Olisikohan teillä jotain hyviä vinkkejä kesyttämisen suhteen? Minulla on kaksi undua ja sain ne suoraan kasvattajalta aivan poikasina, joten kaiken pitäisi olla hyvin näin taustoja ajatellen. Nyt ovat olleet minulla reilut 3kk mutta ovat kuitenkin arkoja.
Olen yrittänyt hirssintähkällä ja muilla hedelmillä, ensin pinnojen välistä ja sitten häkin ovelta jnejnejne. Mutta se ei toimi!! Heti kun vien käteni häkin sisälle ne saavat kauhean kohtauksen ja lentävät häkin pinnoja päin aivan pakokauhun vallassa. Olen yrittänyt rauhallista puhumista ja vaikka mitä. Nyt rupeaa ideat loppumaan. Auttakaa minua PLIIIS!!!
Auttakaa Kesyttämisessä!! -Kiitos
3
382
Vastaukset
- kes
Hei,
Siis ovatko linnut jo syöneet kädestä tarjoamasi ruokia pinnojen välistä?
Jos ovat niin voisit pitää kättäsi häkin alaosassa tai hiukan sisäpuolella aina niin kauan kunnes linnut rauhoittuvat ja vasta sitten otat rauhallisesti kätesi pois ja jätät linnut 'rauhaan'. Tälläistä voisi toistaa esim. muutamia kertoja päivässä.
Onko häkki kuinka korkealla? Suositellaan että ylin orsi ainakin olisi silmien korkeudella.
Liiku rauhallisesti ja hallitusti häkin luona. Älä tuijota lintuja silmiä räpäyttämättä, luoden niille vaikutelmaa 'vaanivasta pedosta.' :) Oleskele paljon häkin luona että tottuvat sinuun, juttele paljon.
Tässä olisi jotain näitä perusniksejä..- eewwwwwwwwwwww
aivan, pinnaa, kärsivällisyyttä, kärsivällisyyttä, kärsivällisyyttä ja aikaa! kesytys ei hetkessä käy. voi viedä vuosiakin;)
- -M-
Lukaisepa vaikka tuo allaoleva keskustelu (ja haulla löytyy SPY:n foorumilta paljon lisääkin kesytysketjuja). Vaikka tuossa puhutaan muunlajisista linnuista, niin ne koulinnan periaatteet ovat kyllä ihan samat kaikenkokoisilla tirpoilla.
Nyrkkisääntönä kesytys vaatii ennen kaikkea omistajan hyviä istumalihaksia, että siinä häkin vieressä jaksaa notkua ilman hosumista ja heilumista vaikka tunninkin putkeen, niin että linnut tottuvat läheisyyteen ja edistystä alkaa hiljalleen tapahtua. Jos vaan käden tyrkkäät häkkiin ja nykäiset heti pois kun linnut pakenevat (ja uudella liikeellä ehkä säikytät niitä vielä vähän lisää), opetat linnuille vain ja ainoastaan että se pakeneminen on hyvä ja toimiva juttu jolla pääsee rauhaan häiritsijästä. Sinähän haluat nimenomaan päinvastoin opettaa että linnut ovat hiljaa ja rauhassa kun sinä liikut, eli liikuta kättä alussa vain sen verran lähelle että tirpat pysyvät vielä paikallaan, kehu ja palkitse linnut(=vetäydy pois ja lopeta harjoitus) siitä tavoitellusta paikallaanolosta, älä säikkymisestä. Pikkuhiljaa sitten siedätät lintuja pysymään paikallaan vaikka käsi tulee hiukan lähemmäs, sitten taas hiukan lähemmäs jne.
Keskustelu kesytyksestä positiivisen vahvistamisen avulla:
http://www.papukaijayhdistys.fi/forum/viewtopic.php?t=6606
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1622569Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait208701Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658