Nintendo wii

Auttakaa!! tarviiko wiissä kuten muissakin konsoleissa muistikorttia? ei ole minkään laista käsitystä ja wii pitäs pukinkonttiin laittaa.
Ja osaako joku kertoo, kun on olemassa urheilupeleihin erilaisia mailasettejä niin tekeekö niillä mitään..?
Kiitti paljon=)
71379
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei tarvi muistikorttia. Konsolissa on itsessään flash-muistia joka riittää normaalien Wii-pelien tallennuksiin aika pitkälle.

Sitten jos pelaat Wiillä Gamecube-pelejä tarvit paitsi muistikortin myös Gamecube-ohjaimet mutta jos et, niin et tarvi kumpiakaan.

Itse en vaivautuisi noihin urheilusettien mailasetteihin - kallis kilohinta muovirasioille. Näyttävät halvoilta ja ovat tyystin turhia.

Äänestä

Minä voisin laittaa nämä pukinkonttiin:

Wii konsoli
Wii play (sisältää toisen ohjaimen)
toinen Nunchuck-ohjain
Ladattavia paristoja laturi (2 patteria tarvii jokaiseen ohjaimeen)
Super Mario Galaxy

Jos vielä kattavampaa kokemusta haluaa, niin mukaan vielä Classic Controller ja 2000 pisteen kortti Virtual Console pelejen internet-lataamiseen.

Huomaa että konsolin mukana tulee TV-liityntää varten vain komposiittikaapeli. Jos omaa ison telkkarin (varsinkin jos se on LCD) suosittelen joko Scart-kaapelia tai komponenttikaapelia riippuen television liitännöistä. Kuvanlaatu paranee noilla kaapeleilla. Ainoa ongelma on, että Nintendon viralliset kaapelit ovat kalliita.

Äänestä

SD-muistikortille pystyy siirtämään pelitallennuksia ja SD-kortilta taas takaisin Wii:n muistiin. Myös digivalokuvat ja pienvideotiedostot toimivat SD-kortilta Wiissä.

SD-kortti siis ei ole pakollinen, mutta se on kätevä, jos vaikka haluaa viedä kaverin konsoliin WarioWaren pelattavaksi ja on unlockannut kaksinpelin omassa konsolissaan, tai jos muuten vaan tarttee vapauttaa tilaa Wiin pienehköstä muistista.

Wiin muisti ei kyllä lopu helpolla pelkillä pelitallennuksilla, eikä edes virtual consolen peleillä, mutta valokuvien, videoiden WiiWare-pelien myötä muisti saattaa huveta yllättävän nopeasti ja tällöin SD-kortti on ainoa pelastus tilan vapauttamiseksi.

Äänestä
  • teille kaikille vastanneille!!

    Oli paljon apua=O)

    Äänestä

  • kun sanoin SD:n olevan ainoa pelastus tilanteessa, jossa ladatut pelit ovat vieneet muistitilan, olin vähän epätarkka. Pelit on nimittäin myös mahdollista tuhota muistista, ja ne saa ladata shop channeliltä uudestaan veloituksetta milloin tahansa, kunhan tilaa silloin on.

    Äänestä

Ei tarvitse olla muistikorttia, koneelle mahtuu ihan hyvin useammankin pelin tallennukset ja ladattuja pelejä vielä päälle.
Jos tila alkaa loppua niin Wiihin käy ihan normaalit SD-kortit.

Urheilu mailoista en tiedä, ihan hyvältä se peli tuntuu muutenkin.

Äänestä
  • En huomannut muita viestejä. Ihmettelinkin kun ei ollut vastausta tullut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


"Kaktus" kirjoitti:

Auttakaa!! tarviiko wiissä kuten muissakin konsoleissa muistikorttia? ei ole minkään laista käsitystä ja wii pitäs pukinkonttiin laittaa.
Ja osaako joku kertoo, kun on olemassa urheilupeleihin erilaisia mailasettejä niin tekeekö niillä mitään..?
Kiitti paljon=)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu