Virtalukon elvytys

Arto1

Polon virtalukosta, jos se alkaa tahmoa:

Teki toisinaan sitä että tuo virtalukko meni ihan jumiin ja ei meinannut saada käyntiin autoa.
Lukkoöljyllä yritin alkuun saada apua aikaan, mutta tuo lukko rupesi vielä enempi temppuilemaan. Öljy kun sai tuon paskan irtoamaan tukon sisältä ja avainkin oli ihan mustana liasta.

Päätin sitten viedä auton tuonne maalle, jossa mulla on paineilmakompressori.
Ruiskutin 2-3 kertaa jarrucleaneria lukkoon ja puhalsin paineilmalla liat lukosta välissä.
Paperia pidin lukon suulla, ettei lika lennä penkeille. Paperi meni ihan mustaksi, eli likaa oli älyttömästi lukossa.
Sen jälkeen ruiskutin lukkoon aseöljyä ja ruosteen irroitusöljyä ja välissä puhalsin taas lukkoa paineilmalla. Sitten kokeilin käyttää lukkoa välillä ja pikkuhiljaa lukko alkoi elpyä.
Lopuksi vielä laitoin pikkuisella tippapullolla lukkoon synteettistä moottoriöljyä ja puhalsin liiat pois. Sittenpä lukko toimi ihan kuin uusi ja tahmominen loppui tyystin. Nyt avaimen pois ottaessa lukko sylinteri naksahtaa ulospäin. Tuota naksausta ei likaisesta lukosta kuulunut.
Suosittelen ehdottomasti tekemään, jos vikaa lukon toimivuudessa. Itsekkin jo luulin, että joutuu ostamaan kalliin virtalukon. Paska ja voitelunpuute näissä on se suurin syy. Missään nimessä lukkoihin ei saa laittaa lukkosulia, ne pilaa lukot. Kuivattaa ne jumittavaksi.

5

16410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elvytys

      Itse tein keväällä OPEL Vectraan vm-94 vastaavan elvytyksen,kun meni virtalukko aivan jumiin.Hain wurthin puhdistus spreyta ,ja laitoin vadin auton lattialle ja ruiskutin reilusti(n.desin verran) nestettä lukko pesään.Kyllä tuli neste mustana ulos.Nyt olen ajellut n.6tkm ja lukkopesä toimii edelleen kuin uusi. Eli lika niitä pesiä jumittaa. En ole laittanut mitään öljyjä lukko pesään.

    • Jorkka.

      Kannattaa tosiaan laittaa puhdistusaineet ja paineilmaa perään, sinne alashan se paska valuu ja siinä mukana avaimesta ja haitoista irronnutta metallijauhoa. Mutta ei hätää, ei ne alas lattialle valu, virtalukon pohjaan ne pysähtyy ja ei kannata välittää, jos siellä rupeaa omia aikojaan virtoja päälle laittamaan tai muuta hallaa tekemään. Ainoa oikea konsti olisi purkaa ja putsata osat tai uusia viallinen
      virtalukon patruuna.

      • Elvytys

        Pystytkö sinä nyt päättämään valuuko se paska sieltä alas vai ei? Itsellä ainakin ne valuivat vadin pohjalle,neste jota sinne laitoin oli haihtuvaa.Vadin pohjalle jäi aikamoinen likakerros. Tapauksesta on nyt yli puoli vuotta eikä virtalukko ole oireillut mitenkään.Kyllä tämä on helpoin tapa elvyttää se lukko.


      • Ketjun aloittaja
        Elvytys kirjoitti:

        Pystytkö sinä nyt päättämään valuuko se paska sieltä alas vai ei? Itsellä ainakin ne valuivat vadin pohjalle,neste jota sinne laitoin oli haihtuvaa.Vadin pohjalle jäi aikamoinen likakerros. Tapauksesta on nyt yli puoli vuotta eikä virtalukko ole oireillut mitenkään.Kyllä tämä on helpoin tapa elvyttää se lukko.

        Kyllä itsellä tuo konsti toiminut ihan hyvin, ei mitää häikkää ole esiintynyt virtalukon pohjassa. Paineilmalla tuota tuli paljon välissä puhallettua, niin paska tuli ihan lukonsuusta ulos. Paperi joka oli suojana, tuli ihan mustaksi. Puhdistusaine oli haihtuvaa jarrucleaneria, todella tehokasta puhdistukseen.
        En oikein jaksa uskoa että tuosta aiheutuisi haittaa virtalukonpohjalle.


    • Anonyymi

      Nää ohjeet toimi omassa VW Golf 2008
      Kiitos avusta! 👍🏾

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe