katon eristäminen

Oisin vaan kiinnostunut jos joku osaisi vastata millä eristää vanhan talon yläkerran katto kun olisi
tarkoitus eristää se ja rakentaa yläkertaan huone.
Millä siis estää eristeiden kastuminen vanhan tiili ja pärekaton alla.
51418
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

katto. Muuten saa unohtaa huonehaaveet.

Äänestä
  • Milläs tuon ehjän vesi katon sit toteuttaa laittaako tervapahvi vai mitä katon ja eristeiden väliin. Vai miten toteuttaaa tuo kun varmasti itseltäkin onnistuu kun joku kertoo mitä käyttää tässä tapauksen aeristeenä etteivät eristeet kastu

    Äänestä

  • peukalo keskellä kämmentä kirjoitti:

    Milläs tuon ehjän vesi katon sit toteuttaa laittaako tervapahvi vai mitä katon ja eristeiden väliin. Vai miten toteuttaaa tuo kun varmasti itseltäkin onnistuu kun joku kertoo mitä käyttää tässä tapauksen aeristeenä etteivät eristeet kastu

    Tarvitset tuohon suunnitelmat ja luvat kuitenkin. Mahdollisesti myös vastaavan mestarin, joten ihan läpihuutojuttu se ei ole. Ei myöskään helpota asiaa jos peukalo on keskellä kämmentä.

    Vesikaton, eli sinun tapauksessasi tiili- ja pärekaton pitää olla täysin vesitiivis. Siitä tosiaan lähdetään. Sen lisäksi pitäisi olla aluskate turvana. Kysymykseen tulee myös mm. katteen tuulettuminen ym. rakenneratkaisut.

    Äänestä

Murjaset jaskan sinne vintille ja sanot emännälle että siinä sulle eristys!!PRKL!

Äänestä

Kyllä minäkin vähän epäilen onnistumista. Jos kysyjä kuitenkin olisi tosissaan niin tiedoksi vaan että se tiili- tai päre on se vesikatto ja vesikaton läpi ei saisi tulla pisaraakaan vettä läpi. Mutta siltä varalta että joku pisara pääseen läpi ja sen vuoksi että kosteutta voi vesikaton (katteen) alle syntyä kondensoitumalla niin pitää olla jonkinlainen aluskate johon se pieni vesimäärä stoppaa ja kuivaa sitten hyvän tuuletuksen avulla osin ehkä valumallakin pois. Sen vedenpitävän katemateriaalin alla pitäs olla 5-10 cm ilmarako. Suosittelen ammattilaisen puoleen kääntymistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


peukalo keskellä kämmentä kirjoitti:

Oisin vaan kiinnostunut jos joku osaisi vastata millä eristää vanhan talon yläkerran katto kun olisi
tarkoitus eristää se ja rakentaa yläkertaan huone.
Millä siis estää eristeiden kastuminen vanhan tiili ja pärekaton alla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu