Junamatkat

jiipee55

Miten on junamatka Hanoista etelään. Saako lippuja paikanpäältä päivän parin varoitusajalla? Onko mahdollisuus saada esim. makuupaikkoja ja millaisia ja minkähintaisia ne ovat?

2

746

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vietcongi

      Itse olen ostanut päivän etukäteen ja olen saanut liput. Tosin jos aikataulu on tiedossa niin kannattaa toki olla ajoissa liikkeellä. Hotellin respa hoitaa tiketit nimellistä korvausta vastaan. Printtaa se hintasivu kun ostat lippuja respasta ja näytä siitä minkä lipun haluat niin eivät vedätä liikaa ;-)

      Makuuvaunujen paras luokka on neljän hengen ilmastoitu vaunu ja hinnat löytyvät alla olevista linkeistä. Junalla matkustaminen on edullista ja ehdottomasti paras tapa. Itse matkustaisin päivällä ainakin Hue - Nha Trang välin maisemien vuoksi. Ja jotain purtavaa kannattaa varata, junan ruoka on kamalaa... Asemilla myyvät myös hedelmiä ym. mutta pysähdykset ovat lyhyitä, vain muutaman minuutin.

      Olen tehnyt sen Hanoi - Saigon matkan parikin kertaa ja voin suositella lämpimästi. Nha Trang - Saigon välille on avattu uusi nopea yhteys, lisätiedot linkistä.

      Jos aikataulu antaa myöten niin Nha Trangista kannattaa koukata Da Latiin, kaunista seutua ja ilmasto miellyttävä.

      http://www.seat61.com/Vietnam.htm

      http://www.vr.com.vn/english/index.html

      http://222.253.120.101/enver/index.php

      Hyvää matkaa!

    • Anonyymi

      Matkustan jokusen verran junalla. Ihan koomisen näköistä kun kaikki apattisena tuijottaa puhelintaan eivät osaa enää puhua. Entiseen hyvään aikaan aina oli juttukaveri junassa. Jos näkisivät itsensä niin huomaisivat miten hölmön näköistä tulee mieleen idiootit. Sori.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      58
      5495
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      174
      4440
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      16
      3902
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      38
      3466
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      51
      3441
    6. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      58
      3218
    7. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      10
      3030
    8. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      25
      2627
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      46
      2287
    10. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      39
      2246
    Aihe