Kohu on tehonnut ja kaikki Tuntemattoman sotilaan näytökset on myyty viimeistä paikkaa myöten loppuun huhtikuuhun asti (jopa kakkosparven takapaikat, joilta tuskin mitään näkee).
Jotta saimme liput, meidän piti hommata paketti jossa on mukana hotellihuone. Näin pääsimme hyville permantopaikoille. Ironista sikäli että asumme alle kilometrin säteellä Kansallisteatterista.. 
Mutta olisin maksanut enemmänkin että pääsen tämän teoksen näkemään. Lukemani perusteella edessä on hieno teatterielämys.
Tuntematon myyty loppuun
5
480
Vastaukset
- SerafiinaCarabas
Harmi että Tuntematon on myyty loppuun. Yritin lukea edellisiä viestiketjuja aiheesta, mutta en oikein jaksanut... suurin osa kommentoijista ei ollut itse nähnyt koko näytelmää, vaan lampaan lailla määki jostakin täysin irrationaalisesti median teoksesta irroittamasta yksityiskohdasta.
Itse näin Tuntemattoman eilen, ja se on hyvä! Suorastaan loistavat linjaukset suoraan Linnan tekstistä tähän nykypäivän menoon, jossa jokaisen pitäisi olla kuin samasta muotista, laulaa rahaa pääkonttorin pääjohtajalle... Ken on nähnyt, ymmärtää.
Mutta kieltämättä itsellä on sellainen olo, että kaikki, jotka ovat Smedin ja työryhmän tulkinnasta kirjoittaneet, eivät ole teoksen hienoa yhteiskuntakritiikkiä, tarkkaa hahmojen tulkintaa, loistavia linjauksia nykypäivän menoon ymmärtäneet.
Menkää itse katsomaan, jos mahdollista.- Tenu
Vaihdetaan kaksi opiskelijalippua (opiskelijakortti tarvitaan) Kansallisteatterin Tuntemattomaan sotilaaseen jonkin muun päivän esitykseen.
Tarjolla kaksi lippua 8.3. klo 19 - hyvät paikat 1. parven 2. rivillä. Tuli kämmättyä ja ostettua liput juuri sille kevään päivälle joka ei sovikaan - melkein mikä tahansa muu sopii, joten LIPUT VAIHDETAAN SUORAAN MYÖS KEHNOMMILLE PAIKOILLE, tai jos Sinulla on tarjolla paremmat paikat niin maksamme välirahaa.
Jos juuri Sinulle ei ole niin väliä minä päivänä menet katsomaan niin kiitos kovasti jos voit jeesata, etenkin jos haluat omiasi paremmat paikat. 
 - miten...
Miten näyttelijät osaavat niin paljon ulkoa...
Sinähän voit myydä hotellihuoneet eniten tarjoavalle tai sitten käyttää ne... - EI NÄE MITÄÄN
Katsoin tuntemattoman kakkosparvelta, sieltä
ei näe mitään eli yritin katsoa. Kannattaa ostaa
liput ykkösparvelta tai alempaa.
Smedsin näytelmä on ihan miellyttävä sekoitus tuntematonta sotilasta, nykyajan suomalaisen yhteiskunnan piilotajunnan puolelle menevää kuvausta ja - sex pistolsia. Teatterin punainen
lanka on punkhenkinen.
Loppukohtaus on suoraan Sid Vicious my way videosta, jossa katsojat ammutaan. Ao. loppukohtauksen rumpukomppikin on sex pistolsin
holidays in the sun kappaleesta lainattua.
Punk henkisen performanssin tarkoitus on ravistaa
katsojia ja juntteja ja herättää ajatuksia ja kohua ja saada lisää maksavia katsojia pölyttyneeseen laitosteatteriin.
Sotaa apatiaa vastaan..- rikasrakasköyhämutteivaras
Kannattaa ehdottomasti käydä katsomassa, jos näin kävisi muillekin. Heinäluoman kommentti esityksen jälkeen: Hän lähti entistä RIKKAAMPANA.
 
 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja4313936Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1545481Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu2005089SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei864288"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste873561Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va63339Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1093058HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.142959Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan122851Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan422528