Kavereiden kanssa juteltiin moottoripyörien luotettavuudesta. Vaikka porukalla kilometrejä ja kokemusta on paljon, ei matkalla ole tarvinnut teknisten ongelmien vuoksi harmitella. Millaisia kokemuksia sinulla on tekniikasta? Oma tekninen ongelma on yli 30 vuoden takaa, kun satapiikki Hondasta kärähti tasasuuntaaja ja lataus loppui siihen ja akku pääsi tyhjenemään. Tien sivuun ei jääty silloinkaan, kun ilman valoja sähköä riitti jonkin aikaasytytykseen.
tekniikkakysymys
8
898
Vastaukset
Tässä muutamia vuosia takasin kun VFR:llä ajelin
niin yhtenä aamuna töistä lähtiessä prätkähti sulake.Ei kun uusi tilalle ja menoksi.
Heti kun kierrokset nousi niin sulake meni uudestaan.
No, huoltoasemalta paketillinen sulakkeita mukaan ja kotiopäin.
Aina kun nopeus nousi yli kolmenkypin niin piti vaihtaa uusi sulake,se kävi jo lennossa.
Vika löytyi sitten bensapumpun kärjistä jotka olivat ryytyneet.
Putsauksella siitä selvittiin eikä onneksi tarvinnut hommata uutta pumppua.- Paulus Kaita
Bensiinimerkkivalon polttimo oli rikki ja aiheutti matkan loppumisen 2 km ennen bensa-asemaa.
85000 km ajettu kaasuvaijeri katkesi ja matkaan tuli 0,5 h tauko.
Siinäpä ne... - mopossa
Onhan sitä ollut kaikenlaista. Kerran pidemmällä reissulla tasauspyörästö sanos sopimuksensa irti, kerran vetarin nivel hajos ja kerran käsijarruvaijeri jumitti kiinni.
- mopossa
on vetari ?
- mopossa
mopossa kirjoitti:
on vetari ?
on tasauspyörästö ja käsijarru!?!
- oli ongelmia
Ajelin silloin -65 mallin pikkususnalla ja siinä ei ollutkaan muuta kuin ongelmia. Kone irti ja vaihdelaatikko auki ja ihmettelyn jälkeen paikoilleen, yllättäen saattoi toimiakin. Tulipahan pyörän rakenne tutuksi ja roplata sai niin paljon, ettei sitä enää kaipaa.
No viime kesänä (siis 06) aloitin pyöräilyn uudestaan ja erehdyin ostamaan eurooppalaisen hyvämaineisen pelin. Eihän siinäkään ollut muuta kuin ongelmia. Hankalimmalta tuntui, kun kone sammui moottoritien vasemmalla kaistalla rekan vieressä ja auto takana melkoisen lähellä. Parikin kertaa. Onneksi tiesin kokemuksesta, että kaasu pohjaan, niin käynnistyy. Eikä se merkkihuoltokaan saanut muuta kuin poskettoman laskun aikaiseksi.
Tälle kesälle hommasin varmuuden vuoksi japsin ja kaikki hyvin. Vastasi ennakkokäsitystäni laadusta.
Tämä viesti ei ole provo, vaan tavallisen uusmotoristin kokemus moottoripyörien luotettavuudesta. Sääli eurooppalaiselle teollisuudelle. - Kra
Varsinaisia matkan keskeytymisiä tekniikkahuolien takia on tullut vain 70-luvun 2-tahtareilla. Ekoilla (minulla) nelareilla pahimmillaankin pelkkiä käyntihäiriöitä lähinnä vesikelillä ajettaessa. Johtui tulpanhattujen peltikuorista jotka eivät sietäneet vettä, yleensä ne revittiin pois. Sen jälkeen pyörän sytytys aiheutti radiohäiriöitä muille, mutta toimivat sateellakin jotenkuten. Rengashuoliakaan ei ole minun kohdalle osunut reissussa. Kavereiden renkaita olen kyllä joutunut avittamaan muutaman kerran.
Nykyisellä 90-luvun japskituotteella ei ole ollut tekniikkamurheita (vielä) yhtään kertaa. - k-pyörä
Ei oo mun pyörässä nuita osia ollenkaan,joita on aiemmin kirjottaneilla.Ei oo ihme jos on on häiriöitä kun on kaikenmaailman rilehkaa ym eletroniikkaa.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604626Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt352129Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti501587- 1701547
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1621512Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2711332Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm1961204- 2031122
- 651074
- 811069