Koirien mittaus

piia

Miten tärkeä/välttämätön on joidenkin vinttikoirien ns. mittaus.. jossa mitataan koiran säkä.

4

674

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kait riippuu

      vähän mistä tilanteesta puhut. esmes näyttelyissä mitataan jotta nähään mahtuuks koira rotumääritelmään, joissain juoksukisois mitataan et tiedetää missä luokas koira saa juosta.

      • tiedän asian

        Whippet ja italianvinttikoira mitataan ennekuin ne pääsevät edeskilpailemaan. Whippet narttu >48 Whippet uros>51 on viralliset mitat ja kun näihin mitataan niin kaikki ok. Jos yli menee mitat, niin juokseminen on vähän rajoitettua.
        Italian vinttikoiran säkä on 38cm.
        Näyttelyissä ei koko välttämättä haittaa mitenkään, riippuen tuomarista.


    • whippetti

      Whippetit ja italianvinttikoirat ovat niitä rotuja vinttikoirista, joita mitataan. Molemmilla roduilla koko on jonkinlainen ongelma, kasvavat liian isoiksi.

      Näille roduille ei saa kilpailukirjaa juoksukisoihin, ilman virallista mittausta. Niille on asetettu kokorajat, joiden ylittäjät eivät saa mm. osallistua radalla arvokilpailuihin ( SM) ja maastokisoissa kansainvälisiin kilpailuihin.

      Ainakin whippeteillä on myös suositus, että kaikki jalostukseen käytettävät koirat olisi mitattu virallisesti.

      Virallinen mittaus on kymmenen mittausken keskiarvo, ja virhe marginaali ei ole kovinkaan suuri. Silmämääräinen koon arviointi voi heittää paljonkin ja kotimittauksetkin jopa pari senttiä.

      • selventävistä..

        vastauksista..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      176
      1219
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      644
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      305
      562
    7. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      232
      557
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      539
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      510
    Aihe