Virtalukon elvytys

Arto1

Polon virtalukosta, jos se alkaa tahmoa:

Teki toisinaan sitä että tuo virtalukko meni ihan jumiin ja ei meinannut saada käyntiin autoa.
Lukkoöljyllä yritin alkuun saada apua aikaan, mutta tuo lukko rupesi vielä enempi temppuilemaan. Öljy kun sai tuon paskan irtoamaan tukon sisältä ja avainkin oli ihan mustana liasta.

Päätin sitten viedä auton tuonne maalle, jossa mulla on paineilmakompressori.
Ruiskutin 2-3 kertaa jarrucleaneria lukkoon ja puhalsin paineilmalla liat lukosta välissä.
Paperia pidin lukon suulla, ettei lika lennä penkeille. Paperi meni ihan mustaksi, eli likaa oli älyttömästi lukossa.
Sen jälkeen ruiskutin lukkoon aseöljyä ja ruosteen irroitusöljyä ja välissä puhalsin taas lukkoa paineilmalla. Sitten kokeilin käyttää lukkoa välillä ja pikkuhiljaa lukko alkoi elpyä.
Lopuksi vielä laitoin pikkuisella tippapullolla lukkoon synteettistä moottoriöljyä ja puhalsin liiat pois. Sittenpä lukko toimi ihan kuin uusi ja tahmominen loppui tyystin. Nyt avaimen pois ottaessa lukko sylinteri naksahtaa ulospäin. Tuota naksausta ei likaisesta lukosta kuulunut.
Suosittelen ehdottomasti tekemään, jos vikaa lukon toimivuudessa. Itsekkin jo luulin, että joutuu ostamaan kalliin virtalukon. Paska ja voitelunpuute näissä on se suurin syy. Missään nimessä lukkoihin ei saa laittaa lukkosulia, ne pilaa lukot. Kuivattaa ne jumittavaksi.

5

17105

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elvytys

      Itse tein keväällä OPEL Vectraan vm-94 vastaavan elvytyksen,kun meni virtalukko aivan jumiin.Hain wurthin puhdistus spreyta ,ja laitoin vadin auton lattialle ja ruiskutin reilusti(n.desin verran) nestettä lukko pesään.Kyllä tuli neste mustana ulos.Nyt olen ajellut n.6tkm ja lukkopesä toimii edelleen kuin uusi. Eli lika niitä pesiä jumittaa. En ole laittanut mitään öljyjä lukko pesään.

    • Jorkka.

      Kannattaa tosiaan laittaa puhdistusaineet ja paineilmaa perään, sinne alashan se paska valuu ja siinä mukana avaimesta ja haitoista irronnutta metallijauhoa. Mutta ei hätää, ei ne alas lattialle valu, virtalukon pohjaan ne pysähtyy ja ei kannata välittää, jos siellä rupeaa omia aikojaan virtoja päälle laittamaan tai muuta hallaa tekemään. Ainoa oikea konsti olisi purkaa ja putsata osat tai uusia viallinen
      virtalukon patruuna.

      • Elvytys

        Pystytkö sinä nyt päättämään valuuko se paska sieltä alas vai ei? Itsellä ainakin ne valuivat vadin pohjalle,neste jota sinne laitoin oli haihtuvaa.Vadin pohjalle jäi aikamoinen likakerros. Tapauksesta on nyt yli puoli vuotta eikä virtalukko ole oireillut mitenkään.Kyllä tämä on helpoin tapa elvyttää se lukko.


      • Ketjun aloittaja
        Elvytys kirjoitti:

        Pystytkö sinä nyt päättämään valuuko se paska sieltä alas vai ei? Itsellä ainakin ne valuivat vadin pohjalle,neste jota sinne laitoin oli haihtuvaa.Vadin pohjalle jäi aikamoinen likakerros. Tapauksesta on nyt yli puoli vuotta eikä virtalukko ole oireillut mitenkään.Kyllä tämä on helpoin tapa elvyttää se lukko.

        Kyllä itsellä tuo konsti toiminut ihan hyvin, ei mitää häikkää ole esiintynyt virtalukon pohjassa. Paineilmalla tuota tuli paljon välissä puhallettua, niin paska tuli ihan lukonsuusta ulos. Paperi joka oli suojana, tuli ihan mustaksi. Puhdistusaine oli haihtuvaa jarrucleaneria, todella tehokasta puhdistukseen.
        En oikein jaksa uskoa että tuosta aiheutuisi haittaa virtalukonpohjalle.


    • Anonyymi

      Nää ohjeet toimi omassa VW Golf 2008
      Kiitos avusta! 👍🏾

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      57
      1598
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      348
      1108
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      131
      911
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      12
      724
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      605
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      40
      574
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      548
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      43
      513
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      488
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      44
      446
    Aihe