Virtalukon elvytys

Arto1

Polon virtalukosta, jos se alkaa tahmoa:

Teki toisinaan sitä että tuo virtalukko meni ihan jumiin ja ei meinannut saada käyntiin autoa.
Lukkoöljyllä yritin alkuun saada apua aikaan, mutta tuo lukko rupesi vielä enempi temppuilemaan. Öljy kun sai tuon paskan irtoamaan tukon sisältä ja avainkin oli ihan mustana liasta.

Päätin sitten viedä auton tuonne maalle, jossa mulla on paineilmakompressori.
Ruiskutin 2-3 kertaa jarrucleaneria lukkoon ja puhalsin paineilmalla liat lukosta välissä.
Paperia pidin lukon suulla, ettei lika lennä penkeille. Paperi meni ihan mustaksi, eli likaa oli älyttömästi lukossa.
Sen jälkeen ruiskutin lukkoon aseöljyä ja ruosteen irroitusöljyä ja välissä puhalsin taas lukkoa paineilmalla. Sitten kokeilin käyttää lukkoa välillä ja pikkuhiljaa lukko alkoi elpyä.
Lopuksi vielä laitoin pikkuisella tippapullolla lukkoon synteettistä moottoriöljyä ja puhalsin liiat pois. Sittenpä lukko toimi ihan kuin uusi ja tahmominen loppui tyystin. Nyt avaimen pois ottaessa lukko sylinteri naksahtaa ulospäin. Tuota naksausta ei likaisesta lukosta kuulunut.
Suosittelen ehdottomasti tekemään, jos vikaa lukon toimivuudessa. Itsekkin jo luulin, että joutuu ostamaan kalliin virtalukon. Paska ja voitelunpuute näissä on se suurin syy. Missään nimessä lukkoihin ei saa laittaa lukkosulia, ne pilaa lukot. Kuivattaa ne jumittavaksi.

5

17089

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elvytys

      Itse tein keväällä OPEL Vectraan vm-94 vastaavan elvytyksen,kun meni virtalukko aivan jumiin.Hain wurthin puhdistus spreyta ,ja laitoin vadin auton lattialle ja ruiskutin reilusti(n.desin verran) nestettä lukko pesään.Kyllä tuli neste mustana ulos.Nyt olen ajellut n.6tkm ja lukkopesä toimii edelleen kuin uusi. Eli lika niitä pesiä jumittaa. En ole laittanut mitään öljyjä lukko pesään.

    • Jorkka.

      Kannattaa tosiaan laittaa puhdistusaineet ja paineilmaa perään, sinne alashan se paska valuu ja siinä mukana avaimesta ja haitoista irronnutta metallijauhoa. Mutta ei hätää, ei ne alas lattialle valu, virtalukon pohjaan ne pysähtyy ja ei kannata välittää, jos siellä rupeaa omia aikojaan virtoja päälle laittamaan tai muuta hallaa tekemään. Ainoa oikea konsti olisi purkaa ja putsata osat tai uusia viallinen
      virtalukon patruuna.

      • Elvytys

        Pystytkö sinä nyt päättämään valuuko se paska sieltä alas vai ei? Itsellä ainakin ne valuivat vadin pohjalle,neste jota sinne laitoin oli haihtuvaa.Vadin pohjalle jäi aikamoinen likakerros. Tapauksesta on nyt yli puoli vuotta eikä virtalukko ole oireillut mitenkään.Kyllä tämä on helpoin tapa elvyttää se lukko.


      • Ketjun aloittaja
        Elvytys kirjoitti:

        Pystytkö sinä nyt päättämään valuuko se paska sieltä alas vai ei? Itsellä ainakin ne valuivat vadin pohjalle,neste jota sinne laitoin oli haihtuvaa.Vadin pohjalle jäi aikamoinen likakerros. Tapauksesta on nyt yli puoli vuotta eikä virtalukko ole oireillut mitenkään.Kyllä tämä on helpoin tapa elvyttää se lukko.

        Kyllä itsellä tuo konsti toiminut ihan hyvin, ei mitää häikkää ole esiintynyt virtalukon pohjassa. Paineilmalla tuota tuli paljon välissä puhallettua, niin paska tuli ihan lukonsuusta ulos. Paperi joka oli suojana, tuli ihan mustaksi. Puhdistusaine oli haihtuvaa jarrucleaneria, todella tehokasta puhdistukseen.
        En oikein jaksa uskoa että tuosta aiheutuisi haittaa virtalukonpohjalle.


    • Anonyymi

      Nää ohjeet toimi omassa VW Golf 2008
      Kiitos avusta! 👍🏾

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      705
      2390
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      444
      1366
    3. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      82
      1169
    4. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      236
      1055
    5. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      45
      717
    6. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      65
      706
    7. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      46
      654
    8. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      33
      647
    9. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      607
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      43
      601
    Aihe