Lipaston päällystäminen tapetilla

-KP-

Olen ajatellut päällystää lipastoni laatikot tapetilla. Miten saisin tapetin pysymaan laatikoissa?(ovat vaneria) Pysyykö ihan vain liisterillä? Kertokaa jos on kokemuksia!

4

4745

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

      .. siitä tulee ihan hyvä. Odota toki ensin, että liisteri/liima on hyvin kuivanut ja tapetti tasainen.

      • voi tehdä.

        Tai sitten lakkaa alle ja päälle.


    • vaikka...

      Askarteluliikkeet myyvät Decoupage-liimalakkaa. sillä voit kiinnittää tapetin lipastoon. Tai vastaavasti erikeeper tms liima ja lakka. Eli Tapetti kiinnitetään lipastoon liimalla ja lakataan kuivuttuaan päältä kiinnityksen jälkeen. Decoupage taas oman ohjeensa mukaan taidetaan sivellä kiinnityksen jälkeenkin ennen kuivumista. Toimivia molemmat tavat.

    • harrastaja1

      sen kyllä ihan liimaamalla kunnolla. Tapetti kun on niin paksu että millään decoupagella se ei pysy siinä koskaan ja tule evielä ihan räävittömän hintaiseksi.

      Kunnon liima laatikkoon ja tapetti pintaan paitsi jos on tapetti jonka pitää vettyä niin sitten liisteri tapettiin ja liimaa laatikkoon hennommin.

      Jotta pysyy kunnossa pitkään niin vaatii lakan pintaan. Joko suihkuttamalla tai sivelemällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Raimo laamanen

      Onko Raimo siirtynyt yläkerran orkesteriin ? Jos on niin jaksamista Seijalle.
      Puolanka
      20
      2602
    2. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      184
      2443
    3. Sanna Marin veti posket lommolla röökiä Ruisrockissa

      Tai ainakin röökin näköistä, liekö itse käärittyä 🫢
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      1341
    4. Antin piti riuhtoa Sofia irti pojankIopista

      Oli festivaaleilla Iiimautunut johonkin jätkään, niin Antin piti käydä irroittamassa täti ja pelastamassa poikanen. Pah
      Maailman menoa
      235
      1180
    5. Aloitko pelätä siis

      Että otan suhun oikeasti yhteyttä
      Ikävä
      105
      1137
    6. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      37
      950
    7. Olet ollut aika törkeä minua kohtaan

      Sillä tavalla ovelasti, ettei mitään "todisteita" ole mistään. Eli niin kuin, että mitään et ole tehnyt, mutta toisaalta
      Ikävä
      46
      937
    8. Saisipa sitä palata ajassa taaksepäin

      maailmaan jossa oli vielä edes joku järki tallella ja ajatus takana. Sain myös suunnatonta iloa erään henkilön näkemises
      Ikävä
      32
      854
    9. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      132
      820
    10. Voi ei kuvitteletkohan sä

      Nyt etten ookaan susta kiinnostunut 😿😿 ethän ajattele niin 🥺
      Ikävä
      43
      754
    Aihe