Onko tuttu juttu?

Puhuit kännykkään ja se piippasi ja näyttö ilmoitti, että akku on lähes tyhjä.
Olit kuitenkin juuri ladannut sen.
Laitoit uudelleen lataukseen ja muutaman minuutin latauksen jälkeen se ilmoitti, että akku on täysi.
Tuntuuko tutulta?
Minullekin kävi niin ja menin kauppaa kysymään uutta akkua ja myyjä sanoi, ettei noin vanhaan (Nokian 3310) puhelimeen ole enää saatavana akkuja ja jos olisikin, niin hinta olisi 20-30€. Eli puolet uuden halvan hinnasta. Halusin kuitenkin vielä pitää vanhan. Mikä vanha se 5 vuotta vanha on meidän iässä?

Vähän tekniikkaa.
Vanha NiCa akku on kuin pullo jonka pohjalle on kertynyt sakkaa. Kun siihen kaataa vettä, niin se näyttää kyllä täydeltä, mutta vettä siinä on vähän. Jotta vettä saisi mahtumaan enemmän, niin sakka pitäisi saada ensin pois. Pullo me osataan kaikki puhdistaa, mutta akku on vähän eri juttu.

Tässä ohjeet:
Tarvikkeet:
1 kpl tulitikku
1 kpl noin 5 cm halk. kumirenksu

Valitse puhelimen näyttöön esimerkiksi asetukset,
jotta se ei soita kenellekään operaation aikana.

Katkaise kumirenksu.

Paina tulitikun pää toisen valintanuolen (se millä siirrytään kursoria edestakaisin) päälle ja kierrä se kumirenksulla kireästi sitä vasten.

Valon pitäisi nyt palaa taulussa ja asetukset "rallattaa" näytöllä.

Laita puhelin pöydälle ja unohda se. Se alkaa piiputtaa kun akku lähestyy tyhjää. Anna valon palaa kunnes se sammuu itsestään. Tuon piiputtelun takia puhelinta ei kannata laittaa yöpöydälle yöksi. Se voi mennä seinään lentäessään rikki.

Laita puhelin lataukseen, mutta älä kytke virtaa päälle. Asiantuntijat sanovat, että akku latautuu paremmin jos virta ei ole kytketynä.

Akun latauduttua täyteen ota puhelin normaaliin käyttöön.

Toista operaatio tilaisuuden tullen muutamia kertoja.

En voi luvata,että tämä auttaa aina, mutta ainakin minun puhelimesta tuli lähes uuden veroinen, joten kannattaa yrittää.

Homma on muuten paljon pienempi kuin tämä lukeminen.

0

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ensi kesänä

        Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
        Ikävä
        64
        3315
      2. Tukalaa kuumuutta

        Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
        Ikävä
        43
        3127
      3. Sinä, ihastukseni

        Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
        Ihastuminen
        43
        2508
      4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

        Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
        Kotimaiset julkkisjuorut
        111
        2406
      5. Tiedät ettei tule toimimaan.

        Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
        Ikävä
        31
        1933
      6. Okei, myönnetään,

        Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
        Ikävä
        27
        1820
      7. Onko kaivatullasi

        himmeä kuuppa?
        Ikävä
        48
        1626
      8. Mihin hävisi

        Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
        Iisalmi
        85
        1435
      9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

        En taida nähdä sinua koskaan.
        Rakkaus ja rakastaminen
        39
        1300
      10. Lähtikö korvat

        puhtaaksi vaikusta?
        Tuusniemi
        82
        1169
      Aihe