Kertokaa ihmeessä miksi vaihdevuoisen aikana monilta viedään kohtu pois? Onko se välttämätöntä vai vaan parempi mahdollisuus?
Onko kohtu poistettava
Ja miksi ?
61435
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Suomessa ei koskaan poisteta kohtua ilman hyvää syytä, ei edes vaihdevuosi-ikäiseltä. Minulla esimerkiksi on tennispallon kokoinen myooma kohdussa, mutta kun se ei millään tavalla vaivaa, saan kohtuni pitää. Jos se aiheuttaisi pahoja oireita, myooman mukana poistettaisiin myös kohtu, luultavasti siksi, että leikkaus on helpompi kuin sellainen, jossa kohtu säästetään.
Synnytysikäisille myooma- ja muut vastaavat leikkaukset pyritään tekemään niin, että kohtu säästyy, jolloin on periaatteessa mahdollista yrittää vielä hankkia lapsi(a). Vaihdevuosi-iässä lapsenhankinta ei enää ole ajankohtaista, joten kohtu poistetaan silloin, kun se on hoidon kannalta välttämätöntä.
jos on paha laskeuma.Itseltäni poistettiin vuotohairiöiden vuoksi.Kohdussani kasvoi 1,3 kg painava myoma.Olen tosi onnellinen, että pääsin siitä eroon ja samalla tietenkin anemisoivasta vuodosta.
Jos käyttää estrogeenihoitoa ilman keltarauhashormonilisää, niin voi ennen pitkää joutua kohdunpoistoon. Lihavuus lisää riskiä joutua kohdunpoistoon. Näitä molempia riskitekijöitä on nykyään enemmän kuin ennen ja siksi kohdunpoistojakin on enemmän kuin ennen. Johtuu liiasta estrogeenista. Jenkeissä kohdunpoistoa sanotaan vaihdevuosirituaaliksi, viittaa siis siihen, että se tehdään, kun tulee tiettyyn ikään, ihan niinkuin ympärileikkaukset tytöille joissain afrikan maissa. Kun täällä aikaisemmin puhuttiin kohdunpoistosta, niin joidenkin vastauksia lukiessani rupesi tuntumaan siltä, että kohdunpoisto on nykyajan lobotomiaa, sillä rauhoitetaan hysteerinen nainen. Nämä naiset vaan olivat sen itse halunneet.
Minulta on poistettu sekä kohtu että munasarjat vakavan sairauden takia hedelmällisessä iässä. Joten melkoisesti olen ottanut asiasta selvää.
En koskaan ikinä ole kuullut, että lihavilta kohtu poistetaan herkemmin. Saati että 'liiallinen' estrogeeni aiheuttaisi saman.
Jenkit tekevät kaikkea ihmeellistä, mutta Suomessa on järki kädessä tässä asiassa. Kohdunpoistot eivät ole lisääntymään päin, aina pyritään säästämään kohtu ja etenkin munasarjat, jos mahdollista.
Olettaisin, että kohtu poistetaan kun se aiheuttaa turhia vaivoja, esim.laskeuma tai erittäin kovat vuodot joita ei muuten saada rauhoittumaan. Ja usein juuri ikävät vuodot saavat naiset hakeutumaan kohdun poistoon.
Myomat, endometrioosi ja kohdun limakalvon liikakasvu on yleisiä syitä kohdun poistoon ja niitä kaikkia estrogeeni provosoi. Myös lihavuus provosoi niitä, johtuen varmaan siitä, että lihavalla on enemmän estrogeeniä. Vaikuttaa niihin tietysti muutkin asiat. Kohdunpoistojen määrä kasvoi Suomessa koko 90-luvun, nyt 2000-luvulla määrä on vähän vähentynyt johtuen siitä, että noihin ongelmiin on keksitty vaihtoehtoisia ratkaisuja. Ongelmat taas eivät ole vähentyneet!