Mikä teitä Koiraihmisiä

vaivaa. Heti kun joku uskaltaa olla eri mieltä teidän koiranne tekemisistä, niin heti nousee mahdoton mekkala. Kuten irtipidoista, ulostuspaikoista, haukunnasta ym. ym.. Kyllä niitä käytössääntöjä ja lakeja teidänkin pitäisi noudattaa.
7508
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Toisten koirien arvostelu tai mikä tahansa palautteen antaminen on aivan sama kuin jos menisit sanomaan jonkun lapsen vanhemmille heidän lapsensa käytöksestä. Takaisin tulee, niin että paukkuu.

Ei vastuun kantaminen tai yhteisten sääntöjen noudattaminen ole mitenkään suosittua, koska siinähän voi kadottaa "yksilöllisyytensä" ja alistua yhteiskunnan "mielivallan" alle. Kukaan ei koskaan muista, että yhteiskunta olemme me ja siellä vallitsevat säännöt myös syntyvät meistä tai ihmisistä, jotka olemme äänestäneet/äänestämättä jättäneet edustamaan meitä eri instasseissa.

Omaa taktiikkaa sanomisiin voi kehittää, joten aseta kysymyksiä niin että muut uskovat oivaltavansa ne itse ja ymmärtävät sitä kautta missä mennään. Suoraan sanominen on vihoviimeinen keino tulla ymmärretyksi.

Pidä kuitenkin pintasi ja jos näet, että joku tumpelo sooloilee taas omiaan, niin puutu asiaan edes sanomalla ja fiksusti.

Äänestä

Koiraihmisille koira on perheenjäsen. Huomauttelu saa samanlaisen reaktion aikaan kuin että menet huomauttelemaan naapurille lasten tekemisistä ja kasvatuksesta.

Äänestä

Eri mieltä saa (ja pitää) olla. Kritiikki on hyvä esittää asiallisesti, niin koira- kuin muissakin asioissa. Asialliset huomautukset varmasti jokainen tervepäinen ihminen kestää.

Äänestä
  • Meidän etupihalla kulkee kevyenliikenteen väylä muutaman metrin päästä portaista. Siinä kulkee myös paljon koiranulkoiluttajia. On enemoi sääntö kun poikkeus, että ihmiset antaa koiransa pissata pihamme kukkaistutuksille ja joskus joutuu siivoamaan ulosteitakin. Melkein joka päivä eräs rouva tuo koiransa pihamme eteen haukkumaan naapurn koiraa joka on aidan takana. Tätä voi kestää puolikin tuntia yhteen menoon.

    Huomautettuani asiasta hän sanoi, että tämä on yleinen väylä koirani saa tehdä mitä haluaa ja koirani haluaa tutustua naapurin koiraan. Aidan takana oleva koira ei välitä tästä räksyttäjästä makailee vain. Sitä en ymmärrä miksi hän antaa koiransa haukkua niin pitkään siinä toisten asuntojen edessä.

    Jos kerta koiraihmisille koira on lapsen asemassa niin voisivat kunnioittaa sitä kun olen saanut lapseni nukutettua ulos vaunuun, niin eivät antaisi koiran haukkua vieressä. Tälläiset tyypit pilaa kaikkien koiranomistajien maineen.

    Äänestä

Kuka niitä sääntöjä yms.yleensä noudattaa???Jatkuvasti rikotaan esim.liikennesääntöjä ja voi lyödä vaikka vetoa,että kun joku tulee "neuvomaan" sinua liikennekäyttäytymisessäsi,niin et voi olla mitenkään puolustautumatta...se on vaan niin hemmetin helppo syytellä aina koiria ja niiden omistajia siitä miten väärin ne tekevät...tosiasia on kuitenkin se että hyvin harvassa on ne ihmiset(koiralliset tai koirattomat)jotka täysin nuhteettomasti ja jatkuvasti noudattavat jotain sääntöjä jne.Mutta sitä ei vaan tulla ajatelleeksi,kun se on niin tavallista...

Äänestä

Minulla on 4 kk saksanpaimenkoira, kokemusta koirista kumminkin 10 vuoden ajalta. Niin, älä aivan oikeesti viitsi yleistää, sillä ainakin meidän koirista on aina saanut huomautella, jos ne tekee jotain " laitonta ". Vanhin koira karkaili aina pentuna naapurin puolelle, joten naapurin kanssa koulutettiin se yhteistyössä niin, ettei se menis naapuriin enää. Ja kyllä aina on kritiikki otettu vastaan, mut täällä pohjosessa on niin hyvä yhteishenki, et ei viitsitä narista pienistä. Eli mene ensin itseesi ja tule sitten koiraihmisiä kritisoimaan. Ehkä valittamasi asia on aivan ilmanaikoinen ja koiranomistajat ottaa siitä pultit..En tiiä..
Hyvät kesänjatkot sinulle ja kaikille koiraihmisille!

Äänestä

Sinullakin on varmasti jokin harrastus tai mielenkiinnon kohde. Miten Sinä reagoit, jos harrastustasi kritisoidaan? Luultavasti Sinäkin puolustaudut. Jokaisen harrastuksen piirissä, myös koiranomistajissa, on harrastajia, jotka piittaamattomuudellaan tuottavat huonoa mainetta kaikille harrastajille, näin on joka ainoassa lajissa, postimerkkien keräilystä moottoripyöräilyyn. Joten ehkä yleistys, että kaikki koiranomistajat olisivat ympäröivästä maailmasta piittaamattomia törkimyksiä, ei kuitenkaan ihan pidä paikkansa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Läählääh kirjoitti:

vaivaa. Heti kun joku uskaltaa olla eri mieltä teidän koiranne tekemisistä, niin heti nousee mahdoton mekkala. Kuten irtipidoista, ulostuspaikoista, haukunnasta ym. ym.. Kyllä niitä käytössääntöjä ja lakeja teidänkin pitäisi noudattaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu