Ristiäis

kutsu....

Paljon aina kysellään tekstejä ristiäiskutsuihin. Tässä yksi

Minä pikkuherra/neiti sukunimi, synnyin ...... klo ..... Strategiset mittani olivat ..cm ja ....g. Pian minut on aika kastaa ja saan oikean nimen.

Tahdonkin että tekin saatte kuulla nimeni ensimmäisten joukossa, joten kutsun teidät ristiäisiini ......(paikka & aika).

Ilmoitattehan äidilleni (nimi & puh.nro) tai isälleni (nimi & puh.nro) mikäli ette pääse tulemaan, etteivät he apujoukkoinen leivo liikaa pullaa.

5

1790

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mapee

      tätä samaa saagaa kerrasta toiseen.

      Ehdottamasi teksti on ihan kiva, mutta..

      Ensinnäkin jos on kyse kristillisestä toimituksesta niin sen nimi on kaste ja siinä ei anneta nimea vaan lapsi kastetaan nimellään jonka vanhemmat ovat etukäteen hänelle valinneet. Ero on pieni, mutta merkittävä esim nimenantojuhlaan verrattuna..

    • nimijuhla

      Samaa ihmettelen kuin mapeekin! Kastetilaisuudessa lapselle ei "kasteta nimeä", vaan kasteessa lapsi liitetään seurakuntaan.

      • hoh...

        Kutsussa sanotaan että tervetuloa ristiäisiini, jonka yhteydessä saan myös nimen....


      • mapee
        hoh... kirjoitti:

        Kutsussa sanotaan että tervetuloa ristiäisiini, jonka yhteydessä saan myös nimen....

        mutta kun lapsi ei saa kasteessa eikä siinä tilaisuudessa nimeä! Pappi toki kirjoittaa sen silloin papereihinsa ja vie tiedon eteenpäin, mutta ei todellakaan muuta.

        Kun tarkkaan kuuntelee niin Pappihan kysyy kaavan mukaan; minkä nimen vanhemmat ovat valinneet lapselle? Aika mennyt muoto..


      • tulossa ristiäiset
        mapee kirjoitti:

        mutta kun lapsi ei saa kasteessa eikä siinä tilaisuudessa nimeä! Pappi toki kirjoittaa sen silloin papereihinsa ja vie tiedon eteenpäin, mutta ei todellakaan muuta.

        Kun tarkkaan kuuntelee niin Pappihan kysyy kaavan mukaan; minkä nimen vanhemmat ovat valinneet lapselle? Aika mennyt muoto..

        Meille pappi ilmoitti että hän kysyy meiltä alussa lapsen nimen, ilmaistakseen sen että nimi jo on ja tuolloin kastetaan. On muuten eka ristiäiset joissa noin kysytään. Aina pappi on sanonut sen aloituspuheessa tai vasta kasteen hetkellä. Kaavojakin on erilaisia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1419
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      982
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      851
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      805
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      796
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      159
      733
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      689
    8. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      80
      630
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      622
    10. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    Aihe