Olen iltatöissä siivoamassa erästä liiketilaa. Työaikani ovat sellaiset, ettei siellä ole enää ketään keneltä voisin kysyä apua erääseen siivouslaitteeseen. Nimittäin siellä nurkassa on sellainen "lattiakone" joka pesee lattiaa ja siinä on jokin pyörivä harjasosa. Olisi kiva kokeilla pestä tällä lattiaa, mutta kysyisin vain apua täältä, jos joku osaa neuvoa siinä :D Kiitos!
Lattiakone??
miten toimii
101866
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Pyydä kuule ihan esimiehesi tai ohjaajasi paikan päälle opastamaan sinua. Luulisin ettäkyseessä on lattianhoitokone ja sen käyttöä ei kyllä täällä kukaan oikein voi neuvoa.
No niin se on varmaan sitten tehtävä, mutta ku nimenomaan just sitä sanoin että työaikani ovat semmoiset ettei siellä enää kukaan ole. Oliskohan netissä mitään "ohjetta"...
koneen tiedot tai soita päivällä esimiehelle ja pyydä toimittaa koneen käyttöohjeet.
koneeseen koskemaan vaikka ohjeet löytäisitkin jostakin, voit aiheuttaa isot vahingot.
Ohjaaja on sitä varten että opastaa.
Ole yhteydessä esimieheesi ja pyydä opastusta, ei työaikasi ole este opastukselle, se on vain järjestelykysymys.
Jos kyseessä on lattianhoitokone, älä ainakaan mene omin päin tyrimään sillä. Vahapinta saattaa vaurioitua lattiasta harjasten takia.
koneita on niin monenlaisia ja jokainen toimii eri lailla niin vaikea mennä neuvomaan miten juuri se sinun koneesi toimisi..
mutta periaate kaikissa koneissa on sama virrat päälle, laikka ja imujalka alas ja vesi päälle ja sitten ajamaan..
kaktuksenkin laittaa myös imu päälle, niin ei paskavesi lilluisi lattialla.
vai lattianhoito?pyydä ihmeessä sitä ESIMIESTÄSI OPASTAMAAN ko. ihmeen käyttöön,kunnollinen PEREHDYTYS KUULUU saada jo työsuhteen alkaessa.en nyt tiedä mitä liiketilaa siivoat,mutta esim. kaupoissa käytetään yhdistelmäkoneita siivouksessa mikä on hyvä,suoria käytäviä ajelee(jollei purkamattomia kuormia ole tiellä)lattianhoitokone on taas semmoisen käsissä mikä ei ihmeeseen ole opetettu petollinen kaveri.eka siivouspaikassa noin 30 vuotta takaperin mulle annettiin käsky konettaa taloustavara osaston käytävää,eräs työkaveri näytti miten homma toimii,siis noin minuutin ja läksi omia töitään toimittamaan,eli jäin kaksin sen rakkineen kanssa,ja usko tai älä,kyllä SIRPALEITA TULI!hetihän tuo käsistä karkasi!OPPIA IKÄ KAIKKI,kyllähän se nykyään käy vaikka silmät puoliummessa.PYYDÄ KUNNON OPASTUS,siivous on rankkaa duunia ja jokainen kone jota voit käyttää helpottaa sitä.
mie kanssa arvelen että varmaankin vois olla kyseessä yhdistelmäkone. Lattianhoitokone on ainakin pitkillä käytävillä hitaampi käyttöinen, ja yleensähän se yhdistelmäkone on myymäläsiivouksessa aika yleinen ja ne on nyksyisin aika helppoja oppia käyttämään, mutta aina pitää jokaiseen koneeseen perehtyä, ettei satu haavereita...työantajan vastuulla on että joku kokenut opastaa sinua vaikkapa sen yhdistelmäkoneen käytössä. Stemppiä!
Joko avaaja osaa pestä lattioita koneellisesti?
Kysymyksen kymmenes vuosi menossa.