Aatu-vainaan

bunkkeri

... missä ja miten paljon jäljellä? Pääseekö sisälle?

6

1643

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näistä
      • Jos tuonne päin eksyy

        Jos tuonne päin joskus eksyy, niin olisihan siinä historian havinaa käydä paikassa, jossa Stalinin jälkeen Euroopan toiseksi pahin massamurhaaja tappoi pelkurimaisesti itsensä.


      • historiaa

        ja osittain vainajaa muistellen.


      • KariK

        Juuri ennen muurin sortumista bunkkerin paikalle valmistui DDR:n puolue-eliitille tarkoitettuja asuntoja. Voss-strassen suunnasta tultaessa joutuu kiertelemään melkeinpä pihojen poikki, eikä paikasta muistuta kuin yksi pienenpuoleinen opastaulu. Aiemmin ei ollut tosin sitäkään, eikä paikalla todellakaan ole muuta kuin hoitamaton ruoho-betoni-asfaltti-sekasotku. Historian havinan aistiminen vaatii siis kohtuullisesti mielikuvitusta -eri asia sitten, jos todella pääsisi sisälle bunkkeriin.


      • pääsuunnittelu?
        historiaa kirjoitti:

        ja osittain vainajaa muistellen.

        Rakennus, jossa suunniteltiin ja organisoitiin puhdistustoimet on edelleen uljaassa käytössä. Nykyään siinä sijaitsee EU-n keskuspankki. Tuskimpa sinne kuitenkaan järjestetään opastettuja turistikierroksia.


      • pankkia
        pääsuunnittelu? kirjoitti:

        Rakennus, jossa suunniteltiin ja organisoitiin puhdistustoimet on edelleen uljaassa käytössä. Nykyään siinä sijaitsee EU-n keskuspankki. Tuskimpa sinne kuitenkaan järjestetään opastettuja turistikierroksia.

        Aatu-vainaan bunkkerin paikalla ei todellakaan ole mitään pankkia. Opastaulu on ollut paikalla vasta parisen vuotta muistaakseni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      468
      6646
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      198
      3978
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2543
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      26
      2080
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      144
      1491
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      79
      1356
    7. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1188
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      68
      1186
    9. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1115
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1099
    Aihe