Kenian safari ja Mombasa

sasila

Olen lähdössä helmikuun lopussa 11 päivää kestävälle em. safarille. Onko omakohtaisia kokemuksia jollain eli millainen reissu se mahtaa olla? Onko lämpötila kuinka korkea? Millaisia eläimiä matkalla näkee? Ja kuinka matkan järjestelyt ovat mahtaneet toimia (itse matkustan Olympia matkatoimistolla)? Ja lentääkö hiekka sekä millaiset "tiet" siellä on?

9

4767

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Misty

      Helmikuussa pitäisi Keniassa olla vielä aika lämpöiset ja aurinkoiset säät! Yleensä muistaakseni tammikuu on kuumimpia kuukausia. Kannattaa siis varustautua safarillakin hattuun ja vesipulloihin.

      Nuo muut asiat riippuu ihan siitä mihin teet safarin. Siis mille luonnonpuistoalueelle. Itse kävin safarilla Amboselissa ja näin norsuja, antilooppieläimiä, Gnu-eläimiä, hyeenan, kirahveja ja seeproja matkanvarrella, virtahepoja vilaukselta jne. Petoeläimiä emme valitettavasti oikein nähneet, koska sade yllätti ja eläimet oli aikalailla piilossa :(

      Yleisesti ottaen luonnonpuisto/safarialueilla on aika huonot tiet. Ainakin Amboselissa oli näin ja olen kuullut, että esim. Masai Marassa on vielä kamalammat tiet. Meillä ei tosin hiekka pölissyt, kun satoi vettä välillä ihan kaatamalla (great!).

      Minne päin Mombasaa menet? Itse olin noin 30km Mombasasta, Tiwi Beach nimisellä-paikalla ja se oli aivan ihana paikka jos tykkää vain nautistella auringosta :)

      Mahtavaa kokemusta!

      • mutta tammikuussa

        Lähdemme myös Kenian safarille ja Mombasaan tammikuussa. Rokotukset täytyy tietysti ottaa ja
        malarialääkitys. Riittääkö Heliopar vai onko sitä enää. Olisi kiva kuulla ko reissusta vinkkejä.


      • roskiin
        mutta tammikuussa kirjoitti:

        Lähdemme myös Kenian safarille ja Mombasaan tammikuussa. Rokotukset täytyy tietysti ottaa ja
        malarialääkitys. Riittääkö Heliopar vai onko sitä enää. Olisi kiva kuulla ko reissusta vinkkejä.

        Heliopar ei riitä oikealla malaria-alueella. Kyseeseen tulee Lariam- tai Malarone-lääkkeet, jotka suojaavat vaarallisinta falciparum-malariaa vastaan.

        Mutta täytyy muistaa, että estolääkitys on vain osa suojasta, eikä se todellakaan anna täytä turvaa. Siksi puolet malarian estosta koostuu muusta kuin lääkityksestä, hyttysmyrkkyä käytettävä, erityisesti silloin kun matariasääsket liikkuvat, eli auringonnousun ja -laskun aikaan, hyttysverkkoa on käytettävä nukuttaessa ja pimeällä pidettävä pitkähihaista- ja -lahkeista vaatetusta.

        Lisäksi suositelen tarkistamaan ennen nukkumaanmenoa koko teltan ja tappamaan kaikki lentäväeliöstä, samoin kannattaa tukkia kaikki pienet raot, esim wc-paperilla, kuten teltakeppien reiät, joista hyttyset tulevat pimeällä sisään, jos majoitustilassa on valot päällä.

        Osa ihmisistä ei suostu käytämään Lariam-lääkettä, sillä on turhankin huono maine sivuvaikutusten puolesta, mutta suurin osa ihmisistä ei saa mitään haittoja. Itse olen käyttänyt sitä 6 kuuria ilman ongelmia, kerran huomasin unien muuttuneen tapahtumarikkaiksi, mutta tuttavapiirissäkin on niitä jotka eivät sitä suostu käyttämään, vaan ovat valmiit maksamaan Malaronen kalliimman hinnan. Lariam kannattaa aloittaa 2 viikkoa ennen reissuun lähtöä, jotta mahdolliset sivuvaikutukset tulevat esiin ja lääkitystä voidaan muuttaa ennen lähtöä.


      • samasasila

        Meidän reissu kulkee Nairobista rannikolle Mombasaan ja sieltä lentämällä takaisin lähtöpisteeseen. Kuljemme muistaakseni ainakin Amboselin, ja Itä- ja Länsi tsavon kautta.


    • Afrikka fani

      Olin v uosi sitten tähän aikaan Keniassa ja Momba-
      sassa Olympian matkalla. Olet valinnut oikean
      matkanjärjestäjän. Safarilla ei ole kuuma koska
      alue on n.1000 m merenpinnan yläpuolella.
      Momabasassa on kyllä aika kuuma ja kostea, mutta
      huoneissa on ilmastointi ja meri on lähellä upea
      hiekkaranta ja useampi uima-allas.
      Safarills näimme kaikki big 5 eläimet ja palojon
      muita pienempiä. Hotellit loistoluokkaa ja
      palvelu erinomaista ja ystävällistä. Afrikka
      hurmasi minut täysin. Ainoa juttu josta varoitan
      on, kun menette Maasai kylään he myyvät omia
      tekemiään koruja ja vetävät nenästä sen kun
      ehtivät, jos lähtisin nyt sinne en menisi koko
      Maasai kylään ollenkaan. Pelkkä typerä esitys
      tyhmille turisteille. Samat tavarat saat halvemmalla ja parempilaatuisina hotellienkaupoista. Ja se alituinen tinkiminen
      ei sovi suomalaiselle siinä kuluu aikaa hukkaan
      hirveästi. Minä haluaisin nähdä vain oikean hinnan
      ja maksaa sitten sen. Heidän pyytämänsä ensimmäinen hinta on 10 kertainen ja loppujen lopuksi ei kannata paljon sitä rihkamaa ostella.

      • minkälaisia nää safarimajoi...

        on. Eli onko kirppuja ja pitääkö pelätä esim. käärmeitä. Mombasa on varmaan ihana paikka.
        Onko paljon lapsia ja kannattaako ottaa jotain tuliasia lapsille.


      • kaikki tuntevat rahan

        Näinhän se on. Eli raha kelpaa kaikille.
        Vastaavilla reissuilla olen myös törmännyt tähän ilmiöön ja kaapeissa on paljon turhaa "rihkamaa".
        Kumpa aina paikanpäällä olisi järki päässä.


    • Kenia on laaja maa

      Keniassa on paljon game parks ja niitä on aavikolta sademetsään ja savannaheja välissä. Eli ette voi sanoa noin varmaksi onko eläin-safarilla lämmin vai kylmä. Riippuu täysin mihin kysyjä on menossa.

    • keniaan rakastunut

      Olemme perheen kanssa olleet 3 viikon reissun Mombasasta n. 25 km pohjoiseen. Teimme 5 päivän safarin, kävimme Salt Lick'issä; oli aivan upea paikka. Ihmiset asuvat pilareiden päällä rakennetussa hotellissa, ja eläimet ovat vapaana! Lisäksi kävimme Tsavo East ja West -kansallispuistoissa. Siellä näki paljon norsuja,seeproja, kirahveja yms. Näimme myös leijonaperheen, joka oli lähdössä metsästämään aamuvarhaisella. Kuitenkin upein kokemus oli Amboselli Kilmanjaron juurella! Sitä lämpimästi suosittelen. 'Safari dust' eli punainen hiekkapöly on uskomatonta, menee sitten joka reiästä sisälle....Mikäli sinulla on taipumusta meripahoinvointiin, suositan pahoinvointilääkkeitä, koska tiet ovat aivan kamalia, ja tulee huono olo. Mutta reissu on niin upea, että haluat vielä viedä lapsen lapsesi katsomaan Kenian luontoa. Itse olen uudelleen lähdössä mikäli tilanne siellä vain rauhoittuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      74
      4282
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2748
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2507
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2432
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      110
      2336
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      111
      2203
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2151
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      611
      1957
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1945
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      24
      1688
    Aihe