Kiukaan

asennus

Olen asentamassa puukiuasta teräsveneeseen. Kuinka suuret suojaetäisyydet pitäisi olla seiniin? Mitä materiaalia olette käyttäneet kiukaan takana seinässä? Veneen rungon muodon takia kiukaan takakulma jää vain muutaman sentin päähän veneen pohjasta (vesilinjan alapuolella). Vaikka muualla etäisyyttä jäisi noin 15cm. Kärsiikö maalit tästä pahasti ja aiheuttaako kuuma kiuas yleensäkin runkoon ruostumista?

8

2816

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jjhlkjhk
    • Saku meni saunaan....

      Eikös se puukiuas pala heti ensi lämmittämisellä poroksi ja saunasta tulee savusauna.
      No vitsailu sikseen. Veneen seinät ovat yleensä pelkkää peltiä ja mahdollista pintamateriaalia. Näin ollen seinän kuumeneminen on huomioitava tarkemmin kuin tavallisessa saunassa jottei seinä kuumene ja sytytä sitä viereistä hyttiä tuleen. Tai jos ei tuleenkaan niin ainakin se seinä saattaa tulla vaarallisen kuumaksi.
      Makoisia saunahetkiä.

      Saku meni saunaan,
      pani laukun naulaan.
      Saku tuli saunasta,
      otti naukun laukusta.

    • Lämmön eritykseen voisit käyttää (Partekin mikä lie nimi nykyisin?) kaakeliluja levyä joka kestää lämpöä aika paljon? ja samoin kosteutta ei ime eikä kosteus haittaa mitään.

      Peltilevyinä suojaukseen paras lienee "peilinkirkas" alumiinilevy, koska se heijastaa hyvin suuren osan lämpösäteilystä takaisin.
      (käytetään mm. loisteputkivalaisimissa)

      Jos käytät näitä molempia levyjä sellaisella ilmaraolla jonka pystyt järjestämään ja niin että tuo kirkas peililevy on lähempänä sitä kuumaa kohdetta niin pääset aika pienillä etäisyyksillä.

      Miten olisi lisänä joku pieni sähköpuhallin puhaltamaan jäähdytys ilmaa kuumimpiin kohteisiin? esim. joku tietokoneen puhallin? niin sillonkin saisit suojattavan paikan pysymään kylmempänä.

      Kyllähän se kuuma kohde yleensä tavalliset maalit polttaa, riippuen maalista?

      Itse olen käyttänyt kuuman kuivan turbon suojana juuri em. alumiinilevyä ja sitten betonimaalilla maalattua kaakelilujalevyä ja etäisyyttä on turbosta tämän kaakelilevyn ulkopintaan n.2..3 cm
      ja levy on silloin muutaman tunnin ajon jälkeen ehkä alle 100 astetta koska ei siinä vesi sihise eikä ole tuo betonimaali palanut.

      • vaikuttaa

        tosihyvältä ja helpolta asentaa. Tulisi muuten komean näköinen kun vetäisi vielä kaakelilaatat pintaan. Mitenköhän laastit kestää kuumuutta?


      • puhaltaja

        Tuo puhallissysteemi olis ehkä hyväkin ratkaisu sillä se kierrättäisi ilmaa saunassa ja tasaisi löylyn lämpötilaeroja katon ja lattian suhteen. Ongelmana on puhaltimien huono lämmönsieto sekä kosteudenkesto.
        Tietysti jos puhaltaisi putkella ulkoilmaa joka jäähdyttäisi paremmin saisi myös kaivattua korvausilmaa ja sen mukana happea saunaan.

        Kokeilin kerran mökillä 50mm Uponor-putkesta tehtyä lämönsiirtoputkea jossa oli pieni puhallin. Tarkoituksena oli puhaltaa katonrajaan parvelle kerääntynyttä liian lämmintä ilmaa alas lattialle. Hurina häiritsi yöllä ja putki oli liian pientä joten homma jäi protoasteelle. Isompi puhallin olisi ollut hiljaisempikin ja torven olis voinut tehdä laudasta. Homma on kuitenkin kehitteillä ja tuo kokeiluhan oli vasta kokeilu.


    • epoksijauretaani

      Sen verran kannattaa huomioida että minun tietojen mukaan kaikki epoksi- ja uretaanimaalit alkavat pehmetä noin 65 Celsius-asteen lämpötilassa.

    • Toimiva on

      Laita tulilevy kiukaan alle ja seiniin (ei pala eikä kuumene).Ilmarako ja saunasatu eriste seinään tulilevyn taakse myös panelin(toimii).

      • venemies2

        venekiuas
        Kiuas kannattaa valmistaa/teettää rst-putkesta, väliin palovilla paroc 100, päälle rst-vaippa n. 1mm levystä, näin kiuas ei lämpene pinnasta.
        Sama temppu myös piipulle, johon löytyy valmis kourueriste.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      198
      4029
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      57
      2844
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      88
      1453
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1276
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1229
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      7
      1043
    7. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      22
      1032
    8. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      984
    9. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      230
      957
    10. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      49
      936
    Aihe