Mitä mieltä olette kyseisistä vaihtoehdoista,lieneekö 2-litrainen paljonkaan laiskempi,entä kumpi on lujempi,ja paljonko v6 kuluttaa enemmän polttoainetta?Näyttäisi hieman yli viidellä tonnilla saavan 98-mallisen automaattivaihteisen,ilmastoidun ja alle 150 tkm ajetun mondeon,tuntuisi aika hyvältä käyttöautolta!
2.5 v6/2.0
nitrax
51102
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Bensaa kyllä taatusti kuluu selvästi enemmän V6:ssa, toisaalta onhan se makea peli- vääntöä ja potkua löytyy yhdistettynä erinomaisiin ajo-ominaisuuksiin. Hinta/ laatusuhteella varmasti erinomainen ostos ja tekniikka on kestävää.
valita v6.nen. Keskikulutus siinä 8-9l/100km,ei suurta eroa 2 litraseen.
Jakopää on ketjulla joten ei huolta siitä.
Vesipumppua toiset pitävät heikkona,en tiedä sit omalla on ajettu yli 220000km ja vielä on alkuperäinen pumppu.
Itselläni 2L -97, keskikulutus viimeiseltä 3v:lta 6,6l/100km. ajettu 222tkm joista viim. 3 vuoden aikana vajaat 70tkm. Menis vähemmän ajettu varmaan vielä vähemmällä.
Jos 8-9L/100km on 2.5L:n kulutus, niin alkaa jo kukkarossa tuntumaan. 2L kiihtyy kuitenkin ihan tarpeeksi.
mielipitees mikä on paljon mikä ei kulutuksessa.
Kummia käsityksiä ihmisillä kun halutaan iso motti autoon mutta sitten suretaan kun kuluttaa enemmän...ei teho tyhjästä tule.
Mulla oli 2 litranen -96 mondeo (uusi)ennen ja nyt st200 -99 myös uutena ostettu jossa on sama 2.5l kone 205hv....arvaas kummalla on parempi/helpompi ajaa moottorin joustavuuden takia?? ihan sama parin litran kulutus ero!!!!
Matka ajossa (400km putkeen) olen kesällä päässyt 7,3l/100km joten vajaan litran sisällä on ero sun 6,6 keskikulutukseen verrattuna
Minulla myös oli vm-2001 Mondeo V6 ja se kulutti keskimäärin 8-10L, mä ajan reippaasti aina,se oli hyvä auto.
Nyt on Chevrolet Suburban 6,5L V8 se kuluttaa 12-22Litraa satasella, sitä poljen myös, mukavaa kun on vääntöä ja tilaa perheelle, sen vaan sanon jos ei halua nauttia ajosta osta pieni laiska ja taloudellinen auto, mutta jos haluat myös nauttia ajostasi....talvella on esimerkiksi hyvä kun on vääntöä paljon alakierroksilla niin autosi ei lähde niin helposti sutimaan kuin semmonen jota joudut kengittämään liikkeelle lähiessäsi.