katkerien vuokralaisten palsta

Mitä muuta viesteistä voi päätellä, että on paljon ihmisiä, jotka ovat ymmärtäneet ettei heillä koskaan ole rahaa omaan asuntoon. Se vetää mielen katkeraksi. Ainoa mahdollisuus selvitä arjesta on viestitellä täällä itselleen, että omistusasujilla olisi muka asiat huonommin. Turha toivo luuserit. Olette pohjalla ja pysytte siellä.
9408
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

asunnonostajien palsta...ainakin kun sun juttuja lueskelee!! Kuitenkin ostit pilvihinnalla tavallisen hökkelin ja kohta itket kun kämpän hinta tulee rytinällä alas ja tuli kustua mojova pino rahaa!!!

Äänestä
  • kämpän Kalliosta ilman velkaa. Hinnat ovat sen jälkeen kolminkertaistuneet. Paljonko sulla on mennyt 13 vuodessa vuokraan, buahah-haa!

    Äänestä

  • v. 1994 kirjoitti:

    kämpän Kalliosta ilman velkaa. Hinnat ovat sen jälkeen kolminkertaistuneet. Paljonko sulla on mennyt 13 vuodessa vuokraan, buahah-haa!

    asunnonostajat onkin sattuneet ostamaan kämpän tosi halvalla 90-luvulla. Veikkaan, että olit vielä ala-asteella silloin.

    Äänestä

  • miten kaikki kirjoitti:

    asunnonostajat onkin sattuneet ostamaan kämpän tosi halvalla 90-luvulla. Veikkaan, että olit vielä ala-asteella silloin.

    Niin, kaikki asunnonomistajathan ovat ostaneet asuntonsa "kuplahintaan" tänä vuonna. Niin ainakin kaltaisesi yrittävät epätoivoisesti täällä itselleen uskotella.

    Äänestä

  • miten kaikki kirjoitti:

    asunnonostajat onkin sattuneet ostamaan kämpän tosi halvalla 90-luvulla. Veikkaan, että olit vielä ala-asteella silloin.

    Tiedän kyllä yhden varmasti onnistuneen ostajan.

    Muistattehan kaikki palstan perustuhnu Karin, joka myi ja siirtyi vuokralle joskus 2001. Joku toinen osti sen asunnon.

    Äänestä

katkera vuokralainen! Esimerkiksi tässä takavuosina asuin pienessä omakotitalossa vuokralla. Samassa pihapiirissä oli myös toinen pieni omakotitalo (A ja B-talot), jossa asukas omisti talonsa. Siinäpä tuli putkiremontti, kun putket jollakin tavalla hajosivat ulkona maan alla. Talon omistaja "tappeli" vakuutusyhtiön kanssa, taisi mennä niin, ettei vakuutus korvannut. Minä asuin vuokra-asunnossani vain vuoden, siihenkin oli tulossa jotain remonttia. En jäänyt odottelemaan vaan häivyin. Olen kuullut jälkeenpäin, että tuon toisen talon omistaja joutui myymään talonsa, kun ei ollut varaa maksaa putkiremonttia. Hän asuu nyt onnellisesti vuokralla ja on erittäin tyytyväinen, kun ei ole enää mitään huolia. Olen nimittäin jutellut hänen kanssaan. Minä en millään ostaisi omaa, koska sen jälkeen en saisi huoliltani nukkua öitä rauhassa. Aina olisi jotain remontteerattavaa ja muita huolia! Olen erittäin tyytyväinen vuokralla-asuja. Enkä ajattele, että vuokra on hukkaan heitettyä rahaa. Eikö sitten esimerkiksi yhtiövastike ole ihan turhaa maksua? Omakotitalossa lämmitys on ihan hukkaan heitettyä rahaa, sehän menee harakoille, jne. Kukin tehköön oman valintansa.

Äänestä

Ostaisiko asunnon vai ei? Hintojen laskulta voi suojautua myymällä asunnon tai siirtämällä sen ostoa.

– Sitä ovat monet yrittäneet ja harvat onnistuneet, muistaa Uotila.

K.Ari heittää kapuloita tyfnyn myllyn rattaisiin.

Äänestä

Tänä syksynä se sitten tapahtui. Totaalinen rommaus vuokraluuserien leirissä.

Ensin rommasivat haaveet - muistaako kukaan, milloin on viimeeksi uhottu 60 tai jopa 70 % hintakuplasta ja rommauksesta, joka ei vielä näy tilastoissa? Tänä vuonna rommaushaaveet ovat inflatoituneet 10 % tasolle. Jos sama tahti jatkuu, tyfneroiden "rajahinta" on 10 % negatiivinen rommaus ja tyfnerot pääsevät viimeinkin asuntokaupuille ensi keväänä, negatiiviseen alehintaan.

Se toinen rommannut on tyfneroiden velkavetoinen talous. Tyfnerot ovat epätoivon vimmalla yrittäneet kompensoida alemmuuskompleksiaan autoilla pullistelemalla yms. kulutuksella, mutta eihän nyt tyfneroilta oikein tuo tulojen ja menojen yhteensovittaminen onnistu - eiväthän he muutoin missään vuokraläävässä kärvistelisikään. Nyt on jo kaikki keinot käytetty elikkä taloutta paikanneet pikavippilainat on maksettu uusilla pikavippilainoilla ja mopo on lähtenyt iloisesti käsistä. Jopa seurakuntien velkakriisiin ajautuneiden tyfneroiden avustusvarat ovat loppuneet kesken, vaikka vielä on vuotta jäljellä...

Ja viimeisenä niittinä vuokraluuserien sijoitusten (autojen) arvot päivitetään vuodenvaihteessa kertalaakista 10 % alemmaksi. Siis sen normaalin 15 % per vuosi hintaeroosion (jota tyfnerot eivät tietenkään ottaneet laskuissaan huomioon) päälle. Niinpä tyfneroilla onkin pian enemmän velkaa kuin autolla arvoa ja pankkien painokoneet suoltavat jo lisävakuuskirjeitä täydellä höyryllä.

Taitaa tulla ankea joulu vuokraslummeihin.

Äänestä
  • Ei tuota paremmin voisi sanoa. Kohta ne ovat iloisia 5 % alesta 10 vuokravuoden jälkeen. Ja ne viimeiset killingit laitettiin auton käsirahaan viime keväänä, taitaa ottaa kupoliin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


buahah kirjoitti:

Mitä muuta viesteistä voi päätellä, että on paljon ihmisiä, jotka ovat ymmärtäneet ettei heillä koskaan ole rahaa omaan asuntoon. Se vetää mielen katkeraksi. Ainoa mahdollisuus selvitä arjesta on viestitellä täällä itselleen, että omistusasujilla olisi muka asiat huonommin. Turha toivo luuserit. Olette pohjalla ja pysytte siellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu