...kirjakauppoihin tulee toinen erä Order of the Phoenix-kirjaa?
Nopeat söivät hitaat...ainakin ekassa erässä! :)
Nopeat söivät hitaat...ainakin ekassa erässä! :)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
mä kyselin akateemisesta kirjakaupasta ja ne siel sanoi soittaneensa kustantajalle ja tilanneensa lisää, mutta et menis ainakin pari viikkoo vielä. kustantajallakin on kuulemma pieni paniikki just nyt! mut älä huoli, kyllä ne phoenixit viel sinne kauppoihin tiensä löytää! ja et oo kyl ainut joka odottaa! :)
...tiedosta!
Kaksi viikkoa on kyllä aika pitkä aika, kun Potter-nälkä sen kuin vaan kasvaa
kasvamistaan! :) Pitää varmaan mennä ostaan kaupasta taikasauva ja yrittää
taikoa sillä kyseistä kirjaa...eihän sitä koskaan tiedä... ;)
-Odottavan aika on piiitkä-
*itkee* en todellakaan osaa niin hyvin enkkua, että mun olisi kannattavaa ostaa sen enkuksi. Vaikka nyt menenkin 8.luokalle se olis varmaan todella hankalaa ;) Milloin se tulee suomeksi? Joulumarkkinoillekko? *toivottavasti se tulee pian*
Suomentaminen vie oman aikansa, joten vasta ensi vuoden puolella on sanottu sen ilmestyvän.
Hp-fanien sivulta:
"Englanninkielinen Order of the Phoenix on 766-sivuinen, suomennoksesta odotetaan 1000-sivuista järkälettä.
Englanniksi kirja ilmestyy 21.6.2003, mutta suomeksi kirjan pitäisi olla valmis vasta ensi vuoden puolella, sillä Jaana Kapari saa teoksen vasta kuin muutkin.
Jaana Kapari lukee ensin kirjan pari kertaa, tekee raakakäännöksen ja alkaa sitten tarkistelemaan käännöksiään. Näin hän on sanonut jossain haastattelussa.
Order of the Phoenixissa on 38 lukua, eli se on yhden luvun pidempi kuin neljäs kirja.
Englanninkielisessä versiossa on yli 255 000 sanaa, mikä on yli 64 000 sanaa enemmän kuin neljännessä kirjassa.
Kirja on kolmanneksen pidempi kuin neljäs kirja."