Millä nimellä Lylli tunnettiin aiemmin, mikä sen virallinen nimi oli? Tai millä kaikilla nimillä se on tunnettu? Siis joskus -50, -60, -70 ja ehkä vielä -80 luvullakin.
Samoin jos joku muistaa, niin millainen oli Rauhalan koulu? Missä se oli? Nykyisen yläasteen tiloissa? Mitä luokkia siellä oli, minkä ikäiset siellä opiskeli ja minä vuosina se noin suunnilleen toimi?
Vanhat koulujen nimet
3
1144
Vastaukset
- aiemmin
nimeltään Lieksan Yhteislyseo. Oli sillä nimellä vuosikymmenien ajan.
Rauhalassa oli 1960-luvulla ns "kansalaiskoulu", joka oli kansakoulun jatkeena olweva 1-vuotinen yleissivistävä koulu. Sitten oli vielä "jatkoluokka", jonka voi käydä , jos ei löytänyt itselleen "sijaa" ammattikoulutuksessa tai työelämässä. Kansalaiskoulun ominaispiirre oli kädentaitojen huomattava osuus koulutuksessa.
Kansalaiskoulun tiloissa toimii tällä hetkellä ainakin Perhekokki-einestehdas.
Lisäksi v.1963 perustettiin Pielisjärven yhteislyseo, joka toimi aluksi pari vuotta Rauhalan pappilassa, joka oli pitkä puurakennus kansalaiskoulun takana puiston vieressä. Sitten valmistuivat uudet koulutilat, joissa vetelee viimeisiään Rauhalan nykyinen ylä-aste.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain40712774Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2745603Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2414148Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö3083339Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov232145Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi201930Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks1011773En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis831362Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina1751055Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273975