Kertokaa kokemuksianne levottomistajaloista!
Levottomatjalat
"hermot menee"
6870
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
aika neurologilta.
Levottomat jalat on aivojen dopamiiniaineenvaihdunnan sairaus. Se on usein myös perinnöllistä - kuten omassa suvussanikin. Oireiden lievittämiseen käytetään mm. samoja lääkkeitä kuin Parkinsonin taudin hoidossa. Suosittelen kääntymistä neurologin puoleen. Oireet eivät välttämättä täysin häviä lääkityksen myötä (riippuu sairauden vaikeusasteesta), mutta kyllä elämä kuitenkin oleellisesti helpottuu!
oireyhtymästä on kärsiä. (olen tuo ensim.vastaaja)
-mutta kun ne lääkkeet väsyttää niin hitostee että väkisinkin meinaa nukahtaa istualleen. Mulla on Kardopal ja Siflor lääkeenä.
Hei!
Levottomat jalat ovat erittäin kiusallinen oire.
Itselläni oli juuri viime yönä. Ei hätää. Siihen löytyy hyviä lääkkeitä, esim. Kardopal, jota käytetään parkinsonin hoidossa. Myös nukahtamislääkkeitä ja diatsepaami ovat käyttökelpoisia silloin tällöin. Harvakseltaan niihin ei kehity riippuvuutta. Zolpideemi on yksi parhaista, mutta muutkin auttavat. Se on yksilöllistä. Näitä tietysti käytetään yöllisiin oireisiin. Hyviä unia, ilman kävelyttävää tunnetta.
kovin sängyssä voimatta lopettaa.Se on kaio lääkkeiden sivuvaikutusta? Mutta jos niitä täytyy ottaa,eikä viisaammat voi muuksikaan muuttaa,täytyy stepata vaan ja kuvitella sen kuuluvan nykyiseen EU-aikakauteen.Levottomat jalat voi ajatella kehitykseksi myös entisten menevien miesten aikakausille,attaasea salkkuineen. Jos toisi senverran itsettuntoa,joka häiritsisi levottomien jalkojen ylivaltaa.