Hei tietäiskö kukaan mistä sais sellasen silmien päälle yön ajaksi sidottavan "pimentimen", joita joskus elokuvissa näkee? En edes tiedä onko tällä kapistuksella nimeä, mutta tiedätte varmaan, mitä tarkoitan. Sellainen näyttää vähän pyöräilylaseilta mutta on tehty kankaasta ja se sidotaan pään ympäri.
Sellanen olis kätevä kesällä ku tuntuu ettei aurinko anna nukkua...
Sellanen olis kätevä kesällä ku tuntuu ettei aurinko anna nukkua...
Vastaukset 3
Vanhimmat
Toinen hyvä vaihtoehto olisi täysin pimentävä rullaverho. Laitoimme makkariin sellaisen, eikä aamuaurinko enää herätä viideltä! Illalla nukahtaminenkin on helpottanut.
Ostin äskettäin Instrumentariumista Travel Plus-merkkisen unimaskin (tai silmälaput, miten vain). Netistä pitäisi löytyä siitä tietoa osoitteesta http://cometform.com
Oletko kokeillut tavallista huivia. Käytin sellaista aikaisemmin ja käytän joskus vieläkin. Pitäisi vain olla niin iso, että sen saa kaksi kierrosta pään ympäri ja solmun otsalle. Silloin se ei häiritse selinmakuulla.
Instrussa myydään myös Tempur-merkkistä sokkomaskia. Pimentää täysin, mutta kutittaa. Ja on lisäksi aika kallis, n. 33-35 euroa. Sitä käyttävät erityisesti sellaiset, jotka joutuvat matkustamaan paljon lentokoneessa.