Oman auton ostoa...

...ko???

Hyviä mielipiteitä kaivataan. Tarjottiin ajoa jos laittas kalustoa. Maatalouskoneiden siirtoa suomessa ja saattas olla pikkukeikkaa ulkomaillekkin. Minkälaisella taksalla olis järkevää jos ajatellaan että kyseisellä firmalla ei olis tarjota paluukuormia? Mennen tullen km taksa vai? Kannattasko ennemmin kysellä muualtakin jos olis tarjota kuormia? Aika paljon olis leveää ja korkeaa tiedossa. (isoja nuo nykyajan rattorikärryt). Eli auton olis hyvä olla matala-alustanen laidattomalla rahtilavalla. Ja jotka ei asioista mitään tiedä jättäköön aivottomat kommenttisa väliin.

4

2943

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se 1,20/km

      ja tietenkin kumpaankiin suuntaan, toisaalta kannattais hinnotella silleen että tyhjänä ajo ois vaikka tuosta puolet pienempi ja kuorman kanssa puolet isompi, näin ollen jos saa paluukuorman niin jäis enempi näppiin kun ei velottais sitä tyhjänä ajoa, tietysti kaikki riippuu siitä maksaako kukaan noita hintoja

      • tämä 1,2/km

        Ajattele nyt jos keikka alkaa Turusta ja päättyy Tukholmaan. Montako km tulee?????

        Tällaiset ajot ajetaan urakalla keikka erikseen. Mieti tarkkaan montako tuntia menee ja montako tuntia tulee odotus.


    • Mieti!

      Sijoita kalustoon?Tarjolla taatusti markkinoilla valmistakin kuljetuskykyä.Haiskahtaa oudolta.Saattaisi olla muutakin keikkaa.Sattumalta tai saattaisi,lupauksilla oltaisiin saakutin rikkaita,ehkä.Valitettavasti minäkin olen nähnyt vuosien varrella näitä "oikopäätä onneen" Yrittäjiä.Kalusto on sitten myynnissä pesän lukuun.Tietty,noin se kuitenkin menee useinmiten.Jos vielä kysyy.Mitä pitäisi laskuttaa?Anna olla.

    • JussiOnTheRoad

      Hinta jota oot ajatellut(1,20 €),on ainakin mulle liian pieni,varsinkin jos ajatellaan että kyseessä on täysperävaunu.Puolikkaan tulee olla sitä luokkaa ja täysperän 1,30-1,40 €/km.
      Tarjouksia kun jätetään,on tapana laskea urakkahinta,siis sellainen et voit tarvittaessa maksaa vaikka sen satunnaisen tukholman keikan laivamatkat,ne ei mitään halpoja ole yksinäiselle autoilijalle!!!
      Laidattomaan ja kattamattomaan(avoyhdistelmään)ei ole ihan helppo saada paluukuormaa esim.ruotsista,tai on mut otat sit yhen pohjanmaalaisen isohkon huolinta/kuljetusliikkeen peltikuorman ja tuot sen ilmatteeks suomen kamaralle ja päälle saat vittuilun sekä lauantai aamun teltta muljaamisen.
      Joka tapauksessa kun lasket urakkaa,AINA NIIN,ETTÄ MENOKUORMAN HINTA KATTAA PALUUN TYHJÄNÄ!!!! Se,että jos satut jostain paluuta saamaan ja siihen hiukan hintaakin,antaa pienen lisän liksaasi,ja saattaapa pörssi kestää sit vaikka renkaan räjähtämisenkin.

      Onnea vaan valitsemallesi tielle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      181
      3662
    2. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      33
      2904
    3. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      27
      2762
    4. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      3
      2752
    5. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      59
      2713
    6. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      21
      2685
    7. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      209
      2108
    8. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      87
      2036
    9. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      9
      1978
    10. Pesäpallo rulettaa

      Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy
      Tampere
      3
      1703
    Aihe