Vanha Lynx

Joku puheli vähän aika sitten, että vanha terhin 30 moottorikelkka vaihtui Lynx merkkiseksi. minkä tyyppimerkkinen lynx on sama kuin terhin 30?
4958
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

En ole asiantuntija, mutta ainakin valmistusaika ja ulkonäkö viittaa että Lynx 320, 420 yms. voisivat olla samalla muotilla tehtyjä. Valmet omisti kai sekä Lynxin ja Terhin 70-luvun lopussa ja 80-luvulla ja teki melko samanlaisia kelkkoja eri nimillä. Terhi 30 hävisi markkinoilta samaan aikaan kuin 10. Lynx 520 ja 535 ovat myös kuomultaan vastaavan näköisiä. Jos Terhi 30 oli 380 mm telalla, ainoa samanlainen Lynx lienee 320. Luulen että 30 viittaa tehoon, eli Terhissä oli varmaan 30- heppainen Kohler 340 moottori, vastaava kuin Winhassa.

Äänestä

Miksi lynx corban sähköt ei toimi vaikka kelkka käynnistyy ja liikkuu.mikä olisi vikana

Äänestä

Esim siinä ei toimi etu ja takavalot lämpömittari

Äänestä
  • Viittaa vahvasti sähkövikaan...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


moottorikelkka. kirjoitti:

Joku puheli vähän aika sitten, että vanha terhin 30 moottorikelkka vaihtui Lynx merkkiseksi. minkä tyyppimerkkinen lynx on sama kuin terhin 30?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu