Piipun pellitys

Jampe_

Onkos kelläään vinkkiä tai kokemuksia edullisesta ja joustavasta peltifirmasta pääkaupunkiseudulla, mitä sopisi suositella. Meillä on henkilönostin pihassa ja piippu (Leca Tandem) odottaa pellitystä.

8

1825

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siihen saanut

      valmista peltisarjaa???

      • Jampe_

        ei käsittääkseni saa. Leca Classit singlehormiin on olemassa oikein asiallisen näköinen sarja, mutta ei tähän tandemiin.


    • skbg
      • piippuun pellit

        MH-peltirakenteesta kannattaa pysyä todella kaukana. Kokemusta on. Ihan uskomattomia tunareita oli ainakin siinä kyseisessä pellitystyössä.


    • ihan ite tee.

      Hae sitä muovitettua peltiä kaupasta ja pellitä itse, sitä saa eri värisillä pinnoitteilla. Ei ole vaikeata, hommaan menee 1 lauantai hitaasti tehtynä. Tee kahdesta kakkosnelosesta "jigi", minkä päällä taivuttelet pellit, lisäksi tarvitaan peltisakset ja popniitti pihdit. Niittejä löytyy valmiiksi maalattuina.

    • sauna keski-suomessa

      Paljonko suunnilleen maksaa saunan piipun peltien teettäminen liikkeessä.?

    • piipunhattu

      Piipunhattu tukeva ja edullinen.
      www.max-team.fi

    • rakentaja9

      Hei!

      Seuraavasta firmasta on kokemuksia: http://www.keikkaverstas.fi/

      Tekee hyvää jälkeä, ja hinnatkin ovat suhteellisen edulliset. Heillä taitaa olla auto, jossa tekevät pellityssarjat paikan päällä. Eri väriset pellit löytyvät suoraan, ja mittaukset suoritetaan kohteessa. Tämä viesti ei siis ole Keikkaverstaan työntekijän vaan heidän työnjälkeään läheltä seuranneen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      104
      4269
    2. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      52
      3046
    3. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      314
      2806
    4. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      62
      2302
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      76
      1524
    6. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      76
      1364
    7. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      97
      1286
    8. Nyt kerrot mies mitä ajattelet minusta

      Ihan suoraan ja suodattamatta.
      Ikävä
      77
      1128
    9. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1121
    10. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      65
      1082
    Aihe