Hyvät vanhemmat, olen 13 (kohta 14vuotias) tyttö joka seurustelee 14 (kohta 15vuotiaan) pojan kanssa. Olemme olleet yhdessä puolivuotta ja poika asuu reilun 300km päässä minusta. Näemme aika harvoin. Mutta asiaan. Puhuimme äitini kanssa (joka ei edes asu tässä maassa!!) siitä että poika tulisi meille yöksi jossain vaiheessa. Isälle asia sopi mainiosti mutta äiti sanoi, että
-"Ei tule kuuloonkaan ennenkuin olet täysi-ikäinen. Katsotaan asiaa kun olet 16."
Kysyin äidiltäni miksi hän ottaa asian niin negatiivisesti vastaan ja hän vastasi
-"Kyllä me tiedetään mitä ton ikäset tekee jos ne samaan huoneeseen pääsee nukkumaan!"
Vaikka olenkin ulkoapäin kuin ilmetty äitini niin en ajatellut toistaa hänen seksi virheitään. Olemme pojan kanssa monesti jutelleet seksistä hyvin avoimesti, sekä siitä että katsotaan asiaa parin kolmen vuoden kuluttua uudelleen. Kumpikaan ei todellakaan koe olevansa valmis seksiin ja hyvä niin.
Miksi vanhemmat sanovat/ajattelevat että teemme heidän "virheensä" uudelleen? Samoja geenejä löytyy mutta silti kaikki tekevät ihan omat virheensä!
-"Ei tule kuuloonkaan ennenkuin olet täysi-ikäinen. Katsotaan asiaa kun olet 16."
Kysyin äidiltäni miksi hän ottaa asian niin negatiivisesti vastaan ja hän vastasi
-"Kyllä me tiedetään mitä ton ikäset tekee jos ne samaan huoneeseen pääsee nukkumaan!"
Vaikka olenkin ulkoapäin kuin ilmetty äitini niin en ajatellut toistaa hänen seksi virheitään. Olemme pojan kanssa monesti jutelleet seksistä hyvin avoimesti, sekä siitä että katsotaan asiaa parin kolmen vuoden kuluttua uudelleen. Kumpikaan ei todellakaan koe olevansa valmis seksiin ja hyvä niin.
Miksi vanhemmat sanovat/ajattelevat että teemme heidän "virheensä" uudelleen? Samoja geenejä löytyy mutta silti kaikki tekevät ihan omat virheensä!
Vastaukset 5
Vanhimmat
ymmärrän ja en ymmärrä äitiäsi mutta hän on varmasti huolissaan ja ehkä jostain syystä ei luota sinuun.
Minä ymmärrän likkoja koska itsekin ollut teini ja tiedän virheideni kautta että me kaikki teemme virheitä siksi suhtaudun positiivisesti mutta varauksella tiettyihin asioihin ja luotan lapsiini,puhumme paljon...
Tytöt ovat 8 10 13 ja 14.
Koeta puhua äidillesi ja jos kerta asut isäsi kanssa niin hän päättää lopulölisesti ei äitisi joka ei edes ole läsnä.
Tsemppiä!
Suo anteeksi rakas lapsukainen, mutta olet tosiaan vielä kovin nuori. Et tiedä mitä kahden ihmise välinen seksi on, ja hyvä niin, sinun ei vielä kuulukaan sitä tietää. Ihan rehellisesti sanoen, tilanne voi vaan helposti karata käsistä, ja vahinkoja sattuu helpommin kuin luuletkaan ja kokeneemmille kuin uskotkaan. Sinulla on vielä varsin riittävästi aikaa kokeilla vaikka vaan yhdessä nukkumista poikien kanssa, nyt kehottaisin sinua keskittymään pelkkään pussailuun.
Kiitos tosta alotuksesta. Sain päivän naurut. Vittu ysineloset harrastais seksiä:D:D?
Eikös sen ikäset vielä leiki jotain leikkejä?
Kats piirrettyjä. Odota monta monta vuotta vielä.
Asiassa ei ole mitään nauramista. Tyttö esitti ongelmansa ihan asiallisesti. Olkaamme mekin asiallisia, suuri osa meistä on myös aikuisia.
Minustakaan 13- ja 14-vuotiaan yhdessä nukkuminen ei ole viisasta. Kuten joku edellinen viestittäjä jo sanoikin, ei koskaan tiedä, mitä kahden ihmisen välillä saattaa sattua esim yhteisestä sopimuksestakin.
Vanha sanonta kuuluu myös, ettei vahinko tule kello kaulassa. Se on = tyttö & poika eivät voi edeltäkäsin taata edes itselleen, ettei tapahtuisi jotain, joka alunperin ei ollut tarkoitus mutta kumminkin kävi.
Nykyisin monet vanhemmat ovat aika sekaisin näissä nuoriso- ja seksiasioissa. He pelkäävät olla jämäkkiä luullessaan olevansa vanhanaikaisia. Tai sitten he yksinkertaisesti eivät välitä.
Haluan sanoa vielä pari muuta asiaa, vaikka ne eivät teidän kohdalla liene ajankohtaisia.
JOS sattuisi käymään vahinko - ei elämästä aina tiedä - siis JOS - ainoa mahdollisuus kohdallanne olisi abortti. Se on tosi kova kestettävä henkisesti useimmille.
Toisekseen isälläsi ei ole oikeudellistakaan mahdollisuutta antaa sinulle lupaa (mahdolliseen) seksiin. Olette molemmat alaikäisiä, rikosoikeus suojaa teitä.
Toivon teidän vielä kauan kypsyttelevän ihanaa nuorten ihmisten rakkautta. Halatkaa ja pussailkaa. Pitäkää hauskaa ja kävelkää pitkiä kahdenkeskisiä lenkkejä. Nuoruuden rakkauskokemukset ovat elämän parasta antia. Mutta sen te tiedätte jälkeenpäin.
Onnea molemmille seuraavaksi vuodeksi!
JK Minulla on juuri teidän ikäiset tyttäret.
Minusta aloittaja nuoresta iästään huolimatta kuulosti hyvin asialliselta ja kypsältä ikäisekseen. Ja jos isä on samassa talossa niin totta kai voivat nukkua samassa sängyssä..
Kaverillani (samanikäinen kuin minä, mutta silloin vielä just täyttänyt 15) on 19 v (silloin 17) poikaystävä. Seurustelivat ensin 4 kk jolloin nukkuivat ekaa kertaa samassa sängyssä. Jatkoivat seurustelemista ja heidän "eka kertansa" tapahtui vasta kun olivat seurustelleet 8 kk !!
Ei kaikki yhdessä nukkumiset johda seksiin. Ovathan ne vielä alaikäisiä mutta tuossa iässä kuitenkin pitää jo vastuu kantaa omista tekemisistään. Jos aloittaa seksin niin pitää olla myös valmis vastaamaan mahdollisista seurauksista. Mutta ikäraja ei kiellä yhdessä sängyssä nukkumista (sitä ette voi kieltää)