perinnönjako

Perunkirja on virallisesti tehty, perintöverot maksettu. Miten perinnönjako tehdään virallisesti? Kuolinpesän tilin käyttöoikeus on ulkopuolisella. Voiko hän jakaa rahat perunkirjan osituksen mukaan ja lopettaa tilin? Tarvitaanko tähän vielä perillisten siunaus?
1472
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Perukirja on pesän osakkaiden ja varojen luettelointi lähinnä perintöverotusta varten. Perinnönjakokirja pätee vain kaikkien perillisten allekirjoituksillaan hyväksymänä. Mikäli tämä ulkopuolinen pesän tilejäkin hallitseva henkilö on käräjäoikeuden määräämä pesänselvittäjä/-jakaja, niin hän voi tehdä jaon ilman perillisten hyväksymisiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pitkäpiimäistä kirjoitti:

Perunkirja on virallisesti tehty, perintöverot maksettu. Miten perinnönjako tehdään virallisesti? Kuolinpesän tilin käyttöoikeus on ulkopuolisella. Voiko hän jakaa rahat perunkirjan osituksen mukaan ja lopettaa tilin? Tarvitaanko tähän vielä perillisten siunaus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu