minulla on vanhanaikainen viheltävä vesipannu mutta se on päässyt pari kertaa niin pahasti kiehumaan tyhjäksi että pohja on vääntynyt. Onkohan mitään metallipajaa tms. missä pohja voitaisiin korjata? En kyllä tiedä pitääkö sitä vääntää vai hioa vai sorvata vai mitä? Tykkään siitä pannusta kovasti ja haluaisin sen käyttöön.
kattila
paloi pohjaan
5776
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ja jos niin tulee hintavaksi. Vositko ostaa nk retkikettimen ja sillä keitellä teevetesi ?
Noita viheltäviä vesipannuja on usein kirpputoreilla ja kierrätyskeskuksissa, eikä maksa paljon.
Mutta, jos sinulla on tapana polttaa vesipannu pohjaan, niin hanki sähköinen lämmöstä laukeava vesipannu.
joo, onhan mulla sellainen sähkökeitinkin. Tää kärähtänyt pannu on sellainen nätti saksalainen WMF:n design-pannu. Muistan vaan hämärästi että hesarissa esittäytyi kerran semmoinen kattilankorjaaja. Ajattelin yrittää kysellä neuvoja ennenkuin heitän pannun romukoppaan. Mutta mukava että joku vaivautui pohtimaan asiaa, kiitos!
Mutta ei se lopullisesti pilalla ole. Mutkainen pohja ei haittaa kaasu- tai spriihellalla !
Ellei sinulla itselläsi ole moista hellaa, pane vesipannusi kiertoon. Ei sitä kannata hävittää mikäli se on nätti ja muuten toimiva.
Esimerkiksi mökeillä ja veneissä käytetään noita helloja. Ehkäpä Joululahjaongelma jonkun sukulaisen tai tuttavan kohdalla ratkesi täten!
http://www.metallixoy.com
Vois varmaan kysellä muistakin metallipajoista.