Auttakaa Kesyttämisessä!! -Kiitos

mmiramm

Olisikohan teillä jotain hyviä vinkkejä kesyttämisen suhteen? Minulla on kaksi undua ja sain ne suoraan kasvattajalta aivan poikasina, joten kaiken pitäisi olla hyvin näin taustoja ajatellen. Nyt ovat olleet minulla reilut 3kk mutta ovat kuitenkin arkoja.

Olen yrittänyt hirssintähkällä ja muilla hedelmillä, ensin pinnojen välistä ja sitten häkin ovelta jnejnejne. Mutta se ei toimi!! Heti kun vien käteni häkin sisälle ne saavat kauhean kohtauksen ja lentävät häkin pinnoja päin aivan pakokauhun vallassa. Olen yrittänyt rauhallista puhumista ja vaikka mitä. Nyt rupeaa ideat loppumaan. Auttakaa minua PLIIIS!!!

3

364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kes

      Hei,
      Siis ovatko linnut jo syöneet kädestä tarjoamasi ruokia pinnojen välistä?

      Jos ovat niin voisit pitää kättäsi häkin alaosassa tai hiukan sisäpuolella aina niin kauan kunnes linnut rauhoittuvat ja vasta sitten otat rauhallisesti kätesi pois ja jätät linnut 'rauhaan'. Tälläistä voisi toistaa esim. muutamia kertoja päivässä.

      Onko häkki kuinka korkealla? Suositellaan että ylin orsi ainakin olisi silmien korkeudella.

      Liiku rauhallisesti ja hallitusti häkin luona. Älä tuijota lintuja silmiä räpäyttämättä, luoden niille vaikutelmaa 'vaanivasta pedosta.' :) Oleskele paljon häkin luona että tottuvat sinuun, juttele paljon.

      Tässä olisi jotain näitä perusniksejä..

      • eewwwwwwwwwwww

        aivan, pinnaa, kärsivällisyyttä, kärsivällisyyttä, kärsivällisyyttä ja aikaa! kesytys ei hetkessä käy. voi viedä vuosiakin;)


    • -M-

      Lukaisepa vaikka tuo allaoleva keskustelu (ja haulla löytyy SPY:n foorumilta paljon lisääkin kesytysketjuja). Vaikka tuossa puhutaan muunlajisista linnuista, niin ne koulinnan periaatteet ovat kyllä ihan samat kaikenkokoisilla tirpoilla.

      Nyrkkisääntönä kesytys vaatii ennen kaikkea omistajan hyviä istumalihaksia, että siinä häkin vieressä jaksaa notkua ilman hosumista ja heilumista vaikka tunninkin putkeen, niin että linnut tottuvat läheisyyteen ja edistystä alkaa hiljalleen tapahtua. Jos vaan käden tyrkkäät häkkiin ja nykäiset heti pois kun linnut pakenevat (ja uudella liikeellä ehkä säikytät niitä vielä vähän lisää), opetat linnuille vain ja ainoastaan että se pakeneminen on hyvä ja toimiva juttu jolla pääsee rauhaan häiritsijästä. Sinähän haluat nimenomaan päinvastoin opettaa että linnut ovat hiljaa ja rauhassa kun sinä liikut, eli liikuta kättä alussa vain sen verran lähelle että tirpat pysyvät vielä paikallaan, kehu ja palkitse linnut(=vetäydy pois ja lopeta harjoitus) siitä tavoitellusta paikallaanolosta, älä säikkymisestä. Pikkuhiljaa sitten siedätät lintuja pysymään paikallaan vaikka käsi tulee hiukan lähemmäs, sitten taas hiukan lähemmäs jne.

      Keskustelu kesytyksestä positiivisen vahvistamisen avulla:
      http://www.papukaijayhdistys.fi/forum/viewtopic.php?t=6606

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      239
      45188
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      121
      25963
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      163
      10782
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9401
    7. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      8663
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8468
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe