Kyselisin kokemuksia siitä, onko lentokoneessa mahdollista päästä ns. "hyville" paikoille esim. ikkunan vierelle varaamatta paikkoja etukäteen? vai onko paikkojen varaaminen niin yleistä että parhaimmat paikat ovat viety?
..?
ensikertalainen
3496
0Äänestä
Vastaukset 3
Vanhimmat
jos lähdet yksin niin toden näköisesti et saa ikkuna paikkaa. Tarkista asia lippuja tilatessasi ja vielä sisään buukkauksen yhteydessä. Vielä oletko pitkä henkilö ja lentomatka on useita tunteja niin suosittelisin kyllä käytävä viereistä paikkaa - jaloille saa paremmin tilaa
erityispaikasta, joten tuurilla voi hyvinkin saada esim ikkunpaikan. Matkaa tilatessa voi esittää toivomuksen, kylä se siellä varmaankin huomioidaan, jos mahdollista. Ainakin se huomioitiin kun pyysimme tuttaviemme kanssa lähekkäiset paikat.
Aika tuuripeliähän se on, mutta riippuu lentoyhtiöstäkin, millaiset on peruspaikat. Halpalentokoneet on rakennettukin jo ahtaiksi, koska enemmän penkkirivejä.
Saman varauksen henkilöt pistetään toki lähekkäin.