marsuni aivastelee aika usein (ei nyt tosi usein..mutta kumminkin) mitä mun pitäis tehdä? :) antaa c-vitamiinia enemmän, eikai nyt heti lääkäriin pidä viedä, luulisin? auttakaapas.
atsiu
tytti
2237
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Lisää c-vitamiinia heti ja jos aivastelu jatkuu niin vie lääkäriin, koska pikkuiset eläimet harvoin kestävät pitkään jos ovat kipeinä. Kannattaa katsoa ja tarkastaa silmät, jos ovat vetiset niin suosittelen viemään lääkäriin heti. Seuraile myös jos marsusi nököttää vaan, eikä normaalisti käyttäydy, niin todennäköisesti on kipeä.
Aivastelu voi myös johtua siitä jos saa nenään pölyä, tai on allerginen puruille.
kiitos sinulle, tarkistin poitsuni silmät ja ne näyttivät ihan normaalilta, ei vuotanu,ei rähmää ollut jne. ja marsuni kyyhöttää välillä nurkassa, mutta se tosin oli yöllä ja aamulla (epäilen että nukkui) muuten en ole oikeen nähnyt että kyyhöttäisi nurkassa. Voisin veikata ettei pikkuinen ole kipeä vaan vaikka purusta tai pölystä tullut aivastus jne. :) koska silmät ja kyyhöttäminen oli sellaista normaalia. Mutta aijon kuitenkin antaa c-vitam. kaksinkertaisena varmuuden vuoksi, eihän tästä ole haittaa?