eli siis meillä perheen käyttöautona 2005 1.6 scenic ja pari kuukautta sitten kuskin puolen takaoven sähkö ikkuna valui itsestään alas. kun koitti nostaa niin kuului vain rusahdus ja jäi alas. vika korjaantui takuuseen hullossa. ja eilen kun vänkärin puolen takaovi laitettiin kiinni kuului vain rusahdus/pamahdus ja ikkuna tippui alaasentoon. kokeilin pikaisesti että nouseeko mutta en ruvennut rikkomaan enempää. taka ikkunoita ei käytetä kovin paljoa eikä niitä ole käytetty esim. pakkasilla jolloin voisi olla jotenki jäässä tai muuten jumissa. eli onko muilla ollut samoja vikoja samoissa autoissa vai voiko tämä auto olla vain ,ns maanantai malli? :S
PS. tämä auto siis vanhempien auto, kun hankin oman auton niin sähköikkunat vain etuoviin jos niihinkään. veivattavat taakse ehdottomasti..
taka sähköikkuna ongelmia..?
6
1967
Vastaukset
- kappale
Se nyt on vaan Rellun tämänhetkinen ominaisuus joissain yksilöissä.
Jos viittit vähän ketjua lueskella niin huomaat muidenkin törmänneen kyseiseen ongelmaan.
No onhan se korjattavissa mutta kun homma hoituu omasta lompakosta alkaa kytkimiä autossa välttelemään, lähes sairaanloisesti.- aloittaja
alempana olikin näköjään juttua, koitin kyllä katsoa mutta ei vain osunut silmään.
no nyt on sitte menneet kummatkin taka ikkunat. onko mahdollisesti odotettavissa että etuovien ikkunoissa tapahtuu sama jossain vaiheessa? vai olisiko siellä jollain tavalla vahvemmat osat? - ikkunoissa
aloittaja kirjoitti:
alempana olikin näköjään juttua, koitin kyllä katsoa mutta ei vain osunut silmään.
no nyt on sitte menneet kummatkin taka ikkunat. onko mahdollisesti odotettavissa että etuovien ikkunoissa tapahtuu sama jossain vaiheessa? vai olisiko siellä jollain tavalla vahvemmat osat?Sama systeemi kiertää auton kaikissa aukeavissa ikkunoissa.
- Kemikaali Ana
aloittaja kirjoitti:
alempana olikin näköjään juttua, koitin kyllä katsoa mutta ei vain osunut silmään.
no nyt on sitte menneet kummatkin taka ikkunat. onko mahdollisesti odotettavissa että etuovien ikkunoissa tapahtuu sama jossain vaiheessa? vai olisiko siellä jollain tavalla vahvemmat osat?Meillä meni etuovista ensiksi. 680 € / puoli. Ei kiva. Laitoin jätteen muiden riesaksi ja vaihdoin merkkiä.
- Me II
Itselläni on 2005 Scenic ja se kävi korjaamolla takaisinkutsukampanjassa, jossa uusittiin juuri nuo pettävät osat. Itselläni ei ollut ongelmia, mutta sanoivat, että voisi tulla. Onkohan mennyt kutsu ohi korvien...
- aloittaja
voi olla että on käynyt takaisinkutsu kampajanjassa tai sitten ei. auto ostettiin meille käytettynä tänä vuoden keväänä, renault liikkeestä.
aikaisemmin hajonneeseen kuskin puolen ikkunaan vaihdettiin vain pieni muoviosa, mutta apukuskin puolelle vaihdettiin kuulemma koko koneisto. laittavatkohan samaa sutta tilalle vai jotain vahvistettua osaa? tähän asti menneet kuulemma takuuseen mutta voi isäukko riemastua jos jatkossa joutuu maksamaan itse.
pitää varmaan ruveta pitämään teippiä tai muuta mGyver tavaraa mukana jos vaikka lapin matkalla joku ikkunoista sattuu kyrvähtämään.
ot. aikasemmin oli ensimmäisen sukupolven scenic kasvojen kohotus vuosimalli ja minun mielestä auto oli nykyistä paljon parempi. toisaalta oma vika että auto vaihtui kun ajoin aikaisemman penkan puolelle.. :/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait873492Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso41654Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani51432- 261256
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es49888Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70862Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t35842Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47800Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60764Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4757