Suunnittelemme ns modernin malliston talon rakentamista. Millainen sisustus sinne pitäisi olla, että olisi tyyliin sopiva? Pitääkö olla kokonaan valkoista vai voiko käyttää muita värejä esim tapeteissa? Entä kalusteet ja huonekalut? Ehdotuksia! Kiitos.
Modernin talon
7
1351
Vastaukset
- provo?
Ei "moderni" mitään väriä kaihda. Meidän "modernimme" on hyvinkin värikäs. Enemmän se tyyli mielestäni syntyy muodoista, materiaaleista ja tilan käytöstä. Tiloista karsitaan kovalla kädellä kaikki turha, ei pieniä esineitä, eikä pieniä kasveja, vaan levollinen sisustus vähemmillä elementeillä. Selkeälinjaiset huonekalut ja tekstiilit.
- A.Lanmies
Koti on koti eikä museo eikä näyttelytila saatikka huonekaluliike. Siispä kalustus ja värit omien mieltymysten mukaan. Mutta valaistuksesta annan pienen vinkin:
Liian moni tappaa tilan tasapaksulla yleisvalolla. Parempi ratkaisu on sijoittaa useita valaisimia huoneeseen. Näin huoneen detaljit tulevat paremmin esiin.- kädentaitaja
Valitettavasti monet ovat ymmärtäneet ohjeen useista valaisimista väärin - 30 halogeenispottia upotettuna huoneen kattoon.
- tietää
Suosittelen kaikille valaistuksesta kiinnostuneille viimeisintä Talo ja Koti-julkaisua. Panu Kaila esittää tuttuun tapaansa sivun kolumnissaan mainioita huomioita ja neuvoja rakentamiseen ja arkkitehtuuriin liittyen. Tällä kertaa saavat kyytiä kalseat energialamput ynnä muut monsterivalaisimet, ja hehkulamput saavat synninpäästön. Kailan osuvat kolumnit ovat ainoa syy, miksi en viitsi kysellä PRKK:lta, miksi he ovat valinneet jäsenlehdeksi rakentajille, tai siksi aikoville lähinnä ihanien sisustuksien, huonejärjestysten ja torkkupeittojen esittelyyn keskittyneen naistenlehden.
Ketjun aloittajan kysymykseen mainitsemani julkaisu voisi kylläkin antaa monta ihanaa virikettä.
- tosissasi
Provohan se tuo oli tietenkin, mutta vastaan silti.
Kyllä kai saat laittaa sellaisen sisustuksen, kuin ikinä haluat. Jos haluat modernimman, niin kaikki ylimääräinen krumeluuri pois. Vinkki vinkki, selaa sisustuslehtiä! Tai palkkaa suosista sisustussuunnittelija, niin onnistut paremmin (jos kerran tuollaista täytyy täällä kysellä). - käyttää sisustusarkkitehtia,
jos homma on noin hakusessa.
- Servo
Moderni-talon sisustaminen on aika kova haastattelu.
Sisustussuunnittelija vie teidän yhteinen mielikuvaa paperille.
Tänä päivänä terävä tumma/vaalea kontrasti on muotissa.
Ruskeat tapetit, mustapuuta lattia tai kalusto.
Metalliset pinnat - alumiini tai pronssi.
Alakatto korokkeet tupla tai triplaa valaistuksen mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1818387
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264558- 504118
- 543562
- 513136
- 502870
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262586- 352288
- 292046
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv382043