Millä nimellä Lylli tunnettiin aiemmin, mikä sen virallinen nimi oli? Tai millä kaikilla nimillä se on tunnettu? Siis joskus -50, -60, -70 ja ehkä vielä -80 luvullakin.
Samoin jos joku muistaa, niin millainen oli Rauhalan koulu? Missä se oli? Nykyisen yläasteen tiloissa? Mitä luokkia siellä oli, minkä ikäiset siellä opiskeli ja minä vuosina se noin suunnilleen toimi?
Vanhat koulujen nimet
3
1128
Vastaukset
- aiemmin
nimeltään Lieksan Yhteislyseo. Oli sillä nimellä vuosikymmenien ajan.
Rauhalassa oli 1960-luvulla ns "kansalaiskoulu", joka oli kansakoulun jatkeena olweva 1-vuotinen yleissivistävä koulu. Sitten oli vielä "jatkoluokka", jonka voi käydä , jos ei löytänyt itselleen "sijaa" ammattikoulutuksessa tai työelämässä. Kansalaiskoulun ominaispiirre oli kädentaitojen huomattava osuus koulutuksessa.
Kansalaiskoulun tiloissa toimii tällä hetkellä ainakin Perhekokki-einestehdas.
Lisäksi v.1963 perustettiin Pielisjärven yhteislyseo, joka toimi aluksi pari vuotta Rauhalan pappilassa, joka oli pitkä puurakennus kansalaiskoulun takana puiston vieressä. Sitten valmistuivat uudet koulutilat, joissa vetelee viimeisiään Rauhalan nykyinen ylä-aste.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 424340
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1384089- 643746
- 1083635
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans333547Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe643357- 872932
- 542835
- 252646
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142354