Siinähän käsittääkseni yhdessä ihmisessä asuu "useampi eri persoona"
Ehkäpä se ei olekaan sairaus vaan kyseisessä ihmisessä vierailee eri henkiä, jotka ottavat ihmisestä vallan...hän on silloin juuri se ihminen joka tämä henki eläessään oli?
Ehkäpä se ei olekaan sairaus vaan kyseisessä ihmisessä vierailee eri henkiä, jotka ottavat ihmisestä vallan...hän on silloin juuri se ihminen joka tämä henki eläessään oli?
Vastaukset 11
Vanhimmat
ehkäpä pikku-ukot? Useampi tyyppi samassa
persoonassa paremminkin. Luulotauti.
Mielestani juopot ovat juoneet "palomuurinsa" siihen kuntoon, etta se todellakin mahdollistaa demonistisen hyokkayksen, eli mielestani myos "pikku-ukot" ovat hairikkohenkia/demoneita, jotka pelleilevat "isantansa" kustannuksella.
Skitsofreniahan on rankasti perinnöllistä ja sen taustalta on pystytty osoittamaan muutoksia mm. aivoissa ja hormonitoiminnassa.
Mut hyvin vaikea sanoa kun mulla on vähänlaisesti henkkoht kokemusta skitsofreenikoista. En mä ainakaan ihan heti menis sanomaan että ne on aina jonkun riivaamia... Varsinkin kun lääkitys auttaa ja sit tosiaalta siitä ei voi oikein kunnolla parantua. On tietty mahdollisuus että ne olis perintötekijöiden tms takia jotenkin erityisen alttiita ja sit joutus siks hyökkäysten kohteeksi.
Mut mun arkijärki väittäis et noin ei oo, vaan et kyse on biologisesta sairaudesta.
Se onkin sit vaikeempi kysymys et mitäs kaikki muut mielisairaat. Ja skitsotkin toki. Et onko OSAKSI kysymys siitä et ne, tai jotkut niistä, näkee oikeasti jotain mitä me ei nähdä?
Mene ja tiedä. Mut ei siitä ainakaan puhtaasti oo kyse. On niillä päässäkin vikaa.
Entäs sitten tripaeikka? Pääsin muuten juuri hullujenhuoneelta lomille nettiin.
Ehkäpä myös omien edellisten elämien persoonat tulevat takautuvasti kummittelemaan? Jostain sellaisesta voisi myös olla kyse persoonahäiriöissä. Jotenkin olen sellaisessa ymmärryksessä että alitajunnan ja normaalitajunnan välissä olevassa muurissa olisi jotain vikaa, jolloin persoonat vaihtuvat helpommin. Siinä pseudoanalyysi.
Olen samaa mieltä, että kyse ei ole pelkästään riivatuksitulemisesta, muttei myöskään pelkästään biologiasta.
vaikea sanoa kun ei mullakaan ole omakohtaista kokemusta asiasta, mutta tuli tuollainen juttu mieleen
...johtuu yleensä siitä, että henkilö on kokenut elämässään jotakin niin traumaattista, että psyyken suojelemiseski tarvitaan toinen/toisia persoonia, jotka eivät muista raskaita tapahtumia, eikä psyyken tarvitse käsitellä niitä.
Esim. lapsena hyväksikäytetyille henkilöille ilmestyy helposti toinen persoonallisuus. Joka ottaa vallan esim. stressitilassa tai traumaattisen kokemuksen aikana.
Mitään kummituksia näihin ei kuitenkaan liity.
Saattaa tietenkin olla että joissain skitsofreniatapauksissa; sellaisissa missä henkilö kuulee esim. herjaavaa puhetta tai näkee henkiä, olisikin kyse herkän ja ylemmille (tai alemmille) ulottuvuuksille altistuneen sielun riivauksesta. Näissä tapauksissa lääkkeet eivät koskaan poista oireita täysin.
Kuten Dr. Philin eräässä jaksossakin tuli ilmi.
Mielestäni aihetta pitäisi kuitenkin tutkia enemmän.
Olen miettinyt ihan samaa.
JAA!
Kummittelun takana skitsofrenia, ei ehkä aina mutta joissakin tapauksissa.
Korjatkaa jos olen väärässä, mutta eikö skitsifrenia ole aivan eri psyykkinen sairaus entä kuin jakaantunut persoona?
Jep itse asiassa ei. Skitsofreenikoilla ilmenee joskus sivupersoonallisuuksia mutta se missä oikeasti tulee näitä eri persoonia on nimeltään joku dissosiatiivinen identiteettihäiriö.
Skitsofrenian eri alalajeista yleisin on paranoidinen skitsofrenia. Se missä potilas luulee että häntä uhataan, kytätään, seurataan, halutaan tappaa jne.
siis skitsofrenia on skitsofrenia, kummitukset kummituksia, lääkkeet lääkkeitä, ufot ufoja, lääkkeiden käyttäjät lääkesten vetäjiä, aaveet aaveita, kolmas silmä on kolmas silmä, eikä mikää skitsofrenia jne...