Hiukan pettynyt...(feeniksin kilta)

winky...

Onko täällä muita jotka pettyneet tuohon uusimpaan elokuvaan?

Pidin edellisestä,se oli jännittävä ja hyvä (voldermortin voimien saaminen)synkkyys lohikäärme..

Tämä uusin feeniksin kilta tuntui jotenkin tylsältä,juoni eteni liian nopeasti ja paljon oli jätetty pois..minusta tässä suhteessa feeniksin kilta kirjana oli paljon parempi ja jännempi..elokuvassa kaikki tapahtui vain töks..töks.. ja töks..

kaikki aikasemmat leffat olleet hyviä..mutta tämä ei oikein iskenyt..=(toivottavasti seuraava leffa tehdään paremmin..

6

763

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaan

      Syynä nähtävästi se, että tuottajat pakottivat leikkaamaan niin paljon pois siitä ennen julkaisua. Mikä on sinänsä tylsää.

    • ,.,.,.,..

      Minä en edes pettynyt, koska noilta Potter -leffoilta en odota paljoa. Kaikki leffat on tullut nähtyä, mutta jo katsomaan mennessä tiedän, että kirja on kuitenkin aina parempi.

      Feeniksin killasta mitä jäi käteen, niin tapahtumat sinkoili ees taas ja ajattelin että en olisi tajunnut koko elokuvasta mitään jos en olisi lukenut kirjaa.

      Jotkut lavasteet, hahmot ja kohtaukset oli upeita, etenkin se kun Taikaministeriössä kaikki ennustukset meni säpäleiksi, hyllyt kaatui ja Lucce Malfoy oli siellä jossain keskellä vaalea tukka hulmuten.
      Bellatrix oli upea hahmo. Jäänyt kirjoissa hieman etäiseksi, mutta näyttelijä oli osannut tehdä juuri sellaisen hullun, pirullisen ja kauniin kuten sen kuuluukin olla. Myös Luna Lovekivan hahmo saa minulta erityiskiitosta.

      Eipä oikein muuta. Kannattaa lukea kirjat ennemmin kuin katsoa pelkät elokuvat.

      • samaa mieltä. Minusta leffa on todella hyvä, vaikka
        kaks näin kaks leffaa aluksi ja sitten myöhemmin aloin lukea kaikkia Harry Potter kirjoja paitsi sitä viimestä.


      • K.....

        Se on Lucius Malfoy eikä Lucce


    • K....

      Se oli mustaki ihan liian nopee. Se tuntu ehkä sen takii liian lyhyeltä. Mun vanhemmat ei käsittäny mua, mut eihä ne oo sitä kirjaakaa lukenu.

    • SUSI34

      Tosi on. Juoni oli tosi lyhyt!


      TERVEISIN: Ikuinen Harry Potter fani

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5237
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3392
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      91
      3224
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      40
      2926
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1847
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1580
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      127
      1555
    8. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      31
      1436
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      130
      1234
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1149
    Aihe