koiran kakominen, ym. oireet

huolissaan sessasta

Moi, koirani on alkanut kakomaan oudosti. Ikäänkuin koettaisi saada jotain kurkusta pois. Öisin on enempi tuota kakomista (lievää yskää?) ja lopuksi tuntuu että koettaisi kyölätä limaa tai jotain. Kestää minuutin pari tuo kakominen. Pari kertaa olen huomannut myös vilunväristyksiä koirallani -kuumetta ei ole. Nenästäkin vuotaa välissä pieniä määriä kirkasta eritettä. Ruoka maistuu, mutta vettä ei juo entiseen malliin (aina kun silmä välttää, niin syö lunta pihamaalta, joten se saattaa olla syy vähäiseen juomiseen). Yleiskunto on hyvä.

Sydän ja keuhkot kuunneltiin pari viikkoa sitten eläinlääkärissä muun käynnin yhteydessä. Koira oli antibioottikuurilla, joka päättyi muutama päivä sitten. Sen jälkeen alkoi tämä kakominen.

Onko todennäköistä, että koirani on voinut saada kennelyskä tai jonkin muun kulkutautitartunnan eläinlääkäristä? Pari koiraa kävi haistelemassa koiraani, joka itsekkin haisteli/tutki paikkoja uteliaana (itse en päästä koiraani haistelemaan muita eläimiä tartuntariskin takia).

Tuskin vaiva on sydänperäinen, kun sydänäänet oli pari viikkoa sitten hyvät eikä keuhkoissakaan kuulunut sivuääniä. Levossa olen koiraa pitänyt kaiken varalta. Lenkkeillään sitten kun kakominen on jäänyt pois.

5

13609

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wendla....

      että se on kennelyskää. Mutta varmahan näin palstojen välityksellä ei voi olla. Meillä oli juuri kennelyskää koirissa ja kyllä nuo oireet sopivat täydellisesti minunkin havaitsemiini.

      Pidin koiriani levossa ja pissalenkit olivat rauhallisia ja tosi lyhyitä. En antanut niiden riekkua sisälläkään, koska yskänpuuska yleensä tuli tällaisen aikana. Yskiväthän ne toki muutenkin.

      Lääkäri sanoi, että asiaa lääkäriin tulee vasta kuumeen myötä tai jos yleiskunto kovin romahtaa. Koska silloin saattaa olla kyseessä vaikka keuhkokuumekin. Tarkistustin molemmat koirani yskän kolmantena päivänä (jolloin se jo selvästi meillä oli menossa pois) ja lääkäri sanoi, että ne olivat päässeet tosi vähällä.

    • tutkituttamassa

      koiran sydämen uudestaan. On niitä sattunut sellaisiakin tapauksia että koiran sydän on kuunneltu eikä mitään muka ollut mutta koira kuoli ja ruumiinavauksessa todettiin että koiralla oli kuin olikin paha sydänvika. Omalla koirallani aikoinaan sydän alkoi oireilemaan juuri yöllisellä yskimisellä. Seuraavan kerran kun otat koirallesi rokotukset, kannattaa ottaa nelosrokote. Siinä on suoja myös kennelyskää vastaan.

    • alkup.

      kaks edeltävää yötä koira on nukkunut hyvin enkä ole kuullut kakomista (koira nukkuu minun makuuhuoneessa). Yhden kerran eilen kako, jospa tää tästä.

      Vesi ei oikein tunnu vieläkään maittavan, koska vesikuppi on aina lähes koskematon. Tosin ulkona on lunta, jota se vetelee nassuun. "Kuivamuonaa" en anna sellaisenaan, vaan pavut turvotan vedessä ja sekaan kotiruokaa. Mutta voisko tässä olla jotain muuta takana, juo kyllä piimää ja sen sellaista? Ei ole tosin ollut kuivumisen merkkejä (niskapoimutesti).

      • ...

        Onko koira madotettu millon?
        Matojen lisääntyessä ja matkatessa keuhkoihin koiraa alkaa yskittää. Meillä huomaan viimeistään siitä madotuksen tarpeen.
        Hanki joku laajakirjoinen matolääke, en usko että siitä haittaakaan on:)


      • alkup.
        ... kirjoitti:

        Onko koira madotettu millon?
        Matojen lisääntyessä ja matkatessa keuhkoihin koiraa alkaa yskittää. Meillä huomaan viimeistään siitä madotuksen tarpeen.
        Hanki joku laajakirjoinen matolääke, en usko että siitä haittaakaan on:)

        koiralle on annettu matokuuri männä syksynä, joten tuskin madot on vaivana. Annan matokuurin oletusarvoisesti keväällä ja syksyllä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      74
      3710
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2906
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      173
      2898
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2391
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      361
      2162
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      160
      1860
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1545
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1378
    9. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      28
      1360
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1342
    Aihe