kala-allergikko Thaimaassa?

matkakaipuu

Onko kenelläkään kokemuksia miten selvitä kala-allergian kanssa Thaimaassa.En siedä yhtään kalaa ja rapuja.Siellä kun käytetään kalakastiketta mausteena "joka ruokaan".Kuivattuja katkarapuja jopa pasta-broileri annokseen.Ja mitähän tuo kalakastike oikeastaan on?

5

1363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itsekin

      lähdössä istanbuliin.
      En siedä edes kalanhajua.
      Siitäkin tulee allergiaa..

    • pelko pois

      kun olen ollut kaksi kertaa thaimaassa ja lähdössä taas 24.12.Ekaa reissua suunnitellessa mietin ihan samaa ja varsinkin ton kalakastikkeen kans ku olin kuullut että sitä laitetaan joka paikkaan.Itse tilasin ekalle reissulle menudata.com sivulta sähköisestä käännös palvelusta kortin jossa kerrotaaan thaimaaksi ja englanniksi aineet mille olen allerginen. Tätä korttia olen sit näyttänyt tilatessa ruokaa, oli se mitä tahansa välttääkseni kalakastikkeen. Joskus tuli myös tilanne että ravintolassa pyydettiin anteeksi kun mitään ei ole tarjota.Ei auttanut kun siirtyä seuraavaan paikkaan ja esittää taas kortti.Aina olen ruokaa saanut ja hyvää.Thaimaa on niin mahtava paikka että pelko pois ja matkaan.Otan kyllä varmuuden vuoksi mukaan epipen piikin jos nyt jotain sattuisi.

      • 10 vuotta reissannut

        Pysykää kotona kaikki allergikot, tai hoitakaa terveytenne ennenkuin lähdette minnekään. FitLine.n ravintolisät ennen reissua 3 kk., ettekä tarvi mitään erikoisruokia ettekä rokotuksia.


    • Allergikon tyttis

      Poikaystäväni on erittäin allerginen kalalle (hän joutuu kantamaan adrenaliinipiikkiä mukanaan varuilta koko ajan). Normaalisti hän olisi koko yön oksentamassa, jos söisi murustakaan kalaa. Mutta, olimme Thaimaassa kuukauden ja ei mitään oireita mistään ruuasta! Kerran hän jopa söi lautasellisen kanakeittoa, maistoin siitä viimeisen lusikallisen ja huomasin kuinka paljon kalakastiketta siihen oli käytetty, ja ei mitään oireita! Eli voi olla, että siellä kalakastike on käsitelty niin, ettei se aiheuta mitään. En tiedä kyllä!

      • Kalakastike

        Tietämättä mitään kala-allergiasta ehdottaisin selitykseksi kalakastikeeen valmistustapaa. Sehän vastaa paljon roomalaisten käyttämää garum kastiketta tai tietysti surströmmingar valmistusta Ruotsissa. Pikkukalat happanevat, fermentoituvat ja kastike tuoksuu tai haisee erikoisleta. Ostereista ja katkaravuistakin saa aromeja. Maistuu hyvältä ruokaan sekoitettuna ja jopa liharuokakin saa hyvän maun. Worcester kastike ja sardellit Välimeren maissa ovat samantapaisia. Onhan juustokin pilaantunutta maitoa kuten piimäkin ja monet sietävät niitä eri tavalla kuin maitoa. Olisi kiva tietää onko kalakastikkeessa kalan ainesosia vai ovatko ne pilkkoontuneet? Joku tykkää toinen ei ja sama pätee myös chiliin ja korianteriin Thaimaassa. Korianterin hajua kuvataan metsälutikan hajuksi, itselleni se on loistava mauste.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      99
      2266
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      218
      1911
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1742
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      101
      1316
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1210
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1108
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      276
      813
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      681
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      645
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      50
      641
    Aihe