vielä rekattua nimimerkkiä vaikka oon aatellut sen ehkä laittaa.tuli mieleen että miks sulla on se nimimerkki mikä on.kuvaako se sinnuu vai miks oot sen valinnu?ois kiva vaan tietää.ei muuta ; )
mullei oo
uusi tyttö * o *
5913
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
...ja halusin nimekseni jonkun liskolajin nimen. Valitsin gilaliskon, koska gila kuulostaa naisen nimeltä.
Mutta eipä taida nimi minua sen enempää kuvata, koska en ole kovinkaan liskomainen :)
Kuuntelin yhtä biisiä, The Cultin Lil'Devil ja siitä heräs toi aatos et tostahan löytyy mulle aikasempaa sopivampi nimimerkki.
Miks toi nimimerkki sit kuvaa mua? No ei ainakaan vaan sen takia et pitäisin niin kovasti siitä biisistä, vaan ku tulin aatelleeks mitä kaikkee tohon nimimerkkiin vois kätkeytyä. Esmes sanasta Devil tuli mieleen synnit, paheet...ja jotku niistä sopii mulle oikein hyvin. Voin aivan hyvin viettää paheellista elämää siitäkin huolimatta et jotku sen tavan tuomitsee. Tuli joskus luettua 9 Saatanallista julkilausumaa ja osa niistä oli sellasia mitä itseki henk.koht. vois allekirjoittaa. Menen siis lähemmäs pahista kuin hyvistä jos tietystä näkökulmasta tarkastellaan. Muutenkin tykkään kyseenalaistaa, hakea uusia ja erilaisia näkökulmia, yrittää löytää omaa tietäni enkä toimia sen mukaan mitä muut multa toivoo, haluaa ja olettaa.
Mitä tulee tuohon alkuosaan Lil', niin se viittaa paitsi ikään, niin myös siihen minkälaiseksi koen itseni täällä maan pinnalla, avaruudessa, maailmankaikkeudessa.
vastauksista!!!oon aatellu laittaa joko yhestä bändistä yhen ihanan naisen mukaan tai yhestä leffasta muistuttaman nimen.kohta saatte kuulette minusta ; )
että tuolloin palstalla käytiin kiihkeätä keskustelua (aviollisesta) uskollisuudesta...
Eri maiden mytologiat ja tarut ovat kiehtovia! Ehkäpä sitten käyty keskustelu toi mieleeni yhden Homeroksen luomuksista; Penelopen, uskollisuuden vertauskuvan.
Koen nimimerkin kuvaavan siinä mielessä itseäni, että arvostan uskollisuutta ja rehellisyyttä ihmissuhteissa.
...muuta selitystä nimimerkkini synnylle en kyllä millään keksi :)
taustalla on mieltymys kirsikoihin, ei mitään sen kummempaa. Ja nimimerkkini lausutaan aivan kuten se kirjoitetaan: kirsikka.