Broilerituotanto kaikkein

Vaikka mikään osa-alue nykyisessä eläimen tuotantoyksiköksi alentassa tehotuotannossa ei ole moraalisesti eikä eettisesti perusteltavaa niin kyllä broilereiden tuotanto on silti kaikkein pahinta.Sitä mässätään suomessa ja muuallakin koko ajan enenevissä määrin.
5628
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Lopetetaan broilerien osto kokonaan. Johan
tulee ahneille, julmille kasvattejille hätä housuun ja saa tullakin!

Äänestä

Broilertuotanto on viimeisen vuosikymmenen ollut sellaisessa pyhän lehmän asemassa. Uutisointi broilertuotannosta on ollut varsin vaisua, kasvattajat ovat saaneet häärätä monessa mielessä ihan kaikessa rauhassa. Tuotantotuet ovat johdetut suoraan sikataloudesta, vaikka todellisuudessa broilertuotannon kannattavuus esim sikatalouteen nähden on moninkertainen.

Broilertuotanto eraa muusta maataloustuotannosta oleelllisesti siinä, että toiminta täyttää kannattavuuskriteerit erinomaisesti jo ilman tuotantotukiakin. Tämän seurauksena broilertuottajat ovat muutamassa vuodessa rikastuneet moninkertaisesti, samoin kuin vaikkapa Nokian pomot tai Forttumin Lilius. Tämän seurauksena monilla pikoin myuiden maatalousyrittäjien toiminta on vaikeutunut olennaisesti broilertuottajien kahmiessa ylihintaan seudun vuokra- ja ostomaat. Tämä kahminta on mahdollista tämän broilertuotannon elitistisyyden avulla.

Broilertuotannon eettisyys on niinikään arveluttavaa, broilerihan ei ole mikään "luonnolintu", vaan ihmisen rakentama päivällisenaihio.

Äänestä

kalkkunat ovat samanlaisessa keskitysleiri oloissa.Liekö kuljetukset muuttuneet.Tarkastuseläinlääkärit alkoivat porukalla vaatia parannuksia.Muutoin aika onnetonta on yhden mollata hommaa.Työkseen,kun toimii teurastomoilla kuuluu tähän työyhteisöön ja joutuu painostukseen.Nämähän litistettiin pieniin laatikoihen,josta aiheutuu monenlaista ongelmaa.Siipiä voi murtua kovakouraisessa käsittelyssä tai jäädessä laatikoiden väliin.Voi entistä preerian upeaa lintua.

Äänestä

Oletko nähnyt kun broilereita kerätään sellaisella keruupuimurilla sieltä broilerkasvattamosta? On melkoisen julmaa touhua, kun eläviä lintuja pakataan koneilla kuljetuskontteihin.

Olen itse ollut joskus poiminnassa apuna, ja kauhistuin toiminnan raakuutta. Siellä ei raajat ja siivet tunnu missään kun lintuja sullotaan niihin laatikoihin. Siis siipiä ja jalkoja saattaa lähteä kokonaan irtikin!

Äänestä
  • Kuullutkaan.Ehdottomasti kuluttajille kuvaa tästä!Johan se Anttilakin sanoi:kuluttajilla pitää olla oikeus tietää,että suomessa eläimet hoidetaan hyvin,,,.Eli ehdottomasti nyt kuvamaan videolle sitä oikeaa "hyvää"eläinten hoitoa.Joskus oli jotain ohjelmaa tästä kuolleiden keruusta ja poltosta ja teuraskäsittelystä.Mutta se oli vaan teurastamolta,en muista tuota tiloilta keruuta oliko mitään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pahinta kirjoitti:

Vaikka mikään osa-alue nykyisessä eläimen tuotantoyksiköksi alentassa tehotuotannossa ei ole moraalisesti eikä eettisesti perusteltavaa niin kyllä broilereiden tuotanto on silti kaikkein pahinta.Sitä mässätään suomessa ja muuallakin koko ajan enenevissä määrin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu