outoa..

Hämmästyttää, ku tänään sain elämäni ensimmäiset kympit torkkaan. Kutosiikaa ei oo ollenkaa. Ajattelin, että lukiossa on vaikeeta, mut ei tä musta kauheesti poikkea yläasteesta. En ees lukenu paljon. Onks vaan nä ekat jaksot tällasii, vai vaikeentuuks kokeet, mitä pidemmälle edetään..:
4417
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

mitä pitemmälle mennään sitä enemmän eri aineet alkavat "kosketella" toisiaan ja muodostavat monipuolisemman kokonaisuuden, jolloin vaaditaan parempia vastauksiakin.
yleensä se ei kuitenkaan ole ongelma mikäli selviää lukion ensimmäisistä kursseista kohtuudella.

Äänestä

ystävättäreni kanssa Kauppatorin Hesburgerissa Turussa.Viereisessä pöydässä istui 2 tyttöä,kunnes huusivat puolitusinaa tyttöä juttelemaan.Eräs muistutti toiselle,että:"Muista sitten kun sinua lyödään poskelle,käännä aina toinen poski." Kysyin Uskonnosta kiinnostuneena 2:n minuutin kuluttua,että kunka paljon posket sitten kestävät lyömistä ja kääntämistä? Ohjeen saanneen pöydässä istunut tyttö katsoi vain pyöreillä kasvoillaan hiljaa vastaamatta? Sanoin ettei muuta voinnut odottaakkaan noin tyhmältä,jolle ei perille mene mikään. Ja lähdimme ystävättäreni kanssa pois.Kyllä minun kotikasvatukseeni kuului kysymykseen vastatata? Nykyinen peruskoulu kasvattaa ilmeisesti ristiin kaikki asiat entisen kasvatuksen kanssa.Käydään kouluja ja opistoja kursseineen jne.Mutta suurinnosa alkeiskasvatuksestakin puuttuu.Ei baareissakaan tarvitse istua,kuin toteimpaalu naama empaattisella peruslukemalla,kuin olisi yksin maailmassa,katsomassa Jumalan luomaa kääntäen poskeaan lyönneille.Kiitos vain sinulle!Piristit tosiaan mieltäni! Silti mieluummin maalle takaisin seuraavassa junassa,jos suinkin sopii.

Äänestä
  • ja tää liittyi tähän asiaan miten?..

    Äänestä

  • ??? kirjoitti:

    ja tää liittyi tähän asiaan miten?..

    Voitko avartaa vähän helv...iäsi lausein?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hämy_ kirjoitti:

Hämmästyttää, ku tänään sain elämäni ensimmäiset kympit torkkaan. Kutosiikaa ei oo ollenkaa. Ajattelin, että lukiossa on vaikeeta, mut ei tä musta kauheesti poikkea yläasteesta. En ees lukenu paljon. Onks vaan nä ekat jaksot tällasii, vai vaikeentuuks kokeet, mitä pidemmälle edetään..:

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu