tämä on nyt ihan puhtaasti hyvätahtoinen kysymys.. eli tapahtuuko suomessakin ns. vääriä huostaanottoja, eli erehdyksestä tai liian hepposista syistä? saako lasta siitä oravanpyörästä takaisin?? onko lapsesi huostaan otettu, jos on miksi? mikä oli huostaanoton perusteet? pitivätkö ne paikkaansa?
utelias??!!??G:
hemulivaan
221061
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
on tehtävä, eikä lastensuojelumme ole vuosiin pystynyt toimissaan täyttämään noita lain kohtia. Turhan usein huostaanotto näyttää jäävän tekemättä, vaikka selvään aihetta olisi ja toisaalta muiden hallinnonalojen puutteita korvataan laittomilla huostaanotoilla.
Oma ryhmänsä ovat ns. hoidolliset huostaanotot, joita tehdään, vaikka lastensuojelunkaan mielestä kotioloissa ei olisi mitään puutteita. Täysin järjetöntä, eikä missään mielessä lapsen edun mukainen käytäntö.
eivät tee huostaanottoja. Ei kertakaikkiaan ole varaa.
Huostaanotetaan vasta sitten, kun nuorta ei pysty enään auttamaan ja silloin se sitten onkin kallista!
Lastensuojelussa liian harvoin katsotaan sitä mikä olisi lapselle paras. Huostaanotetaan ja sitten kotiutetaan ja sitten joudutaan taas huostaanottamaan. Siinä vaiheessa nuori onkin jo niin häiriintynyt monessa tapauksessa, että hänestä ei yhteiskuntakelpoista saa.
vaikka hyväntahtoisesti kysytkin ja ihan asiasta. Vastausta kysymykseen huostaanoton perusteista et saa, ymmärrät varmaan itsekin miksi.. eli voit tehdä omat johtopäätöksesi siitä, onko Suomessa perusteettomia huostaanottoja.
ääni puhunut! Sinulle vaan ei tunnu menevän kaaliin tosiasiat, kun täällä ketju toisensa jälkeen jaksat ilkkua. Usko jo, pian tulee aika jolloin myös huostassa olevat lapset saavat oikeutta ja rahastuslaitokset häviävät kartalta. Suomessa tehdään aiheettomia ja laittomia huostaanottoja (toki tehdään aiheellisiakin) ja näistä ensin mainituista tällä palstalla kirjoitellaan. Aiheetta huostaanotettuja ovat mm. hoidollisin perustein huostatut (siis puuttuu terveydenhuollon resursseja) sekä esim. seksuaalirikollisten (kodin ulkopuolisten)uhrit. Näille kahdelle edellämainitulle ryhmälle (ja monelle muullekin) täytyisi olla joku muu "hoitokeino" kuin epäpätevien, rahankiilto silmissä ala-arvoisia perhekotejaan mainostavien sadistien pyörittämä business hädänalaisten ihmisten kustannuksella.
esillä, että siitä ilmeni huostaanotto aiheettomaksi.
Mutta jos joku on niin tyhmä, että haluaa vääntää mustan valkoiseksi ja
valkoisen mustaksi, niin ei minua tuollainen tyhmyys heilauta yhtään mihinkään!
ilkkujalle on ihan turha mitään vastata... kun ei mene perille niin ei mene! Ei mene!
Tämä palsta on tarkoitettu seuraavanlaiseen mielipiteenvaihtoon: "Vaihda ajatuksia kokemuksistasi toisten vanhempien kanssa siitä, kun oma lapsi tai nuori sijoitettu kodin ulkopuolelle."
Jos tarkoituksesi on pelkästään morkata huostaanotettuja vanhempia ja heidän lapsiaan niin häviä täältä. Toisaalta tietysti ymmärtää tuollaisen suppean maailmankatsomuksen; on helppo kuvitella vaikka mitä kun/jos ei ole omakohtaista kokemusta. En minäkään olisi kaksi vuotta sitten uskonut puoliakaan tämän palstan tarinoista, mutta nyt kokemuksen kautta voin sanoa, että hirveimmät tapaukset (siis lasten ja vanhempien näkökannasta katsottuna) eivät edes pääty tälle palstalle... ne ihmiset on nujerrettu täydellisesti. Tässä maassa tehdään järjettömiä, aiheettomia ja jopa laittomia huostaanottoja myös sinun verorahoillasi. Lastensuojelubisnes on niin kovaa, että sijoituspaikkoja on pitämässä täysin epäpäteviä ja lasten hyvinvoinnista täysin piittaamattomia maallikoita.
mitäs siinä hassuttelet? hahhah haa
ja sijaishuollon pitäisi saada rikastua kaikilla laittomuuksilla ja viranomaisten lainkierroilla?
"hassuttelija" kertoo elävää esimerkkiä ammatilisen perhekodin harjoittamasta niukkuuslinjasta heille sijoitettujen lapsien kohtelusta: vuorokaudessa yksi ainoa lämmin ruoka... muu aika mussutetaan kuivaa voileipää. Lapseni on sanonut monesti siellä vietetyn viikonlopun jälkeen että onneksi huomenna on koulua, saa tarpeeksi ruokaa. Tällä hän tarkoittaa sitä, että koulussa saa toisen ruuan ja sitten perhekodissa sentään vielä toisen (sen jumaiaisen perhekodin äidin ainokaisen keitoksen/vrk). Luulisi että jos tulot / lapsi on n. 200 €/vrk niin tähän rahaan kärsisi laittaa viikonloppuisin ja loma-aikaan kaksi lämmintä ruokaa vuorokauteen, kuten me luuseri-huostaperhe laitamme lapsillemme. Tämä niukkuuslinja ei varmasti ole näissä rahastuslaitoksissa mitenkään harvinaista, kun ne toimivat OY-pohjalta, niin viivan alle pitää tietenkin tuloslaskelmissa jäädä hynää mahdollisimman paljon. Eikä ruokamenot ole ainut asia missä tingitään näissä perhekodeissa... esim. perusterveydenhuolto on sellainen asia. Olemme omakohtaisesti törmänneet tähän. Tiedän myös tapauksen, jossa erään perhekodin nuoret murtautuivat huolto-asemalle, toki he pöllivät sieltä tupakkaa, mutta ottivat myös hapankorppuja. Varmasti varastivat raukat nälkäänsä... toivottavasti kertoivat poliiseille miksi ovat varastaneet.
T. Nimim. ei mitään hyvää sanottavaa perhekodeista.
kerran "kompastuvat", mutta pääsevät kuitenkin pystyyn? Näitäkin tapauskia on paljon! Toinen Bio menee uusiin naimisiin, ja saa lapsen! Lasta pidetään äidiltä piilossa niin kauan kuin on mahdollista erilaisin valhein, ja samalla tapahtuu aivopesua, jota ei millään terapioilla paranneta.Ja tätä voi todella tehdä yli kymmennekin vuotta ihan huoletta.
Murrosikäiselle lapselle kerrotaan esimerkiksi että lasta on käytetty hyväksi kolma vuotiaana äidin luona!!! Mitähän tämä mahtaa vaikuttaa tähän nuoreen elämään. Voitte vain kuvitella. Äiti pyyhitään pois lapsen elämästä. Ja tämä kaikki tapahtuu sosiaalihuollon silmien alla! Äiti voi vielä tehdä kaksi lastakin, joiden hoidosta ei "sossuilla" ole mitään valittamista, päinvastoin! Samalla toisaalla asuu lapsi vieraan naisen kasvatettavana, ja kokee vielä huonoa kohtelua ja arvottomuutta, koska perheeseen onkin syntynyt vanhemien yhteinen lapsi. Tämä on mielestäni kyllä kaikista tapauksista räikeimpiä.
ketään saa tuomita elinikäiseen eroon lapsesta, kuten nyt monesti lainvastaisesti tapahtuu.
Ja sitten harmittaa tosi paljon kun joskus joku tuollainen virheen tehnyt vanhempi tänne kirjoittaa, hän saa ensimmäisenä joltain häiriköltä niin kauheat haukut silmilleen, että törkeydellä ei ole mitään rajaa! Ja kun haukkujan elämää päästäisiin penkomaan, niin mitähän rötöksiä sieltä mahtaisi löytyäkään.
Tämä on todella tarkoitettu tukipalstaksi vanhemmille, jotka ovat joutuneet huostaanoton kanssa mitenkään tekemisiin. Ja täällä pitäisi olla oikeus kirjoittamiseen kaikilla vanhemmille ilman, että tulevat jonkun sairaan ihmisen haukkumaksi. Pitäisi huomata, että jotkut kirjoittajat on vain säikäytetty huostaanoton uhalla, joillekin se on ollut vain lyhyt kokemus, joka saatiin puretuksi aiheettomana, jotkut kaipaavat lapsiaan vielä tänäkin päivänä.
Eri tilanteita on niin paljon kuin on tapauksiakin, ja väärässä on se, joka tulee pistämään "tämän palstan kirjoittajat" tai "kaikki huostaanottovanhemmat" samaan nippuun millään tavalla.
Minut saa suuttumaan hyvin harvoin, mutta kuvaamasi tilanne on yksi sellainen.
Sossun käsittämättömiä aivoituksia ovat nuo tapaukset, joissa sallitaan lapsen kaltoinkohtelu sijaishuoltopaikassa. Ja huostaanoton aiheettomuutta todistaa jo pelkästään sekin, että muut lapset samalla vanhemmalla saavat kasvaa ihan rauhassa, kun yksi on otettu silmätikuksi.
Mikä muu on niin tuhoisaa lapsen itsetunnolle kuin se, että häntä tai hänen vanhempiaan mitätöidään hänelle? Linnaan tuollaiset sijaishuollon kääkät ja linnaan sossut tuollaisten suojelijoina!
Lääninhallitukseen vain valituksia tuollaisesta paikasta.
On joskus joku kysellyt aloittajalta ihan ystävällisesti että miksi lapsesi on huostassa. Miksi ei saisi kysyä kun joku kirjoittaa pitkän itkuvirren josta kuitenkaan ei asian ydin käy ilmi. Ja mitä sitten on tapahtunut? Noin 25 haukkumavastausta on kysyjä järjestään saanut eli kenenköhän kannattaisi mennä sinne peilin eteen..
Mene hyvä ihminen vaikka kauppojen tuulikaappeihin kyselemään henkilökohtaisuuksia ja varaudu että saat mustan silmän. Tai vaikka kippoloihin kyselemään mitä varten ja mitä varten. Tuskin ehdit huomata kun on nenäsi poskellasi. Raukka parka täällä pyörit kun luulet, että ihmiset on täällä nujerrettuja ja haaveilet lyöväsi lisää. Nuo "ystävällismieliset" avaukset ovat pirun pukimissa.
Anna ihmisten olla ja keskustella epäkohdista lastensuojelussa. Jos haluat tukea ja auttaa, niin kuuntele huostaanotettujen vanhempien hätää ja mieti keinoja ja mene paikkakuntasi sosiaalitoimistoon tai eduskuntaan keskustelemaan sijoitusten epäkohdista, joista voit täällä lukea. Nyt et meinaakaan muuta, kuin päästä pätemään noilla valituksillasi kun Sinun heikkoa itsetuntoasi ei kukaan jaksa täällä pönkittää ystävällisesti. On täysi työ, että olemme itse selvinneet pahimmasta ja raivaamme tietämme edelleen. Itsemme ja lastemme parhaaksi ja että tulevaisuudessa näiltä vältyttäisiin.
Just tätä tarkoitin ja sinä tyhmyyksissäsi todistat että olin oikeassa. Et malttanut olla vastaamatta vai mitä? Viestissäsi ei kyllä ollut päätä eikä häntää joten olisit voinut jättää kirjoittamattakin.
Kuka tahansa sivusta seurannut voi nauraen vastata sinulle aivan samoilla sanoilla.
muun tässäkään ketjussa.
aiheesta kiinnostunut, niin kannattaa lukea enemmän aikaisempia kirjoituksia. Jo tuonne piiloon jäännelläkin sivulla löytyy paljon vastauksia myös tuohon 'syyt'-kysymykseen.
Ymmärrät kai, että tuon haukkuja-häirikön kanssa vain ei kukaan viitsi täällä edes yrittää keskustella.
siksi en jaksanutkaan kommentoida tänne yhtään mitään kun juttu siirtyi ihan eri raiteille... no selailenpa sieltä vanhoja sitten.. niin ja siksi tosiaan kiinnostunut olin kun hehkutetaan suomen oikeusjärjestelmää ja sitä että suomi olisi hyvinvointivaltio, mutta jos suomessa on tehty aiheettomia huostaanottoja niin johan minä penkiltä putoaisin..
Älä usko kaikkea mitä tällaisella keskustelupalstalla luet. Kun on vähän kriittinen niin ei tarvi pudota penkiltä.
tätäkin ketjua ja omasta tilanteestamme olen aika tyhjentävästi kirjoittanut parissa tämän yläpuolella olevassa ketjussa. Ei tilanne ole ollenkaan niin mustavalkoinen kuin joku ilkeilijä jaksaa täällä väittää, mutta muodosta nyt sitten ihan rauhassa omaa mielipidettäsi.
Todellisuudessa minuun eivät ilkeilijöiden mielipiteet vaikuta mitenkään, minulle riittää sossun, lääkäreiden ja koulun rehtorin, terv.hoitajan ja koulupsykologin puoltavat lausunnot asioistamme. Kaikki eivät vastaavassa tilanteessa ole kuitenkaan yhtä onnellisessa asemassa, että puoltajia löytyisi. Kaikki riippuu niin paljon paikkakunnasta, sossuista, koulun henkilökunnasta jne, tehdäänkö huostaanotto meidän tämänkin hetkisessä tilanteessa vai ei.
Eikä minulla ole aikaa täällä kinata asioista mitään tietämättömän irvistelijän kanssa. Olen työni lisäksi nykyisin siis myös opettaja ja omaishoitaja omalle lapselleni, eikä viimeksi mainittuakaan 'titteliä' ilman uusien sossuviranomaisten tekemää syyniä kenellekään myönnetä. Irvistelijä saa jatkaa omissa pikku ympyröissään, minulla on kädet täynnä paljon tärkeämpääkin tekemistä.
eli se miten ja miksi huostaanotto tehdaan, mm ennaltaehkaisevasti, ei ole ratkaisevaa, vaan se mita sitten tapahtuu eli MITEN HUOSTAANOTTO PURETAAN kun se ei enaa ole aiheellinen...