Pääsiäinen lapissa

kerropa minne kannattaisi mennä pääsiäiseksi perheen(pojat 9 ja 8v.) kanssa lepäämään, syömään ja vähän juomaan sekä ennenkeikkea hiihtämään ja laskemaan mäkeä?
93941
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

vielä löytyy Pääsiäisen aikoihin lunta eli Ylläkselle vaan sitten..

Äänestä

Minne tahansa Rukasta ylöspäin löytyy hyvinkin täydet laskettelukelit pääsiäisenä.

Vain majoittuminen voi tehdä ongelmia. Suurimmat hiihtokeskukset kun alkavat jo majoituksien puolesta olla loppuunmyytyjä pääsiäisen aikana.

Mikäli kuitenkin maakuupaikka järjestyy, suosittelen Yllästä ja Leviä hyvien ja pitkien mäkiensä puolesta. Ruka on ihan liian tukossa pääsiäisenä, ja muutenkin se on liiaksi nuorten biletyspaikka, no tykkäähän siitäkin monet.

Kivoja pääsiäislaskuja.

Äänestä

Pääsiäisen tienoihin niitä känniläisii nyt on joka hiihtokeskuksessa, myös tahkolla, mutta myös todella paljon lapsiperheitä ja varmasti viihdytte. perinteinen härveli kisa, ja lasten omat naamiais laskut . Laavulla oleskelua makkaraa paistaen ja voin sanoa että melkein AINA on säät suosinu pääsiäisen tienoilla ja rinteet vielä ihan laskukelposes kunnos. tietenkin vähän alkaa jo olla sohjoa mutta eipä tuo nyt paljoa haitanna menoa.

Lisäinfoa: www.tahko.com

Äänestä
  • Ehkäpä kokeilemme Leviä. Viime vuonna ainakin "kesäkelit" eivät suosineet Tahkoa.

    Äänestä

  • lunta joten älä unta nää, että siellä voisi Pääsiäistä viettää, ainakaan suksilla :)

    Äänestä

  • vitun mutavelliä siellä on sanoin sammakkoennustaja

    Äänestä

  • pääsiäislomailuun kirjoitti:

    Ehkäpä kokeilemme Leviä. Viime vuonna ainakin "kesäkelit" eivät suosineet Tahkoa.

    paikka on ehdottomasti pallas kuin levi... levillä on vilinää ja vilskettä levin lisät, toki hyvä paikka on, kun ajattelee, että kaikki palvelut on siinä, mutta itse lähtisin pallakselle. Luonnon kaunis paikka, hyvä laskettelurinne, hiihtolatuja, ravintola ym ym... mutta se tunnelma siellä... ihana paikka. Mökki Raattamasta tai Muoniosta (sopivalla etäisyydellä pallaksesta). Levikään ei niin kaukana tuolta, jos siellä haluaa viettää esim. päivän.

    Äänestä

  • kunnossa rinteet kirjoitti:

    vitun mutavelliä siellä on sanoin sammakkoennustaja

    on sallatunturi, pidetään yleensäkin perhepaikkana. ei muuta kuin huoneita varaamaan, revontuli-hotelli, yksityismökit, sallatunturin tuvat, hotellilla osaavat kyllä neuvoa asuntoasiassa......tervetulos kaikki!

    Äänestä

on rauhallista. Mieli lepää, voi lasketella, hiihdellä ja syödä hyvin. Olen ollut monesti siellä ja aina tykännyt tosi paljon juuri sen takia, että on todella rauhallista, toisin kuin jossain levillä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


mutta missä on lunta kirjoitti:

kerropa minne kannattaisi mennä pääsiäiseksi perheen(pojat 9 ja 8v.) kanssa lepäämään, syömään ja vähän juomaan sekä ennenkeikkea hiihtämään ja laskemaan mäkeä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu