksinään.
Sitten vielä näille eroahdistuneille ihmisille.., JÄTTÄKÄÄ sille koiralle tarpeeksi hyvä valaistus, sekin poistaa sitä eroahdistusta kummasti =) ja haukkupanta on sitten täysin käsittämätön, se saa koiran suorastaan ihan hiljaiseksi. Ainakin silloin jos sitä käytetään oikein, yleisin syy tehottomuuteen on väärät säädöt ja rakki-ihmisten itsekeskeinen ajattelu, että koira kärsii siitä.
Osta omakotitalo niin ei ne piskien haukunnat ärsytä. Valitettava tosiasia vaan on että kerros- ja rivitaloissa asuvien täytyy kestää naapureiden oikut.
..olisi helposti muutettavissa kun järjestyssäännöt kirjoittettaisiin 2000 - luvulle kuuluviksi. Nykyiset kun ovat lähes kopioita -50 luvulla tehdyistä. Kotirauhan häirintään voitaisiin myös tehdä pieni muutos. Toisin sanoen välittömän metelin aiheuttaja voisi olla myös kotieläin.
On luvattoman heikot äänieristykset,mutta sekään ei
lievennä aloittajan tuskaa,koska koiran haukunta / ulvominen on erittäin äänekästä ja "läpi kuuluvaa"
Siksi vetoan koiranomistajiin rakentavassa hengessä ja pyytäisin heitä vakavasti harkitsemaan mitä pikemmin luopumaan rakkaasta kotikoirastaan ja ottamaan tilalle,jos ei muuten osaa elää, hiljaisempia eläimiä.
Itse voisi tuossa tilanteessa ajatella ottavani kotieläimeksi ,vaikka
SAAMAKONKUTUA !
Joka taatusti on hiljainen lemmikki !
Toivotaan ,että vinkkini olisi suuntaa antava ,rauhallisen ja harmoonisen yhdessäasumisen tiellä..?
..on juuri siitä hauskaa porukkaa, että haluavat kuulla jokaiselta naapurilta, että haukkuuko se rekku päivisin siellä asunnossa. Todellisuudessa he eivät halua kuulla lemmikistään pienintäkään negatiivista asiaa tai ottavat heti nokkiinsa.
Naapureiden tehtävä ei ole muutenkaan kiinnostua toisien koiranhoidosta, vaan koiranomistajan on tukittava se koiranturpa mikäli se haukkuu ja ulvoo päivät. Siinä sitä rakentavuutta!
äänieristeet..eli vuoden 1995 jälkeen rakennetuissa
totta tai voihan se olla, että mitään äänieristeitä ei edes ole. Taitaa vaan pitkät elementit toimia vahvistimina =D
ÄÄNIERITEENÄ joko seinässä tai korvassa !
Ei kai me vuokria sen takia makseta et asumisen lisäks pitäis vielä naapureita kuunnella?
On teillä joillakin tosi oudot mietteet.
Kotona pitää saada olla rauhassa, ja noi naapurit saada kuriin. Ota kännykällä kuvia tai videoita, näinhän saavat todisteet oikein kellonaikoja myöten.
minä ainakin tahtoisin tietää ihan face-to-face onko mun koirista haittaa, ettei tartte selän takana turpaa länkyttää. Asialle on helppo tehdä jotain, jos on siitä tietoinen.
koiran omistajan tuntee koiramaisesta käytöksestä ja ilmeistä.
Ei koira omia paskojaan siivoa, siksi ei koiranomistajakaan..
hirveää tää eläinsexi ! pervoa !
seurattavaa, kun omistaja paskattaa koiraansa jalkakäytävälle. On kuin ei koiraa olisikaan, katselee taivaille, ja kun ei paskaa näe omistaja, ei näe kukaan muukaan. Ei muuta kuin tseh rekku, menox.
Koira on tosiaan suoraan isäntänsä peilikuva ja toisin päin. Isäntäkin voisi paskantaa siihen jalkakäytävälle ja koira etsisi vaan sillä aikaa näkymätöntä kuuta taivaalta =D
kyllä ne koiranomistajat paritteekin niiden koirien kanssa ...
kyllä varmaan on koira yhdyntöjä, kun on sitä koirakiimaa noilla ihmisillä. ja kannattaa tosiaan katsoa, miten koiranomistaja on koiraansa leimaantunut muutenkin. ne jopa läähättää kuin koirat.
Kyllä koirissa on paljon positiivisia puolia mitä moni ei vain huomaa. Ajatelkaa vaikka epäsosiaalisia ihmisiä, heille koira on ainoa ystävä. Kunka moni koiranomistaja olisikaan jo tappanut itsensä ilman tuota rakasta kumppania.
Koiralle voi rauhassa jutella kaikki ongelmansa, eikä ole pelkoa, että tuo ystävä kertoisi niitä kenelleen.
Monelle koira on ihmisen korvike, sexissäkin !
Siellä himassa. Isäntä jauhaa päivät pitkät paskaa koiran korviin, ja ei auta muuta kuin kuunnella. Muuten tulee remmistä.
johan jutun lykkäsit. Mitenkä tämä sitten menee, kun mulla ei ole koiraa, mutta olen pitänyt itseäni jonkun verran epäsosisaalisena ihmisenä. Mulla on muita ystäviä, enkä koskaan voisi edes kuvitella juttelevani koiralle asioitani. Miten voi olla koiranomistaja, jos ei olisi tuota kumppania? Olenko minä? En ole tappanut itseäni enkä muita, hyvä jos kärpäsiä, vaikka koriaa ei ole.
Vähän outoja viestejä, ehkä näissä on järkeäkin, mitä moni ei vain huomaa.
Eihän se koiran vika ole jos se riehuu yksin asunnossa vaan OMISTAJAN. Mikset omistajan päälle uhoa kaataa palavaa nestettä?? Vaikka kaikkein paras vaihtoehto on mennä sanomaan koiran omistajalle miten koira käyttäytyy hänen poissaollessaan. Koska kukaan ei kerro hänelle, hän tietenkin olettaa koiran käyttäytyvän hyvin.
Keskustelupalstoilla asiasta kommentoiminen suu vaahdoten ei palvele ketään. Se vaan laskee kommentoijan samalle tasolle koiran, tai pikemminkin sen omistajan kanssa.
on oikeesti asia mihin omistajan pitäis puuttua. Se on ensinnäkin koiralle liian stressaavaa, koska se on paniikissa ja luulee että se on hylätty. Haukunta ja riehuminen johtuu siitä, että koira yrittää herätää huomiota ja etsiä tietä ulos, jotta se pääsis etsimään omistajaansa.
Puhun kokemuksesta, koska meidän koiralla oli paha eroahdistus,eikä asuttu edes kerrostalossa. Paniikissa se oli silpunnut puiset ulko-oven ja ikuunoiden pokat. Ikkunat oli aina ihan kuolassa kun se oli haukkunut niin paljon. Ja kun kotiin tuli, koiran ilmeestä näki miten se oli ahdistunut ja paniikissa. meni jonkuu aikaa ennen ku se rauhottu.
Soitin asiasta eläinlääkärille, joka käski oitis puuttua asiaan. Koira piti kouluttaa uudestaan jäämään yksin kotiin. Se oli pitkäjänteistä hommaa, mutta noudattamalla ohjeita, eroahdistus loppui ja kaikilla oli parempi olo.
Joten jos kuulet naapurisi koiran haukkuvan yksin ollessaan, tee hyvä työ ja ilmoita siitä koiran omistajalle. Koira on viaton eikä se ymmärrä miksi sen rakas omistaja sen hylkää.
yhteys koiranomistajaan tai asuntopalveluun vaikka sähköpostitse..
Täällä sitä on hyvä päteä, mutta tosipaikan tullen kun pitäis suoraan sanoa, mennään häntä koipien välissä kotiin. Kun tämä palsta ei kaikkia tavoita. Pitäis olla miestä mennä ja sanoa. terv. koiraton omakotitaloasuja.
koirallinen kerrostaloasuja. Sanottu on ihan suoraan molempiin suuntiin useampaan kertaan.
Ei mitään tulosta. Viimeksi kehoitin koiranomistajaa survomaan piskinsä sinne missä aurinko ei paista. Koiranomistajat on siis todella ihmeellistä väkeä, ei kannata pyytää keskustelemaan siitä koirasta ja sen käytöksestä jos keskustelutaito puuttuu. Muutenkin koiranomistajat kuvittelevat itse tietävänsä paremmin kuin naapuri sen, että miten se koira käyttäytyy yksin ollessaan. Yleisön pyynnöstä käynnistän adressin, jossa kerrostalossa asuvia koiranomistajia VAADITAAN pitämään koiransa häiriöttöiminä. Se mihin kaikkialle tuo adressi toimitetaan ratkeaa myöhemmin. Asuntopalvelu ei todennäköisesti tule olemaan sillä listalla, sillä adressi toimitetaan PÄÄTTÄJILLE.
Pätemiestä ei ole kyse vaan siitä, että ne sadat muutkin kerrostaloissa asuvat, jotka kärsivät koirien aiheuttamasta meluhaitasta, nousisivat myös parikaadeille! Adressi on tulossa josta näillä näkymin tulee koko maata koskeva.
Koirapervoilu on sairaus. Ei ne koira-ihmiset ole enää ihmisen maailmassa. Niille pitäisi haukkua tai kusta jalalle, ehkä ne sitten ymmärtäisi.
Mutta, moneen kertaan olen todennut, että ysrävällinen puhe ei auta.
Päinvastoin, ne alkaa kiristellä hampaita ja käyttäytyä kuin koirat, kun on tullut pyydettyä, että' koiran paskat voisi viedä mennessään mun portailta ...ja pihasta....
Laita ne paskat sen idiootin postilaatikkoon, se auttaa aina.