vain sen aikaa, että saan päivitettyä windowsin ja hankittua kunnon virus ja palomuuri suojan.
Mikä olisi ja mistä sen saa, linkki olisi kiva. Kiitos:)
Mikä olisi ja mistä sen saa, linkki olisi kiva. Kiitos:)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Hae vaikka muistitikulle valmiiksi joku palomuuriohjelma sekä virustorjuntaohjelma jotka asennat heti käyttöjärjestelmän asennuksen jälkeen.
Sitten vasta nettipiuha koneeseen kiinni ja WinUpdatesta päivityksiä lataamaan.
mutta mikä olisi helppo ja hyvä palomuuri, missä ei tarvitsisi paljon asetuksia säädellä?
Itse olen käyttänyt monta vuotta ilmaista ZoneAlarm -palomuuria eikä sitä tarvitse juuri viritellä.
Tuolla juttua:
http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/577532#3491385
Mene ihan XP:n omalla muurilla hakemaan päivitykset ja sitten suoraan hakemaan tietoturvaohjelmat.
xp:ssä ei ole ollenkaan palomuuria, kun asennan sen uudestaan, mutta nyt homma hoidossa. Ekaksi Avasti virustorjunta ja zone palomuuri koneeseen ja sitten nettiin päivittelemään.
WinXP SP2 -käyttöjärjestelmässä on palomuuri, jonka tilalle tosin kannttaa heti vaihtaa parempi.
Miksi se pitäisi vaihtaa "parempaan"?
Käytän ainoastaan xp:n omaa muuria, lisäksi motukassa on oma muuri. Lisäksi käytän Firefox 3 Beta -versiota, joka blokkaa tietyt sivustot, jotka tunnetaan haittaohjelmajutuisi (isoille pojille tiedoksi)
5 hyvää syytä valita joku toinen palomuuri WinXP SP2 palomuurin tilalle:
1: Windowsin palomuuri ei suodata ulosmenevää liikennettä, jolloin henkilökohtaisia tietojasi saattaa vuotaa Internetiin.
2: Microsoftin palomuuri ei vartioi ulosmenevää liikennettä, eikä siten voi puolustautua Troijan hevosilta. Se ei myöskään kykene torjumaan sähköpostin kautta leviäviä matoja.
3: Microsoft Windows palomuuri kykenee tarkkailemaan sisään tulevaa liikennettä, mutta ei havaitse palvelunestohyökkäyksiä. Windows palomuuri ei myöskään pysty pysäyttämään tunkeilijaa IP:n perusteella eikä sulkemaan pysäytetystä IP:stä kaikkea liikennettä koneellesi. Tämä tarkoittaa, että tietokoneellesi voidaan tunkeutua ilman että edes huomaisit sitä.
4: Microsoftin palomuuri kykenee torjumaan "mustaan listaan" merkittyjä yksittäisiä sivuja, mutta ei tarjoa avainsana-pohjaista suodatusta, eikä siten voi suojella sinua 100 % varmuudella.
5: Microsoftin palomuuri ei tarjoa erillistä työkalua verkkoliikenteen seuraamiseen eikä liikennehistorian kirjaamiseen ja sen asetusten kuntoon laittaminen on hankalaa aloittelevalle käyttäjälle. Kokeneempikaan käyttäjä ei saa mahdollisuutta yksilöidä palomuuria omien tarpeidensa mukaiseksi, sillä Windows palomuuri tarjoaa jokaiselle käyttäjälle yksinkertaiset standardiasetukset, joita ei ole helppo muuttaa.
"1: Windowsin palomuuri ei suodata ulosmenevää liikennettä, jolloin henkilökohtaisia tietojasi saattaa vuotaa Internetiin.
2: Microsoftin palomuuri ei vartioi ulosmenevää liikennettä, eikä siten voi puolustautua Troijan hevosilta. Se ei myöskään kykene torjumaan sähköpostin kautta leviäviä matoja. "
Tuossa tilanteessa koneeen kuuluu olla jo irti verkosta, ei koneelta kuulu lähteä mitään ylimääräistä ulos, joten siihen ei tarvita palomuuriakaan. Haitakkeet eivät kuulu tietotekniikkaan, ts. jos kone saastuu, on peli menetetty.
Tarkemmin sanottuna käyttöjärjestelmässäsi. Muuta virustorjunnan lisäksi et tarvitse. Mutta jos välttämättä haluat virustorjunnan lisäksi muun palomuurin Windowsin oman tilalle, ala välppäämään tuolta ilmaisia:
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/muut_ilmaisohjelmat.htm