Moro!
Te kaikki jotka olette lentänyt jumbolla Thaimaaseen niin kertopaaka, että saako siellä koneessa kesken matkan hakea jostain mahdollisesti juomia kun tuo lentopelko tuppaa hieman vaivata ja muutama paukku matkan aikana rauhoittaa kummasti. Tarkoitus ei ole ryyppäämällä ryypätä vain silloin tällöin paukku??
kiitoksia etukäteen.
Te kaikki jotka olette lentänyt jumbolla Thaimaaseen niin kertopaaka, että saako siellä koneessa kesken matkan hakea jostain mahdollisesti juomia kun tuo lentopelko tuppaa hieman vaivata ja muutama paukku matkan aikana rauhoittaa kummasti. Tarkoitus ei ole ryyppäämällä ryypätä vain silloin tällöin paukku??
kiitoksia etukäteen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
...siinä missä muissakin konemalleissa. Toki lentoyhtiöiden välillä on eroja - toisissa anniskellaan paremmin toisissa vähän huonommin. Kannattaa lentää jollain aasialaisella yhtiöllä (esim. Singapore airles, Cathay Pacific tai Thai Airways) - niissä tarjoilu toimii parhaiten ja muutenkin palvelu on erittäin asiallista.
Aina kun juomakärryt kulkevat ohi, osta tarvitsemasi ja varalle sen verran, että pärjäät seuraavaan kierrokseen asti. Emänniltä voi aina kysyä milloin seuraavan kerran juomia saa, että osaa varata tarvitsemansa.
Hauskaa matkaa!
Minkähän yhtön kone tuo Jumbo on.
Hauskoja kommentteja?
Olisikö kyseessä Finnmatkojen Jumbo joka lentää suoria lentoja Taikkuihin.
Kuvittelin, että kaikki Thaimaan (seura)matkaajat tuntevat jo käsitteen "Jumbo"....:)
Sorry jos aiheutin jollekin päänvaivaa....:)
Kultakortilla olen jopa muutaman kerran yläkertaan päässyt, että se jumbosta.
Älä puhu paskaa... Finskin kultakortilla ei ole mitään arvoa turistimatkalla. Samassa karvalakkiporukassa istut ja maksat juomistasi kun muutkin. Olet kuvissa korkeintaan nähnyt kultakortin
Jumpossa alkaa juomatarjoilu n. 1h lähdöstä, jolloin ostetaan ruokajuomat ja muu juotava taxfriituotteet. Myynti siirtyy "verhojen taakse", josta voi käydä hakemassa juomaa, mutta kärryt ei kierrä ennenkuin taas 2h ennen laskeutumista, jolloin taas voi ostaa juomia aamupalatarjoilun painikkeeksi. Hyvä näin, siis juomia saa, mutta on rauhallista, saa muutaman tunnin torkahtaa tarjoilun välissä.
Saakos sieltä "verhon takaa" ostaa myös jotain syötävää esim. sämpylää tai hedelmiä? Finnairilla kun mentiin Bangkokiin niin silellä oli mm. hedelmiä tarjolla.
Kiitoksia vaan kaikille, enköhän saanut tietoa tarpeeksi ja tuin 747 se kone on.
Voisitko kertoa tuosta jumbosta hiukan?Meillä on matka varattuna tuonne Thaimaaseen sillä koneella Finnmatkojen kautta.Tällä lennolla on myös pientä "nostalgiaa"siten että teimme ensimmäisen ulkomaan matkan Ruotsista liki tasan 30 vuotta sitten kanarialle ja Sassin uudella jumbojetillä,muistaakseni nimikin oli sillä joku Magnus Vigin tai jotain sinne päin,vanhoista kuvista varmaankin löytyis jos kaivais.Silloin matkustimme siellä alakerrassa mutta nyt on paikat varattu tuolta yläkerrasta.Minkälainen oli matka ja niin poispäin?