Toi yks ääliö nimimerkillä porsaareikien etsijä, analysoi elokuvia, ja että ne eivät voi olla totta ja realistisia!!??
Ei vittu!!
Ja, sitten joku vielä vaivautuu vastaamaan tolle porsaalle!
Ei vittu!!
Ja, sitten joku vielä vaivautuu vastaamaan tolle porsaalle!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Porsailla on huonot ajat nyt, älä turhaan huoli siitä. Näitähän riittää täällä aivan tasaisesti, kaikista jonninjoutavista nimimerkeistä lähtien. Toivotaan kaikille edes pientä jonkinmoista joulumieltä.
Mielestäni "UFOt elokuvissa" ja scifielokuvien välittämä maailmankuva ovat ihan hyviä aiheita tällekin palstalle.
Starship Troopers satiirisena tieteiselokuvana on mielestäni hyvä elokuva, kuten myöskin Alien-elokuvat omassa lajityypissään. Independence Day taas on komedia, jossa on erittäin hieno UFO-kohtaus (noin 40 minuuttia elokuvan alusta). Independence Day-elokuvaa kokonaisuutena en pidä kuitenkaan kovin onnistuneena.
Hämmästyttävän vähän on tehty viime vuosina (ja vuosikymmeninä) elokuvia, joihin UFOt liittyvät. Todella hyviä scifielokuviakaan ei juurikaan ole markkinoilla. Tarkoitan todella hyvällä scifielokuvalla sellaista, jossa muunmuassa Maan ulkopuoliset maailmat kuvataan realistisesti ja vaikuttavasti. Elokuvissa toisilla planeetoilla esimerkiksi maisemat eivät juuri koskaan vastaa kauneudessaan tämän planeetan kauneimpia maisemia, eivätkä heidän kaupunkinsakaan ole vertailukelpoisia täkäläisille suurkaupungeille. Nykytekniikalla erittäin vaikuttavien visioiden luominen olisi mahdollista.
Saatan edellisessä kappaleessa erehtyäkin, koska en ole katsonut esimerkiksi elokuvasarjaa Star Wars, enkä yhtä elokuvaa lukuunottamaatta Star Trek -elokuvasarjaakaan. Suositelkaa hyvää scifielokuvaa, jos sellaisen tiedätte.
"Ensimmäinen yhteys" on oikein hyvä.
Tarkoitan lähinnä sellaisia tieteiselokuvia, joissa kuvataan kokonaisia Maan ulkopuolisia maailmoja uskottavasti.
"Ensimmäinen Yhteys"-elokuva on kyllä hyvin tehty elokuva, mutta kuuluu harhaanjohtavaa informaatiota levittäviin elokuviin, koska
ensimmäinen yhteys on saavutettu jo kauan
sitten.
Salaiset kansiot 2 leffa tulee ensi kesänä teattereihin. Pakko kai mennä katsomaan. Jo pelkästään kulttisarjan maineen takia. Toivottavasti Scully ei ole enää skepo, niin paljon eukolla kokemuksia ufoista yms. että sopii kääntää takkia.¨
:-)
vois jo alkaa uskomaan. Mistäs toi Sculli kakkonen leffa kertoo, et mikä juttuna siinä?
vaik vois paistais.
"Toivottavasti Scully ei ole enää skepo,.."
Skepous on kai puoliksi genetiikkaa ja puoliksi ympäristöä (johon luetaan myös koulutus).
Jos Dana ei olisi leffassa skepo, niin mistä sitten elokuvan tekijät vääntäisivät tarvittavan jänniteen ja vastakkaisasettelun.
Leffat on ficsonia. Tekijät haluavat myydä omaa tuotostaan. Realiteetit eivät ole mitenkään juonta ohjaavia ko. elokuvan tyylilajissa.
Eihän ne voi olla totta. Ilmastonlämpeneminen pitää huolen siitä, että moiset matkat tähtiin ovat silkkaa hepreaa.
Viihdeteollisuuden tuotteitahan nämä ufot nimenomaan ovat.
Ufoja tiedetään nähneen ihmisten jo kauan ennen viihdeteollisuutta. Ufodokumenteissa kautta aikain olennot ovat olleet harmaita jne elokuvista poikkeavia siis, mitä nyt Taken lainasi häpeilemättömästi ja häikäilemättömästi harmaiden ulkonäön olennoilleen.
Minä siis näin n. 10-vuotiaana viihdeteollisuuden järjestämän yksityisesityksen seinän läpi kävelevineen harmaineen kaikkineen?
Minä siis näin muutama vuosi sitten pimeänä iltana viihdeteollisuuden järjestämän valoesityksen taivaalla?
Miksi viihdeteollisuus valmistaa yksityisesityksiä minulle???