Elikkä mulla on stereokuulokkeet Sennheiser HD 595. Ongelmia on jos jonkinlaisia, enkä tiedä johtuuko kuulokkeista vai mistä.
Ongelma 1: Kuulokkeiden ollessa kytkettynä vahvistimeen omalla jättimäisellä plugillaan(stereokuulokkeet kun on), niin esim. cs:ää pelatessa ääni kuuluu vasemmasta kaiuttimesta, vaikka ukko tulee oikealta ja toisinpäin. Ongelmanhan ratkaisee, jos vaihdan tietokoneesta tulevan auxiin menevän L R johtojen paikat äinpäin, mutta se tuskin on kiva juttu vahvistimen mielestä?
Ongelma 2: Kuulokkeiden mukana tuli sovitin juurikin esim tietokoneeseen liittämistä varten, kun se oma jättimäinen plugi ei ihan tuohon tietokoneen reikään mahtuisi. Sain kuitenkin sen plugin rikottua, kun se oli tietokoneen äänikortissa kiinni ja tuli pientä vääntöä... Ostin uuden.. Monoliitin, samannäköinen -> ei kuulu kuin toisesta kuulokkeen kaiuttimesta. Sanasta mono voisi päätellä, että ongelma on juurikin siinä, että mono tarkoittaa yksiäänistä, mutta kaverin mukaan äänen pitäisi silti kuulua molemmasta kaiuttimesta ja isäni mukaan taas ongelma on juuri siinä, että liittimen pitäisi olla samanlainen tietysti, mutta stereo, ei mono. Edellisestä liittimestä en tiedä oliko se stereo vai mono, mutta sen kanssa ei ollut mitään ongelmaa.
En uskaltaisi väittää sitäkään, että äänikortti on rikki, kun jos kytken vahvistimen äänikorttiin, musiikki kuuluu ihan normisti kaikista kaiuttimista. Ja kuulokkeiden johdossa ei voi olla vikaa, koska vahvarin kautta kuuluu normisti. Jos vääntelen johtoa tai kaiuttimien plugia sen ollessa tietokoneessa tai jossakin kannettavassa soittimessa tulos on se, että joko kuuluu yhdestä tai sitten ei ollenkaan.
ongelmaa
kuulokkeiden kanssa
1
334
Vastaukset
- nimetön62
hanki stereoliitin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....2119765Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen444547Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1254053Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1133947- 2063676
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik413043Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle
Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos1561597Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL141582Mihin rakastuin sinussa?
Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its921524- 1131328