Polon virtalukosta, jos se alkaa tahmoa:
Teki toisinaan sitä että tuo virtalukko meni ihan jumiin ja ei meinannut saada käyntiin autoa.
Lukkoöljyllä yritin alkuun saada apua aikaan, mutta tuo lukko rupesi vielä enempi temppuilemaan. Öljy kun sai tuon paskan irtoamaan tukon sisältä ja avainkin oli ihan mustana liasta.
Päätin sitten viedä auton tuonne maalle, jossa mulla on paineilmakompressori.
Ruiskutin 2-3 kertaa jarrucleaneria lukkoon ja puhalsin paineilmalla liat lukosta välissä.
Paperia pidin lukon suulla, ettei lika lennä penkeille. Paperi meni ihan mustaksi, eli likaa oli älyttömästi lukossa.
Sen jälkeen ruiskutin lukkoon aseöljyä ja ruosteen irroitusöljyä ja välissä puhalsin taas lukkoa paineilmalla. Sitten kokeilin käyttää lukkoa välillä ja pikkuhiljaa lukko alkoi elpyä.
Lopuksi vielä laitoin pikkuisella tippapullolla lukkoon synteettistä moottoriöljyä ja puhalsin liiat pois. Sittenpä lukko toimi ihan kuin uusi ja tahmominen loppui tyystin. Nyt avaimen pois ottaessa lukko sylinteri naksahtaa ulospäin. Tuota naksausta ei likaisesta lukosta kuulunut.
Suosittelen ehdottomasti tekemään, jos vikaa lukon toimivuudessa. Itsekkin jo luulin, että joutuu ostamaan kalliin virtalukon. Paska ja voitelunpuute näissä on se suurin syy. Missään nimessä lukkoihin ei saa laittaa lukkosulia, ne pilaa lukot. Kuivattaa ne jumittavaksi.
Virtalukon elvytys
5
16925
Vastaukset
- elvytys
Itse tein keväällä OPEL Vectraan vm-94 vastaavan elvytyksen,kun meni virtalukko aivan jumiin.Hain wurthin puhdistus spreyta ,ja laitoin vadin auton lattialle ja ruiskutin reilusti(n.desin verran) nestettä lukko pesään.Kyllä tuli neste mustana ulos.Nyt olen ajellut n.6tkm ja lukkopesä toimii edelleen kuin uusi. Eli lika niitä pesiä jumittaa. En ole laittanut mitään öljyjä lukko pesään.
- Jorkka.
Kannattaa tosiaan laittaa puhdistusaineet ja paineilmaa perään, sinne alashan se paska valuu ja siinä mukana avaimesta ja haitoista irronnutta metallijauhoa. Mutta ei hätää, ei ne alas lattialle valu, virtalukon pohjaan ne pysähtyy ja ei kannata välittää, jos siellä rupeaa omia aikojaan virtoja päälle laittamaan tai muuta hallaa tekemään. Ainoa oikea konsti olisi purkaa ja putsata osat tai uusia viallinen
virtalukon patruuna.- Elvytys
Pystytkö sinä nyt päättämään valuuko se paska sieltä alas vai ei? Itsellä ainakin ne valuivat vadin pohjalle,neste jota sinne laitoin oli haihtuvaa.Vadin pohjalle jäi aikamoinen likakerros. Tapauksesta on nyt yli puoli vuotta eikä virtalukko ole oireillut mitenkään.Kyllä tämä on helpoin tapa elvyttää se lukko.
- Ketjun aloittaja
Elvytys kirjoitti:
Pystytkö sinä nyt päättämään valuuko se paska sieltä alas vai ei? Itsellä ainakin ne valuivat vadin pohjalle,neste jota sinne laitoin oli haihtuvaa.Vadin pohjalle jäi aikamoinen likakerros. Tapauksesta on nyt yli puoli vuotta eikä virtalukko ole oireillut mitenkään.Kyllä tämä on helpoin tapa elvyttää se lukko.
Kyllä itsellä tuo konsti toiminut ihan hyvin, ei mitää häikkää ole esiintynyt virtalukon pohjassa. Paineilmalla tuota tuli paljon välissä puhallettua, niin paska tuli ihan lukonsuusta ulos. Paperi joka oli suojana, tuli ihan mustaksi. Puhdistusaine oli haihtuvaa jarrucleaneria, todella tehokasta puhdistukseen.
En oikein jaksa uskoa että tuosta aiheutuisi haittaa virtalukonpohjalle.
- Anonyymi
Nää ohjeet toimi omassa VW Golf 2008
Kiitos avusta! 👍🏾
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee662231Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."61856Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2381380Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?216997En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71990Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.94983Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki22957- 20794
- 71775
Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39760