Miten olette taloyhtiöissä hoitaneet postilaatikoiden nimilaputuksen? Kyse on siis siitä, että pienkerrostalon asukkaiden ovissa pitää olla nimet, samoin rappujen nimitauluilla, mutta kun posti vaatii postilaatikot ulos, niissäkin on oltava asukkaiden nimet.
Taloyhtiössämme asuu paljon opiskelijoita, joiden nimet vaihtuvat vähän väliä. Nyt taloyhtiö hoitaa nimet oviin ja rappun, mutta postilaatikoiden nimien vaihto on osakkaiden omalla vastuulla, koska olisi kohtuutonta, että jollekulle teetetään nimikyltit taloyhtiön piikkiin neljäkin kertaa vuodessa, tosille ei juuri koskaan.
Seuraus on ollut se, että laatikoihin liimaillaan kaikenkirjavia omatekoisia kylttejä tai laatikoista puuttuvat asukkaan tieodt kokonaan. Laatuikkorivi on ikävän näköinen.
Voiko taloyhtiö vaatia/laskuttaa osakkailta asiallisten kylttien teettämisen? Kyltin lisöksi isännöitsijä laskuttaa työstä, jos taloyhtiö hoitaa homman.
postilaatikon nimi, kuka maksaa?
9
7362
Vastaukset
- postaajatar
Laittakaa ihmeessä laatikkoon asunnon numero, iköhän se riitä.
- on kyllä
hyvä keksintö...
- tälle
Tämä olisi taloyhtiölle hyvä idea, ei juurikaan lisää alkuhankinnan jälkeen kuluja. Ja saavat muuttaa vaikka joka kuukausi.
Tällöin postilaatikoissa olisi ns. vaihtuvissa huoneistossa dyno ja "pysyvissä" oikea nimikyltti.
Postilaatikkojen kylttejä olisi "vain" kahtatyyppiä, jolloin ei olisi niin kirjava.
Lisäksi dynolla saisi väliaikaiset nimikyltit nopeasti paikalleen, vaikka olisi ns. pysyviä asukkaita.
Tuolla olisi myös muita käyttökohteita esim. Ohjeita, omaisuuusmerkintöjä tms. vastaavaa. - nykyäään
tälle kirjoitti:
Tämä olisi taloyhtiölle hyvä idea, ei juurikaan lisää alkuhankinnan jälkeen kuluja. Ja saavat muuttaa vaikka joka kuukausi.
Tällöin postilaatikoissa olisi ns. vaihtuvissa huoneistossa dyno ja "pysyvissä" oikea nimikyltti.
Postilaatikkojen kylttejä olisi "vain" kahtatyyppiä, jolloin ei olisi niin kirjava.
Lisäksi dynolla saisi väliaikaiset nimikyltit nopeasti paikalleen, vaikka olisi ns. pysyviä asukkaita.
Tuolla olisi myös muita käyttökohteita esim. Ohjeita, omaisuuusmerkintöjä tms. vastaavaa.käytetään pääasiassa tarroja sekä ovissa että ilmoitustaululla, johtuu varmasti suuresta vaihtuvuudesta ja kustannuksista.
Laittakaa jokaiseen postilaatikkoon siisti valkoinen levy johon liimaatte tarran, helppo vaihtaa tarvittaessa. Tarroille tehtyjä ilmoitustauluja on saatavilla tai voit printata laminoidun A4:n ilmoitustaululle josta löytyy nimet.
- kkkkkkkkkkkkkkkk
.....postilaatikkoon.
"Rosvoille" on liian helppoa katsoa nimi laatikosta ja osoite tienviitasta, sitten vaan numerotietiedustelusta puhelinnumero. Enää tarvitsee vain muutaman kerran soittamalla varmistaa onko ketään kotoana ja ei sitten muuta kun hommiin - toii taatusti varsinkin jos puhelinvastaajassa on viesti "ollaan lomalla" tms.- rosvojen
hommakin on vaikeutunut, kun kiinteät puhelimet rupeavat olemaan historiaa, joten neuvosi lienee turha.
- tarvitse
Nimeä ei kyllä tarvitse olla,eikä sitä tarvitse oveen tai rappujen nimitauluun laittaa jos ei itse halua.Ja postilaatikkoon riittää asunnon numero.Mistähän tämä suomalaisten ihme käytäntö että nimi pitäisi olla joka paikassa esillä on peräisin??Miksi niiden yleensäkkään pitäisi olla esillä??Meillä on vain asunnon numerot postilaatikoissa sekä ovissa asunnon numerot.
- käytävän kuuluu, jos sellai...
Ei mikään määrää oviin nimiä. Yhdellä tuttavalla on ovessaan väärä nimi, ettei satunnaiset poikaystävät tule soittamaan ovikelloa :)
Posti kulkee kyllä ihan pelkillä osotteilla ja asunnon numeroilla.
- Anonyymi
Vanha ketju mutta nykyisinhän on puhuttu siitä, ettei ainakaan kerrostaloissa saisi olla nimitaulua. Vedotaan yksityisyyden suojaan.
Rivareissa postilaatikkoon taloyhtiöllä on velvollisuus ainoastaan laatikon numerointi ja jokainen asukas/osakkeen omistaja voi halutessaan laittaa itse nimensä!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881527
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla101400- 781323
- 691230
- 1151119
- 751001
- 69931
Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan
Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n255920Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o14871- 34846